- 0
Nagyon kemény szavak! Végre!
Robert C. Castel, a Magyar Nemzet főmunkatársa, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója a Front című podcastben részletes elemzést adott arról, hogy tízezrek vonultak utcára Ukrajnában, miután Volodimir Zelenszkij elnök korlátozni próbálta a korrupcióellenes intézmények függetlenségét. A tanácsadó szerint ez a lépés komoly belső feszültségeket és nyugati kritikákat váltott ki.
Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő a Front című podcastben elemezte az Ukrajnában zajló tüntetések hátterét és azok lehetséges következményeit. A Magyar Nemzet főmunkatársa elmondta, hogy az ukrán kormány két korrupcióellenes intézményének meggyengítése váltotta ki az elégedetlenséget, és ez a lépés komoly legitimációs problémákat vet fel Zelenszkij elnökkel szemben – nemcsak Ukrajnában, de Nyugaton is. Castel rámutatott: a NABU és a SAPO – av két kulcsfontosságú korrupcióellenes hivatal – autonómiájának korlátozása volt az a döntés, amely tömegeket vitt utcára az ukrán nagyvárosokban.
Korábban írtunk róla, hogy Brüsszel vagy hazudik, vagy téved, és most ők is válaszokat várnak Kijevtől.
Ukrajnában a tüntetők nem a háború, hanem a hatalomkoncentráció ellen tiltakoztak
Zelenszkij egyébként azt mondta, hogy visszavonják ezt a rendeletet, és egy új törvényt fog benyújtani a Radának, tehát látszólag úgy tűnik, hogy a tüntetéseknek és az európai kritikáknak a hatására visszavonulót fújt
– mondta Castel. Kifejtette, hogy az európai kritikák is ehhez kapcsolódnak, hogy ha a korrupcióval és a demokráciával kapcsolatban nincsenek rendben a dolgok Ukrajnában, és egy ilyen hatalomkoncentráció megtörténhet, akkor hogyan lehet majd a Nyugatról érkező pénzek és az átadott eszközök útját követni?
A biztonságpolitikai szakértő szerint a nyugati médiában is érezhető elmozdulás tapasztalható, a korábban egyöntetű támogatás helyét egyre kritikusabb hangvétel váltja fel. A háttérben az állhat, hogy Zelenszkijt a tűzszüneti tárgyalások akadályaként kezdik érzékelni, és a nyugati hatalmak esetleg alternatív erőközpontokat keresnek az ukrán politikai és katonai eliten belül.
Változott a hozzáállás Nyugaton, és változott a hozzáállás Ukrajnában is. (…) Láttuk, hogy amit Zelenszkij meg tudott változtatni, azt megváltoztatta. Nem tudom, már hanyadszorra keverte újra a kormányának a lapjait. Változtatott mindenen, kivéve saját magán
– fejtette ki a szakértő.
Negyven percig tartottak a fegyverszüneti tárgyalások
A tanácsadó kitért rá, hogy az isztambuli béketárgyalások harmadik fordulója ismét nem hozott lényegi előrelépést, mint mondta:
Ezek technikai tárgyalások voltak. Tehát itt nem az ukrán–orosz dialógusnak a lényegéről szóltak, hanem hadifoglyok cseréjéről meg elesett katonák maradványainak a visszaadásáról. És gyakorlatilag mind a két fél megmaradt a saját álláspontján.
Ukrajna egy feltétlen nélküli, harmincnapos tűzszünetet akar. Oroszország ebben szemben azt mondja, hogy hajlandó két-három napos humanitárius tűzszünetre, hogy evakuálni lehessen sebesülteket, civileket a frontvonalról, de nem hajlandó egy hosszabb tűzszünetet kötni, mert ez Ukrajnának biztosítana előny.
Tehát látjuk azt, hogy van két párhuzamos vonal, ezek nem találkoznak
– fejtette ki az orosz–ukrán álláspontok kettősségével kapcsolatban.
Castel úgy látja, hogy diplomáciai szinten változások érzékelhetők, a frontvonalakon viszont nem történt jelentős stratégiai áttörés. Az orosz előretörés lassú, de folyamatos, miközben a légtérben látványosan növekszik az orosz aktivitás. Ugyanakkor szerinte Ukrajna problémái nem technológiai, hanem strukturális természetűek: nem a drónhiány, hanem a politikai és a katonai rendszer gyengesége akadályozza az áttörést.