- 0
Hiába a március 15-i ünnep, az emelkedett hangulatra rányomja a bélyegét a közelgő választás időpontja. Így a pártok rendezvényei inkább kampánygyűlések. Valahogy meg kell találni a kapcsolódási pontot a 162 évvel ezelőtti forradalommal.
Vajon ha 1848-ban a médiát nem egy elfoglalt nyomda jelentette volna, hanem rádiók, televíziók, akkor kitörhetett volna a forradalom? Mert mi van akkor, ha a Habsburg TV nem szimpatizál Petőfiékkel és még azelőtt szétzavarják a Pilvaxban gyülekező ifjakat, semmint megfogalmazhatták volna 12 pontjukat?
Vajon Táncsicsot kiszabadíthatták volna, ha a Reform Rádió azt szajkózza, hogy Táncsics nem több mint egy terrorista? Jöttek volna az emberek a Nemzeti Múzeum elé, ha a Volksfrei azt írja, hogy 15-én nem csak eső lesz, de vihar és hóesés? Vajon jöttek volna az emberek, ha csak detektoros kapukon át tudnak bejutni a múzeumkertbe?
A média nagy úr... A média királycsináló is lehet...
A március 15-i ünnep a választási kampányban fontos dátum. Nem azért, mert a legnagyobb ellenzéki párt csak most kezdte hivatalosan a rövid és hatékony kampányát.
2006. szeptemberében az Öszödi Böszme pár hónappal korábbi beszéde sokakat felháborított. Volt tévé ostrom és a közelgő önkormányzati választások miatt is tenni kellett valamit. Kapóra jött a kordonok mögött ünneplő kormánynak az október 23-i tömegoszlatás. Ország-világnak bizonyíthatták, hogy Magyarországon a csőcselék akarja átvenni a hatalmat...
Milyen jó lett volna most is némi hőbörgés, kukaborogatás, amit a Fideszre, vagy sokkal inkább a Jobbikra lehetett volna kenni. Nem jött össze. Így marad a számháború, melyik párt rendezvény mennyien is vettek részt. Olyan ez, mint egy reprezentatív közvéleménykutatás.
Éjszaka hallgatva a Neo FM-et, kiderült, hogy a Fidesz nagygyűléséen több tízezer ember vett részt, míg a Jobbikén is ott volt néhány ezer ember. Arról szerényen hallgatnak, hogy a szocialisták megemlékezésén mennyien lehettek, de elmondják, hogy Bokros Lajos merész párhuzamot vont a forradalom és az MDF között, valamint az LMP a 12 pontra emlékezve 12 fát ültetett el.
A Népszabadság szerint az MSZP-re másfél ezren voltak kíváncsiak. Arról szerényen hallgatnak, mennyien is lehettek a Fidesz budai rendezvényén, de megtudtuk, hogy Varga Miklós és Palcsó Tamás el tudja énekelni zenei kíséret nélkül is a Nemzeti dalt.
A Szabad Nép (bocsánat, Népszabadság) a Jobbik programján sem szól a tömeg nagyságáról, de remegő térdekkel számol be az Új Magyar Gárda Mozgalom és az árpád sávos zászlók jelenlétéről. Az MDF rendezvényéről közelkép készült, hogy ne látszódjon, milyen kevesen is voltak. A Népszabadság szerint az LMP-s faültetésre kb. félszáz érdeklődő ment el.
A Magyar Nemzet szerint a szocialisták ezer ember előtt kampányolhattak. Egy részüket külön buszokkal Beszámoltak arról is, hogy a Főváros Önkormányzat megemlékezését több száz ellentüntető próbálta megzavarni. Valószínűleg az embereket Demszky örökös főpolgármester jelenléte zavarhatta. A polgári napilap on-line verziója szerint a Fidesz nagygyűlésén közel százezer ember vett részt.
A Magyar Hírlap on-line is százezres Fidesz-gyűlésről számolt be. A többi párt rendezvényeit meg sem említették, csak azt, hogy Demszkyt kifütyülték. Viszont az On-line kiadásból megtudhatjuk, hogy Bokros Lajos a tévében táncolt, míg Liptai Klaudiát egy vírus ledöntötte a lábáról.
Ezzel szemben a Barikád szerint míg a szocialistákra talán ezer ember, ha kíváncsi volt, a Jobbik rendezvényén legalább ötvenezren vettek részt, míg a Fideszén 14 ezren.
A Kuruc.info a Jobbikos tömeget szintén ötvenezresre becsülte, Ők beszámolnak arról is, hogy a MIÉP (valaha megtöltötték a Hősök terét) programján talán háromszázan lehetnek, s a Fideszén többen vannak, mint tízezer ember. Megszámolták az MDF rendezvényén részt vevőket is (kb. 40 fő) és ugyanannyi újságíró.
26 nap múlva választások lesznek. A forradalom 162. évfordulóját is csak megosztva tudjuk ünnepelni. Ahogy 1848-ban sem állt ki mindenki lelkesen Petőfiék mellé.
A rendezvényeken résztvevők létszámának különféle becslése ellenére, ha ezt lefordítjuk a szavazás végeredményére, akkor nem is olyan nagyarányú Fidesz győzelemre számíthatunk, második helyezett Jobbikkal, „futottak még” szocialistákkal és az 5%-os bejutási küszöböt alulról tekintgető MDF-fel és LMP-vel.
Nawesh
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja
Előző cikkBüntethető a holokauszt tagadás