- 0
- SZÁZADVÉG KÖNYVEK -
David Goodhart brit történész-politológus átfogó könyvet írt a liberálisok alapvető tévedéséről. Azaz arról, hogy a jobboldali populizmus kizárólag az elszegényedett, gazdaságilag hátrányos helyzetű emberek sajátja. Az Úton hazafelé című kötet zseniálisan mutatja be a pupulizmust, mint olyat és a liberális gondolkodók által vizionált jobboldali kapcsolódásait.
Nagy-Britanniára vetítve kimondja, hogy a fehér munkásosztály gyakorlatilag jobboldali lett. Ezt pedig nagy mértékben a társadalom etnikai változása és a bevándorlás okozta. Nem arról van szó, hogy ezek az emberek idegengyűlölők és raszisták lennének. Ez nagy tévedés. Inkább arról van szó, hogy a megszokott társadalmi rend gyökeresen megváltozott. Az emberek biztonságérzete erősen megromlott, olyan alapértékek kerültek veszélybe, mint a család. Ez okozta jelentős mértékben az autoriter politikai iréányzatok felé fordulást.
David Goodhart háromféle jobboldali populista párttípust különböztet meg: a mérsékelt, fősodratú jobboldali populistákat (mint a Fidesz), a szélsőjobbról érkező populistákat (mint a francia Nemzeti Front) és az újonnan felbukkant, iszlámellenes populistákat.
Mégha Goodhart számos gondolatával nem is értünk maradéktalanul egyet, érdekes gondolatébresztő. Tudományos igényességgel megírt munka. Érdemes elolvasni.
A kötet ITT rendelhető meg
FÜLSZÖVEG:
A kötet a Brexit és Trump elnökké választása nyomán kialakult zavarodottság terméke. A szerző a megszokott mucsaizás helyett a progresszív politika támogatottsága hanyatlásának társadalmi okait elemzi, elsősorban az angol társadalomban. Úgy látja, hogy az elit baloldali vagy sem, elszakadt a polgárok jelentős részétől, sőt azzal szemben cselekszik. Ennek köszönhető a mai elitellenesség a gazdaságilag egyébként jól teljesítő társadalmakban, és ennek az elitellenességnek az eredménye a Brexit és Trump elnöksége. A szerző szerint az elmúlt két évtizedben két eltérő világkép alakult ki – azoké, akik Akárhol jól érzik magukat, és azoké, akik Valahol érzik jól magukat –, amelyeket nem lehet osztály- vagy más alapon megérteni. Azonban a létező elit erre a különbségre érzéketlen volt, ezért vesztette el a támogatottságát. A szerző azt tanácsolja az elitnek, hogy fogadja el a többségnek az övétől eltérő kultúráját, igyekezzen azt képviselni és nem ellene politizálni. E többségi kultúra középpontja az otthon, a család, a gazdasági mellett a szociális és kulturális biztonság, egyszóval:
a Haza.
Syracuse