- 0
A Közép-afrikai Köztársaság sokak által csak a “senki földjének” tartott északi régiójában, Vakaga tartományban ismét súlyos harcok voltak a sokat szenvedett kulcsfontosságú pozícióban fekvő város, Birao birtoklásáért az egyik, a kormánnyal békét kötni szándékozó lázadó csoport radikálisai és a városban állomásozó reguláris hadsereg alakulatai között.
A mostani akciót annak a Közép-afrikai Felszabadítók Mozgalma az Igazságért (MLCJ) szervezetnek egykori tagjai követték el, amely ugyan már 2008. decemberében békét kötött a kormánnyal, de nem sokkal később újra felvette a fegyvert a kormány ellen, a békefolyamat korrumpálásával és árulással vádolva az állam vezetését .
Az MLCJ a Demokratikus Erők Szövetsége az Egységért (UFDR) lázadó csoportból vált ki a békekötés előtt nem sokkal, 2008. augusztusában, de 2010-ben ismét hajlandóságot mutatott a békekötésre a Bozizé-kormánnyal. Sajnálatos módon soraikban olyanok is voltak, akik nem igazán értettek egyet ezzel a lépéssel, ők pedig elkeseredettségüknek a mostani támadással adtak hangot. Birao városa pedig könnyedén pályázhatna az elmúlt években legtöbbet szenvedett afrikai város címére, az elmúlt néhány év eseményei alapján. Az UFDR és a Bozizé-kormány között kirobbant háborúban 2003 és 2007 között főleg az ország északi része szenvedett sokat, Birao városának birtoklásáért is tucatnyi alkalommal folyt véres harc, ennek ellenére mégis ez a település adott otthont több tízezer, falvakból elmenekült civilnek, valamint ebből a városból próbáltak a segélyszervezetek úgy ahogy segíteni a humanitárius katasztrófa elkerülésében.
Az első igazán döbbenetes csapás 2006. decemberében érte a várost, amikor a francia hadsereg légi támogatású egységei elsöprő támadást hajtottak végre a régió, és Birao ellen, szó szerint elsöpörve az UFDR ellenállását, amely közben már több darabra hullott szét. Ez azonban nem akadályozta meg őket abban, hogy Birao történetének legsötétebb napját elhozzák, 2007. márciusában a lázadó csapatok és a kormánykatonák harcában a település konkrétan szinte teljesen megsemmisült, a korábban itt élő 15 ezer emberből alig pár százan maradtak (a többiek a szélrózsa minden irányába menekültek), mindenfelé füstölgő romok jelezték, hogy egykoron itt egy város létezett.
Ennek ellenére egy hónappal később az UFDR itt írta alá a békeszerződést, ezzel pedig a saját harcosainak leszerelését is vállalva. Sokak szerint a konfliktus alacsonyabb intenzitással való folytatódása a Hazafias Front a Békéért és az Igazságért (CPJP) nevű szervezet felemelkedéséhez köthető, amely egyike volt azon kevés lázadó csoportnak, amely nem volt hajlandó még tárgyalni sem a kormánnyal és minden fronton harcolt a hadsereg ellen. Birao napjainkban ismét kulcsfontosságú várossá nőtte ki magát 2007-es pusztulása után, a hadsereg tart fent itt bázist, itt állomásozik az ENSZ békefenntartóinak (MINURCAT) 300 fős alakulata is, több segélyszervezet bázisa van itt és ami a legfontosabb, több ezer menekült számára ez a hely jelenti a biztonságot, az életben maradás zálogát.
Hétfőn kora reggel aztán fegyveres harcosok rohamozták meg a hadsereg biraoi bázisát, fegyverropogás hallatszott egész reggel, de végül délután a hadsereg már be is jelentette, hogy helyreállították a rendet, és “mindössze” néhány ember veszítette életét, a sebesültek száma sem jelentős. Hogy kik voltak a támadók, nos, ezt nagyon nehéz megítélni és eldönteni, az összes szakértő és tudósító mást gondol, a legvalószínűbb mégis az az elmélet, hogy a békefolyamattal, a nekik járó leszerelési pénzzel elégedetlen MLCJ-tagok voltak a kivitelezők (ezt egyébként a csoport vezetője, Abakar Sabone is elismerte, aki szerint a szervezetéből korábban már kizárt, Abdallah Admed-frakció volt a háttérben), bár mások szerint a vezetője, Charles Massi halála után kissé megrogyó CPJP volt az akció végrehajtója.
Remélhetőleg ez az esemény nem fog semmiféle akadályt gördíteni a lassan, iszonyú lassan beinduló békefolyamat elé, amelynek keretében már elkezdődött a leszerelési procedúra és az elnökválasztás időpontját is lassan ki kell tűzni ismét – a kétszeri halasztás ellenére.
www.mindennapiafrika.info - A Flag Polgári Műhely partnere