- 0
Szerdán Omar al-Bashir, Szudán jelenlegi elnöke első ízben érkezett olyan országba látogatóba, amely elismeri a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) intézményének létezését, de Csád már előzetesen kijelentette, hogy semmit sem fog tenni azért, hogy foganatosítsa a szervezet által Bashir ellen kiadott elfogatási parancsot.
Mondjuk ez tökéletes érthető, a két ország éppen csak elkezdte újra felépíteni az elmúlt években teljesen összeomlott kapcsolatát, nincs az az őrült csádi diplomata, aki a szudáni elnök letartóztatása mellett kardoskodna, és ahogy Ahmat Mahamat Bachir, csádi belügyminiszter is tökéletesen rávilágított, országa független állam, amely nem köteles egyetlen nemzetközi szervezet parancsait sem követni.
A Száhel-övezet országainak csütörtöki találkozójára érkező Bashir szerint Csád és Szudán kapcsolatában egy teljesen új fejezet kezdődött az elmúlt hetekben (valószínűleg Idriss Deby Itno csádi elnök szudáni látogatása volt a vízválasztó pillanat), és ezt erősítette meg Deby is, aki egyenesen testvérének nevezte a szudáni politikust (ki gondolta volna ezt pár hónappal ezelőtt…). Omar al-Bashir ellen még 2009-ben adott ki az ICC elfogatási parancsot különböző háborús bűnök miatt, amelyeket állítólagosan a darfúri konfliktus során követett el, aztán később ezt még kiegészítették a népirtás vádjával is, bár ezeket a vádpontokat eddig nem sikerült megfelelően alátámasztani. És ahogy sokak véleményét szavakba öntve Ahmat Mahamat Bachir mondta az AFP hírügynökségnek, jelenleg mindenki a darfúri helyzet megoldásán dolgozik, amelyben nagyon nem lenne jó lépés a szudáni elnök letartóztatása – főleg azt figyelembe véve, hogy a végén Darfúrt Afrikának saját magának kell megoldania, ugyanis a nemzetközi diplomácia ezúttal is magára hagyta a kontinenst.
Mostani reakciójuk is arra terjedt csak ki, hogy Csád orrára koppintottak és felszólították az elfogatási parancs végrehajtására – az Egyesült Államok és az ICC is több közleményt adott ki erről, a jogvédők pedig keményen támadtak N’Djamenát, a Human Rights Watch egyenes szégyenteljesnek nevezte az ország viselkedését. Akárhogy is, mindenképpen örömteli a régió szempontjából, hogy Deby februári kartúmi látogatása óta rendkívüli mértékben javulni látszik a két ország viszonya, mindkét ország kölcsönösen kiutasított több csádi/szudáni lázadó vezért földjéről és gazdasági téren is tárgyalásokat kezdeményeztek egymással.
Csád döntése mindenesetre tökéletesen bemutatja, hogy viszonyul Afrika a konkrétan csak ismét egy haszontalan szervezetként létrehozott ICC-hez, hiszen eddig a büntetőbíróság mily meglepő módon csakis afrikai országokkal foglalkozott – nem csoda, hogy maga az Afrikai Unió is felszólította tagjait az elfogatási parancs figyelmen kívül hagyására.
www.mindennapiafrika.info - A Flag Polgári Műhely partnere