- 0
A politológus az önkormányzati választások eredményeiről elmondta, Magyarországon 2014-ben nem volt kormányváltó hangulat.
Kiszelly Zoltán úgy látja, a baloldal csak azokon a településeken tudott visszaerősödni, ahol korábban már hosszabb időn keresztül vezető pozícióban volt.
Szerinte az ellenzék csak a törzsszavazóit tudta elvinni szavazni, akik lényegesen kevesebben vannak, mint a kormányoldal biztos választói.
- Várható volt a kormányoldal ismételt sikere a vasárnapi önkormányzati választásokon?
- Az előzetes közvélemény-kutatási adatoknak megfelelő eredmény született az önkormányzati választásokon, hiszen nem volt polgármesterváltó hangulat. Ugyanakkor ismét a Fidesz–KDNP-nek sikerült legjobban a szavazók mozgósítása amellett, hogy a baloldali viták továbbra is visszahúzták az ellenzék esélyeit. Mivel a baloldal nem tudott vonzó alternatívát mutatni a bizonytalan választóknak, nagyon sokan otthon maradtak.
- A Fidesz 2010-ben elsöprő győzelmet szerzett. Ez az eredmény picit csökkent, de a csökkenés nem volt drámai.
- Az MSZP, a DK és az Együtt–PM azokban a „fellegvárakban” tudott visszaerősödni, ahol korábban már hosszabb időn keresztül baloldali vezetés volt, mások mellett Budapesten Zuglóban vagy a XV. kerületben. Nagyon sok helyen azonban nem sikerült fordítaniuk, például Újpesten, Csepelen vagy Miskolcon. A baloldal csak a törzsszavazóit tudta elvinni szavazni, akik lényegesen kevesebben vannak, mint a kormányoldal biztos választói.
- Ráadásul úgy, hogy sok helyen egymás ellen indultak.
- Emiatt is megosztott volt az ellenzék, ami a Jobbiknak, a nevető harmadiknak kedvezett. Ezért tudott nagyon sok helyen előretörni, megerősödni, és többségében emiatt lett a Jobbik sok helyen a második. A radikális ellenzéki párt így esélyt kapott arra, hogy a vezetésük alá kerülő önkormányzatokban öt év alatt megerősítse a pozícióját, és 2018–2019-re a Fidesz vagy a baloldal rovására megtartsa és továbbépítse.
- Több településen is a Jobbik adja a városvezetőt.
- Új pártként alacsony bázisszámról indulnak, még építkeznek, megsokszorozták a polgármesteri és képviselői helyek számát. Szerintem Ózd és Tapolca megszerzése kimagasló sikernek számít.
- Meglepetés született a főpolgármester választáson?
- Bokros Lajos a várakozásokhoz képest jól szerepelt, jobban, mint Horváth Csaba négy éve. Az ővé a balliberális oldalon egy ismert név, szemben Falus Ferenccel. Bokros saját ismertsége nagyot emelt a támogatottságán.
- És a Bokros-csomagról megfeledkeztek a szavazói?
- Akik a kormány ellen akartak szavazni, ők az esélyes ellenzéki jelöltet választották. Minden bizonnyal ha Falus Ferenc marad a jelölt, akkor a liberális Bodnár Zoltán több szavazatot kapott volna. Bokros Lajos mint -az esélyes ellenzéki mutatkozott meg. Így tudta a szavazatokat maximalizálni. A minisztersége, a csomagja és a politikai köpönyegforgatása, hogy az MSZMP–MSZP után átállt az MDF-hez, pedig már „régen” volt. Ezért akik a kormány ellen akartak szavazni, azoknak a korábbi intézkedéseit megbocsátották.
- Tarlós István szerint Budapest már nem liberális város.
- Ez így van. Korábban a jobboldali szavazatok sokáig megoszlottak. Csak idő kellett ahhoz, hogy az az egység, ami a jobboldalon országosan már létrjött, Budapesten is kialakuljon azért, hogy a nemzeti érzelmű szavazók egy esélyes, erős jelölt mögé sorakozhassanak fel. Természetesen az is kellett hozzá, hogy a baloldal teljesen megosztott legyen, hiszen sokáig a balliberális oldal volt egységes.
- Miskolcot megtartotta a Fidesz, Szegedet azonban az MSZP…
- Miskolcon háromosztatú volt a verseny, ami azt jelenti, hogy a Jobbik a baloldal rovására tudott megerősödni, és a korábbi baloldali szavazókból tudott táplálkozni. Botka László pedig egy sikeresnek számító polgármester, aki ellen a Fidesz egy gyenge jelöltet állított. Kothencz János elkövette azt a hibát is, hogy az utolsó pillanatban félreugrott a nyilvános vita elől. Ez egy óriási hiba volt, ami egy megfutamodással ért fel. Így már nem tudta bebizonyítani, hogy jobb vezetője lenne Szegednek.
- Merre tud továbbmenni a baloldal?
- Alapjában véve négy részre tagolható baloldalról van szó. Az MSZP mint „piacvezető” szeretné a vezető pozícióját megőrizni. Gyurcsány Ferenc és a Demokratikus Koalíció az ellenséges felvásárlással szeretné a szocialista párt szavazóbázisát megszerezni. Az Együtt–PM a nyugatos politikát akarja megjeleníteni az MSZP és a DK nélkül, azonban azonban ők tovbbra is a szocialista szavazókra vannak utalva. A negyedik csoporthoz tartozik az LMP és a 4K, akik a nyugati értelemben vett baloldaliak vagy progresszívek, ők a nyugati zöld értékeket kívánják megjeleníteni Magyarországon Gyurcsány, Bajnai, Tóbiás és a többi ellenzéki nélkül. Nyilván az igazi küzdelem az MSZP és a DK között dől majd el.
- Összefognak majd az ellenzéki erők?
- Inkább rá vannak kényszerítve. Bár a logika azt diktálja, hogy külön induljanak majd, de a választási törvény is rákényszeríti őket arra, hogy előzetes koalícióban gondolkodjanak. A kérdés, hogy megtanulták-e 2014 leckéjét, amikor látványosan nagyon nem sikerült az összefogásuk…
magyarhirlap.hu – Ozsváth Kálmán
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!