- 0
Hét évi szünet után folytatódtak a kupamérkőzések. A negyeddöntőben a Győri ETO csapatát 7-0-ra, majd az elődöntőben a III. Kerület csapatát 4-0-ra vertük, ezután következett a döntő illetve a döntők, mert az első mérkőzés döntetlennel (2-2) zárult az UTE csapata ellen.
A megismételt döntőt, ismételten a Hungária körúton játszotta le az FTC és az UTE 1922. augusztus 20.-án 8,000 néző előtt, ahol Wágner góljával az Amsel – Takács I., Hungler II. – Wilhelm, Wilhelm II., Furmann – Héger, Wágner, Tóth, Obitz, Ivanovszky összetételben pályára lépő csapat másodszor hódította el a kupát. A kupa még mindig nem készült el.
MAGYAR KUPA 1922/23:
1923. április 4-én végre érdemleges hír jelent meg a Nemzeti Sportban:
„Elkészült a Magyar Kupa kisebbített mása, amelyet az FTC és az MTK kap, mint a kupa egykori nyertesei. Az eredeti kupa is rövid időn belül elkészül, és a mindenkori védő birtokában lesz. A volt nyertesek kupái az eredetinek kétharmad nagyságú hű másai. A 40 cm magas aranyozott, vert bronzserleg gömb alakú, középső részén két öntött dombormű van: az egyik bölényvadászatot, a másik vitézek hódolatát ábrázolja fejedelmük előtt. Mind a két dombormű ősmagyar alakokkal képzett. A középső részen van a kupa egyik felirata:
„Nemes mérkőzés méltó pályabére, sarkallj becsvágyra
állni a tusát
Lobogjon érted küzdők ifjú vére, s te hirdesd népünk
ősi virtusát.”A kupa alsó részére ezt írták:
„Érdemes életednek két ideálja volt
Melyért rajongva küzdtél:
művészet és sport
Emlékül nekünk s magadnak
ereklye lett
Műve tiszta elvek
frigyéből született.”(A verses feliratokat Stobbe Ferenc írta.)
A kupa felső részét tulipános és indás fűzér, továbbá boglárokba foglalt négy onyx kő díszíti. Legfelül a következő mondat olvasható: „MAGYAR KUPA, ÖRÖKÖS VÁNDORDÍJ/ALAPÍTOTTA A MAGYAR LABDARUGÓK SZÖVETSÉGE.”
A negyeddöntőben szoros mérkőzésen 3-2-s győzelmet arattunk a III. Kerület ellen, majd az elődöntőben 3-1-s vereség következett a későbbi győztes MTK csapatától. A döntőt 1923. június 17-én játszották le, és végre a kupa is átadásra került… 1923. október 5-én.
MAGYAR KUPA 1924/25:
Az olimpia miatt 1924-ben a Magyar Kupa küzdelmeit szüneteltették, ezért csak 1925-ben kezdődött el a sorozat lebonyolítása. A kiírásnál az eddigiektől eltérő módon rendezték a döntőt, ugyanis az MTK indítványozta, hogy a kupa védője csak a döntőben mérkőzzön meg az oda eljutott ellenfelével. A szavazás során az indítvány óriási többséget kapott. A negyeddöntőben a VAC csapatával 1-1-t játszottunk, majd a megismételt mérkőzés 3-0-s FTC győzelmet hozott, az elődöntőben a Törekvés csapatát vertük 5-2 arányban, majd jött a kisdöntő az MTK elleni nagydöntőbe jutásért. Szoros mérkőzésen az UTE csapata 3-2-re nyert az FTC csapata ellen, így a Kecskeméti AC csapata ellen játszhattunk a 3. helyért. A mérkőzést 3-1 arányban megnyertük.
MAGYAR KUPA 1925/26:
Az FTC csapata már a negyeddöntőben elvérzett, miután a Kispesti AC csapatától 4-2 arányú vereséget szenvedett. A megismételt döntőt 1926. december 19.-én a Lóverseny téren játszotta le a Kispesti AC és a BEAC 150! néző előtt. A mérkőzés végeredménye háromszori hosszabbítás után (160 perc) alakult ki: Kispesti AC – BEAC: 3-2.
MAGYAR KUPA 1926/27:
A negyeddöntő során a Vasast 6-1-re, majd az elődöntőben a Budai 33 csapatát 4-1 arányban győztük le, így döntőbe jutott a csapat . A döntőt 1927. június 16-án rendezték meg a Hungária körúton 9,000 néző előtt, ahol az FTC csapatának ellenfele az Újpest csapata volt.
Így tudósít a korabeli sajtó:
Izgalmak szempontjából már a bevezetés is sokat ígérő volt: A választásnál veszekedés folyik, kétszer sorsolnak, mind a kétszer az Újpest választ nappal hátban. A Ferencváros szabálytalanságot lát, tiltakozik, vitatkozás kezdődik. Harmadszor is választanak, s a Ferencváros mellé szegődik a szerencse, az Újpest a tüzelő nappal szembe kerül. Gyors és változó támadások, túl izgatott hangulat az első 10 percben. A 37. percben Kohut bomba száll a kapu fölött el, míg a 38. percben Rázsó beadása Kohutnak nem jön jól lábra, pedig 6-7 lépésre állt a kaputól. Most szép a mérkőzés, gyönyörű akciók fejlődnek ki itt is, ott is, de különösen a Ferencváros részéről, az Újpest azonban nem enged lőni. Rettenetesen védekezik! A közönség fanatikus biztatása közben a Ferencváros ostromával kezdődik a 2. félidő is. Kohut hatalmas lövése után, Schlosser kerül jó helyzetbe, az „öreg” hatalmas lövést ereszt meg a kapura, de a bomba a felső kapufáról visszapattan. Hungler II. a következő újpesti támadásnál az utolsó pillanatban szereli a kiugró csatárt. Az iram igen heves. Publikumának folyton megújuló szuggesztív buzdítása, az állóhely felől taktusban harsogó: Tempó Fradi! hangorkánra a Ferencváros ismét nekiveselkedik. A 77. perc meghozza a várva várt gólt. Dán elkaparintja Szulik elől a labdát és Turay egy kis résen át a jobb sarokba helyezi. Kétszeres erővel zúg most fel a Tempó Fradi! Néhány rövid lélegzetű lila-fehér támadás után már benn ül a második gól is Szulik hálójában. Takács I. hatalmas előreadott labdáját Fogl III. elhibázza, Turay rátámad és habozás nélkül félfordulatból szenzációs lövéssel védhetetlenül a jobb sarokba lövi a labdát, 2-0! Remek gól volt! Bukovi fáradhatatlanul dobja újra és újra frontba csatársorát, de a két Fogl nagy energiával és elkeseredetten ellenáll. Majd P. Szabó remek centerét a befutó Schaller lövi kapásból, de Amsel szenzációsan véd. Az utolsó percek is igen izgalmasak. Már mindenki az óráját nézi, a bíró is számolja már az egy perccel meghosszabbított félidő utolsó másodperceit, mikor mintegy 35 méterre az újpesti kaputól Bukovihoz kerül a labda, aki váratlanul hatalmas lövést küld a kapura, a labda végig fésülve Dán fejét, az elnyúló Szulik kezét érintve a jobb felső sarokban akad meg, 3-0! A kupadöntő rangját a két nagyszerű csapat mérkőzése minden eddiginél jobban emelte. A győztes értékelésénél kiemelték: ”Bebizonyosodott, hogy legjobb profi együttesünk a Ferencváros csapata, amely méltóan hódította el a bajnokság mellé a Magyar Kupát is.”
A kupagyőztes csapat:
Amsel – Takács I., Hungler II., Furmann, Bukovi, Obitz – Rázsó, Turay, Dán, Schlosser, Kohut
Forrás: Nagy Béla - Magyar Kupa Krónika
Nagy Béla - Fradi futballkrónika 1899-1973
www.ftcbk.eu