- 0
A régiek hittek az illatok mágikus erejében. Az ördögöt tömjénfüsttel, a vámpírokat fokhagymával ijesztgették. Még a döghalállal is szembeszálltak, pedig a középkor embere semmitől nem rettegett annyira, mint a pestistől.
Dürer metszetén az apokalipszis négy lovasa közül a Halál, a Háború és a Viszály félelmetes, erőteljes alakok, mégis a roskatag gebén poroszkáló, csontsovány, fogatlan vénember a legrémisztőbb.
Az éhínség és a fekete halál jelképe ő. Nyomában dögvész jár, visító patkányok, szörnyű rothadás. Az erkölcsi és a társadalmi normák széthullása. A tehetetlen pánik, hiszen a pestis megelőzése vagy gyógyítása érdekében az akkori ember nem tehetett semmit. Esetleg rózsaecetbe áztathatta keszkenőjét és azt szagolgathatta, miként Buzinkay György debreceni orvostudor ajánlotta 1739-ben. Rozmaring- vagy levendulavirágot keverhetett a pipadohányba és a füstöt családjára fújhatta.
Köpölyözés, érvágás, gyógyfüves főzetek, vagy a híres „hippokratészi csodaszer”, a pörkölt feketekávé leve, amitől, ha nem is szűntek meg a panaszok, legalább felszökött a páciens vérnyomása. Voltak, akik az önmagában is mérgező egérfarkfű levelét sóval, mustárral, fecskefűvel és reszelt retekkel összetörték, azzal kenték be a fekélyeket. A biztonság kedvéért rákötöztek a tályogra egy megkopasztott eleven verebet.
És akkor feltűntek a pestisdoktorok. Akik hittek a fűszerek hatalmában. Elsőként XIII. Lajos orvosa, Charles Delorme. Doktor Csőr, ahogy a nép csúfolta. Az általános nézet szerint a pestis érintéssel vagy a levegő útján terjedt, ezért a francia orvos kitalált egy szkafanderszerű védőöltözetet. Hosszú fekete szattyánbőr köpeny, széles karimájú kalap, bőrkesztyű, hosszú pálca, amivel a betegek ruháját felemelte. Az arcot madárcsőrszerű maszk védte, a szemeket kristályüvegből készült szemüveg. A csőrbe gyógy- és fűszernövények garmadáját tömte: levendula, rozmaring, kakukkfű, szegfűszeg, orvosi zsálya és főként fokhagyma, rengeteg fokhagyma. Ebben az ijesztő, földöntúli maszkban jártak a hullahegyek között a fűszerkert doktorai. A római pestisjárvány idején 1656-ban, Marseille-ben 1720-ban. A csőrfejet pedig a karneváli nép – a maga morbid humorával – „beemelte” a velencei maszkok közé. Amin nevetni tudunk, attól már nem félünk annyira.
„Bella mascara!” – mondja az olasz. „Szép maszk!” – mondja a magyar, és a kifejezés erkölcsi ítéletet is takar, hiszen köztudott, hogy az ember jelleme arcára van írva. Ha a következő hetekben (karnevál idején) eljutnak Velencébe a Szent Márk térre és véletlenül szembetalálkoznak a pestis doktorával (olaszul medico della peste), ne habozzanak körbeszaglászni. Ha nem bűzlik a fokhagymától, nem igazi.
Időnként nem árt tesztelni a szaglásunkat. A chicagói egyetem tudósai szerint rövidebb életkorra számíthatnak azok, akiknek romlik a szaglóérzékük. Bors, hal, narancs, rózsa és bőr – a teszt szerint ezeket az illatokat kell felismernünk. Ha már a rózsa illatát sem érezzük, nagy a baj. „A szaglóérzék elvesztése olyan, mint a kanári a szénbányában – mondja Jayant Pinto professzor. – Nem konkrét betegség ugyan, de időben jelzi a veszélyt.”
A jó gyomrú embernek nemcsak fogai erejét kell ismernie, hanem a szaglását is. Az orr az igazi ínyenc iránytűje az örömök tengerén, és sokszor hamarább figyelmeztet a veszélyekre, mint bármely más érzékszerv. „A szaglás és az ízlés – mondja Brillat-Savarin – egyetlen érzék, amelynek a száj a műhelye, az orr pedig a kéménye.”
Csak aztán nehogy az orrunknál fogva vezessenek.
Vinkó József - www.valasz.hu
Szellem a fazékból - Gasztrotörténetek
Ínycsiklandó történek a Magyar Konyha főszerkesztője, a Heti Válasz gasztronómiai rovatának szerzője, Vinkó József tollából.
A szerző ajánlása:
„Úgy lapozd ezt a könyvet, Kedves Olvasó, mintha épp csak bekukkantottál volna a konyhába, ahová az illatok csalogattak. Kíváncsi voltál, mi fő a fazékban. Óvatosan emeld meg egyik-másik fedőt, szimatolj be a sütőbe, kóstold meg a mártást, vigyázz, meg ne égesd a nyelved. A fedő alól most nem illatok szállnak feléd, hanem ínycsiklandó történetek."
Kiadói kedvezményes árusítás:
Heti Válasz Kiadó
1027 Budapest, Horvát u 14-24., V. emelet.
Telefon: (061) 461-1400
Nyitva tartás: H-P: 8-16.30 óráig
E-mail: recepcio@hetivalasz.hu
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!