Ma 2024 április 19. Emma napja van. Holnap Tivadar napja lesz.
nog.jpg

Nógrádi György: Szerencsénk volt, túléltük...

Flag

Szöveg méret

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Világpolitika 1945-től napjainkig.

„... Megismerkedtem az adott kor politikusaival, szakértőivel, katonai parancsnokaival. Budapesten vendégeim voltak a kor leghíresebb és legismertebb biztonságpolitikai szakemberei, tábornokai...”
*
Nógrádi György ezen könyvében azoknak az eseményeknek a történetét idézi fel a 20. és a 21. századból, amelyeket vagy fontosnak tart, vagy valamilyen módon a résztvevőjük volt.

A válogatás természetesen szubjektív. Írása nem történelemkönyv, hanem értékelések láncolata, egyfajta gondolatébresztő, amely segít jobban eligazodni a mai globalizált világban, amelyben teljesen át kell értelmezni a védelem feladatait, a biztonság és a szabadságjogok kritériumait.
*
„Szerencsénk volt, túléltük... Túléltük a viharos 20. századot, az első és a második világháborút, a hidegháborút, azt, hogy Európa elveszítette vezető helyét, szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében.

A békés időszak azonban nem az európaiak érdeme volt. A békét az amerikaiak és a szovjetek kényszerítették rájuk. Elképzelhető, hogy az Egyesült Államok további jelentős támogatása nélkül Európát gazdasági, társadalmi és politikai szétesés rendítené meg. Bár Thomas Jefferson óva intette nemzetét, hogy soha ne vegyen aktívan részt Európa vitáiban. A politikai érdekeik teljesen különböznek a mieinktől.

A kölcsönös féltékenységeik, az erőegyensúlyuk, a bonyolult szövetségeik, a kormányzatuk formái és elvei mind idegenek tőlünk. Az örökös háború nemzetei. Ám az Egyesült Államok vezető akar lenni, és nincs vita az értékekről és az identitásról. Meghatározzák az érdekeiket, és mindent ennek rendelnek alá...”

*
A „Szerencsénk volt, Túléltük...” című ezen kiadvány első részében a biztonságpolitikai szakértő, közgazdász, egyetemi tanár, a hadtudományok kandidátusa a számára fontos országokat, térségeket elemzi (Egyesült Államok, Kína, Németország, Oroszország, Jugoszlávia, Az arab tavasz és utóélete). A második részben a kötet megjelenése előtti évben publikált cikkeiből ad válogatást.

A globalizált világban a nagyhatalmak második világháború utáni helyzete, a bipoláris világrend felbomlása, a harmadik világrend, a jugoszláv háborúk mély hatása a térség egészére, az arab tavasz és utóélete, a migránsválság, az európai védelem aktuális kérdései... iránt érdeklődő, mindezekkel mélyebb kontextusban is foglalkozni akaró olvasóink figyelmébe ajánljuk.

KAPHATÓ, RENDELHETŐ!

]]>]]>

]]>]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Jobbegyenes (2788) Autómánia (61) Mozaik (83) Titkok és talányok (12) Tv fotel (65) Egészség (50) Vetítő (30) Történelem (18) Nézőpont (1) Alámerült atlantiszom (142) Nagyvilág (1310) Mozi világ (440) Irodalmi kávéház (537) Belföld (10) Emberi kapcsolatok (36) Sport (729) Mondom a magamét (7546) Flag gondolja (36) Kultúra (7) Heti lámpás (312) Tereb (146) Szépségápolás (15) Életmód (1) Gazdaság (705) Rejtőzködő magyarország (168) Gasztronómia (539) Politika (1582)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>