- 0
Göncz Árpád környezetében hemzsegtek a Kádár-rendszerhez köthető figurák, akik teljes mértékben kihasználták az elnök naivságát – mondta el Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, a Republikon Intézet által a volt köztársasági elnök 90. születésnapjára szervezett budapesti rendezvényen múlt pénteken.
Pető Iván úgy látja, Göncz nem akart politikusnak látszani, míg Katona Tamást meglepte, hogy miért nem az MDF-be lépett be a volt államfő.
Göncz mindig rendkívül kedves ember benyomását keltette – mondta el Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke. Ennek kapcsán példaként hozta föl, hogy az elnök környezetében hemzsegtek azok a figurák, akik a korábbi diktatúrához kötődtek, és csupán azért maradhattak a helyükön, mert kedvesek voltak hozzá. Kósa szerint ebből a magatartásból származott, hogy kihasználták a naivságát, amire másik példa volt, hogy a stábja intézte el, hogy a felesége meghívta Milosevity nejét a délszláv polgárháború idején.
Debrecen polgármestere szerint illúzió volt, hogy ne legyen a köztársasági elnöknek véleménye.
Emlékeztetett, hogy 1994-ben Göncz azt mondta, a Horn-kormánynak nincs alternatívája, ami mindenképpen szerencsétlen mondat volt, de helyes, hogy elmondta. Kósa felidézte, hogy Göncz 1990. október 23-án nagyon jó beszédet tartott, de másnap elolvasva világossá vált előtte, hogy nem volt benne, kik verték le 1956-ot, és annak milyen személyi következményei vannak. Az elnöki ciklus második felében teljes eltávolodott a politika alakításától Göncz – tette hozzá. „Attól vált hitelessé, hogy az embernek nincs az az érzése, hogy szerepet játszott.”
Szoros volt a Kis–Göncz kapcsolat
Pető Iván, az SZDSZ volt politikusa szerint Göncz olyan kívánt lenni köztársasági elnökként, amilyen maga, „nem akart politikusnak látszani”. Az ő személyisége volt az, amely a leginkább megfelelt az állampolgárok ízlésének – tette hozzá. Az első négy évben karakteres álláspontot képviselt több esetben, hangsúlyozta Pető, és szólt arról is, hogy Gönczöt Antall jelölte a köztársasági elnöki posztra, amit az SZDSZ a politikai alku keretében fogadott el.
Kis János SZDSZ-elnökként hetente találkozott Gönczcel, de az idő múlásával az államfő egyre kevésbé foglalkozott napi politikával – mondta Pető. „Nem titkolta politikai gyökereit, de napi ügyekben nem volt szoros a kontaktus.” Az SZDSZ volt elnöke szerint a taxisblokádig tartott a politikai közmegegyezés a Göncz kapcsán, attól kezdve ez elmúlt a pártok között. Gönczben nem alakult ki gyűlölet a Kádár-rendszerrel szemben, ebből származott a személyi politikája is – tette hozzá.
Katona meglepődött
Katona Tamás történész számára nagy meglepetés volt, hogy Göncz nem az MDF-be lépett be a rendszerváltozás idején. „Azon még jobban csodálkoztam, hogy az 1990-es választásokon Göncz a velem szemben álló jelölt mellett kampányolt a váci egyéni körzetben.” A volt külügyi államtitkár úgy látja, az MDF és az SZDSZ megállapodása 1990-ben az egyetlen esély volt a stabilitás megteremtésére. „Az volt az érzésünk, hogy az SZDSZ törekedett a markában tartani a köztársasági elnököt. Minél kevesebb joga van a köztársasági elnöknek, annál nagyobb lehet az erkölcsi tekintélye” – mondta Katona Tamás.
mno.hu - Kovács András