- 0
Egy mini gyűjtőpártot hozott létre Gyurcsány Ferenc, amelybe szinte mindenkit tárt karokkal várnak. Nem meglepő módon a volt kormányfő lett a formáció elnöke is. Kiderült az is: az új párt nagyon demokratikus lesz.
Gyurcsány Ferenc egy mini gyűjtőpártot hozott létre – kommentálta a volt miniszterelnök vasárnapi akcióját Kiszelly Zoltán politológus. Mint ismert: a Demokrata Párt tagjai döntöttek a szervezet átnevezéséről és alapszabályának megváltoztatásáról, valamint arról is, hogy a jövőben a Demokratikus Koalíció nevet viselő párt elnöke Gyurcsány Ferenc legyen. A volt kormányfő kap maga mellé négy alelnököt is: Bauer Tamás közgazdász, Debreczeni József közíró, Molnár Csaba volt kancelláriaminiszter és Niedermüller Péter etnográfus sorakozik fel Gyurcsány mellett. Kiszelly szerint a vezető pozíciókba kerülők névsorának komoly jelentősége van. Bauer a volt SZDSZ-eseket, Debreczeni az egykori MDF-eseket mobilizálhatja, míg Vitányi Iván tiszteletbeli elnök a balliberális értelmiségre lehet hatással. A politológus szerint összességében a vezetők névsorának az az üzenete: ebben a pártban mindenkinek helye van.
Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet |
Gyurcsány még október 22-én – platformjának egyéves születésnapján – jelentette be , hogy távoznak az MSZP-ből, és Demokratikus Koalíció néven új, nyugatos, polgári balközép pártot alakítanak. Picivel később Mesterházy Attila MSZP-frakcióvezető sok sikert kívánt Gyurcsányéknak. Plusz nézete szerint erősebbé vált a szocialista párt azzal, hogy lezárult egy vitás korszak. A szocik ugyan szerették volna elkerülni a testvérháborút – maga a Gyurcsány Ferenc is arról beszélt, hogy vigyázniuk kell egymásra –, a válás mégsem ment olyan pihe-puhán, mint ahogy a felek remélték. Szanyi Tibor egyenesen „sík idiótákról” beszélt .
Tomboló demokrácia
Gyurcsány szerint a Demokratikus Koalíció az ország legdemokratikusabb pártja lesz, vezetőit a kongresszuson a tagok összessége választhatja meg, az elnök jogköre pedig csak annyiban nagyobb a tizenkét tagú elnökségben résztvevőknél, hogy összehívja és vezeti az üléseket. Molnár Csaba alelnök a párt felépítéséről szólva azt emelte ki, hogy nincsenek közvetítő testületek, a legfontosabb döntéseket a kongresszus hozhatja meg az összes párttag részvételével, akkor is, „ha majd tízezren lesznek”. Az új pártba eddig több mint 3800-an kérték felvételüket, a kérelmek elbírálásáról az elnökség dönt – mondta Gyurcsány Ferenc, kiemelve, hogy vasárnap a pártalakítás első szakasza lezárult, most az építkezés következik. Elmondta: várakozásuk szerint a jövő év végére a választókerületek 90 százalékában a Demokratikus Koalíciónak lesz szervezete, 2014-ben pedig akár egyedül, akár másokkal, képviselőjelölteket állít – idézte szavait a távirati iroda.
Új SZDSZ
Egy új SZDSZ-szel van dolga a közvéleménynek, az emblematikus figurák balról radikálisak, türelmetlenek, akik kis államot akarnak. Kiszelly szerint az MSZP és a Gyurcsány-párt között egyelőre nem lesz háború, ám mivel a szocialista párt várhatóan mindent megtesz majd annak érdekében, hogy szabaduljon a gyurcsányi örökségtől, később elkerülhetetlen lesz a konfliktus. Az MSZP addig lövi majd egykori miniszerelnöke új formációját annak érdekében, hogy saját magát megkülönböztesse tőlük, hogy az kénytelen lesz „visszatüzelni”.
A pártépítéshez „nem székház vagy fénymásológépek” szükségesek, hanem elsősorban az a vágy, hogy Orbán Viktor „önkényuralmi rendszere” megállítható – tudósította Gyurcsány szavait az MTI. Kiszelly szerint azonban a volt kormányfő és környezete tévedésben van. Az emberek nem politikailag, sokkal inkább gazdaságilag elégedetlenek. A bizonytalanok jelentős része is a gazdasági problémák miatt elégedetlen – tette hozzá a politológus.
mno.hu -Lippai Roland