- 0
Március 22.-én volt a víz világnapja. Ezen a napon (mint „rendesen” minden nap) is 2 millió tonna szilárd hulladék került vizeinkbe. Mert az ember hajlamos arra, hogy az egész Földet egy nagy kloákává változtassa...
Nem csak a víz világnapján, de mindig fontos lenne ügyelnünk a vizeink tisztaságára. Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) jelentése szerint naponta kétmillió tonna szilárd hulladék kerül a folyókba és óceánokba lakossági és ipari szennyvizek, növényvédő szerek és állati (és emberi) ürülék formájában. Ennyi hulladékmennyiség naponta kétmilliárd tonna vizet fertőz meg. Két milliárd tonna, az 2 km3 víz. Rengeteg...
Pedig a szennyezett tengerekből szennyezett halakat fognak ki, és a szennyezett ivóvíz milliókat betegít meg. Évente 1,8 millió ötévesnél fiatalabb gyermek hal meg a szennyezett víz miatt.
A hasmenés, amelyet az esetek túlnyomó részében fertőzött víz eredményez, évente 2,2 millió életet követel. S még egy sokkoló adat: a kórházi ágyak felét a világban olyan betegek foglalják el, akiket fertőzött vizek betegítettek meg.
A jelentés szerint:
"A szennyezés már olyan méreteket ölt, hogy a fertőzött víz több halálesetet okoz, mint amennyi az erőszak, a háborús konfliktusok számlájára írható"
S a helyzet csak rosszabb lesz.
A szennyezés nagy részét a fejlődő országok okozzák, mivel a szennyvizek 90 százalékát tisztítatlanul engedik az élővizekbe. De ne okoljuk csak őket, hiszen sok esetben a „fejlett” és „környezettudatos” nyugat a szennyező iparágakat kiszervezi a harmadik világba. Ott egy kis kenőpénz ellenében nem olyan szigorúak a hatóságok.
Az eldobható tárgyak társadalma lettünk. De bolygónk erőforrásai, és a hely, ahova lerakhatjuk a szemetet, véges. Egyszer ki kell tenni a megtelt – táblát.
Megoldás: Talán az újrahasznosítás.
David De Rothschild, egy milliárdos fiatalember kitalálta, hogy pillepalackokból épít egy hajót. A 12 500 palackot szén-dioxiddal töltötték meg és a hatfős személyzet San Franciscóból Sydney-be igyekszik a Plastiki nevű hajón. Célja, hogy felhívja a figyelmet a tényre, az összes műanyag palack négyötöde újrahasznosítatlanul, szeméttelepen végzi. Szeméttelepen, vagy az óceánban. Így is, úgy is szennyezi a környezetet.
A Plastiki hosszú útja során igyekszik bebizonyítani, hogy az óriási mennyiségű, újrahasznosítatlan hulladék remek alapanyagul szolgálhat egy csomó hasznos dologhoz: szélturbinát, sőt hajókat lehet belőle építeni. Magát a „pille-hajót” is szél-, víz- és napenergia hajtja. A fedélzeten olyan berendezések találhatóak, hogy a vizeletet ivóvízzé tudják alakítani, egy szobabiciklivel pedig annyi áramot termelnek, amivel, a laptopokat látja el. Tudnak komposztálni és még mini-zöldségeskert is megtalálható a hajón.
A Plastiki három hónapos útja során útba ejti a Csendes-óceánon elterpeszkedő, Texas nagyságú szemét szigetet is. A Hawaiitól északnyugatra található szemétszigetet 11 éve fedezték fel, és már neve is van. Bár kérdés, a Great Pacific Garbage Patch mikor kerül fel a térképekre...
A Plastiki honlapja:
A vízszennyezésről:
Valamint:
Magyar Nemzet, 2010. március 23. kedd, 16. oldal.
Nawesh
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja
Előző cikkMiért lettem vegetárius?