Ma 2024 április 20. Tivadar napja van. Holnap Konrád napja lesz.
Kocsis Máté szétcsapott a magyargyűlölők között

Kocsis Máté szétcsapott a magyargyűlölők között

Flag

Szöveg méret

5
Átlag: 5 (1 szavazat)
Amilyen az adjon Isten...

A bevándorláspártiak ki akarták záratni a Fideszt az Európai Néppártból, de nem sikerült - értékelte az EPP szerdai politikai gyűlésén történteket Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője.

A kormánypárti politikus az MTI-nek nyilatkozva kifejtette: miközben az európai szocialistáktól Judith Sargentinin és a liberális médián keresztül Gyurcsány Ferencig mindenki a Fidesz kizárását követelte a néppárttól, aközben a tanácskozáson a pártcsalád nem döntött sem a kizárásról, sem a felfüggesztésről. A Fidesz önként határozott úgy, hogy egy ideig nem vesz részt az EPP munkájában - emelte ki.

Kocsis Máté a baloldali aláírásgyűjtésekre reagálva azt is leszögezte: a valótlan híresztelésekkel ellentétben fel sem merült, mert fel sem merülhetett Magyarország uniós tagságának kérdése. "Mi vagyunk Európa, a magyar emberek sikeres és erős Európát akarnak, mi ezért dolgozunk" - hangoztatta a frakcióvezető.

Szájer: Nem sikerült a néppárt baloldali részének manővere a Fidesz kizárására

Szájer József, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője szerint nem sikerült az Európai Néppárt (EPP) baloldali részének manővere a Fidesz kizárására a szervezet szerdai, brüsszeli ülésén.

Szájer József az ülés után telefonon az MTI-nek azt mondta: az EPP 13 tagpártja kezdeményezte a Fidesz kizárását, és a szerdai tanácskozáson vita volt erről.

Úgy folytatta: a néppárt vezetése és a Fidesz együtt azonban úgy döntött, hogy alakítanak egy bizottságot és kizárás helyett azt vizsgálják majd, "hogyan alakul az EPP és a nagyobbik magyar kormánypárt viszonya". Háromtagú bizottságot alakít a Fidesz is, és ezeket a vitákat az EP-választások után akarja lezárni - tette hozzá.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a döntés majdnem egyhangúlag született a néppártban.

Sikertelennek nevezte az említett "manővert", amely a néppárt baloldali része, illetve a szocialisták és a liberálisok részéről Magyarország és a Fidesz bevándorláspolitikája ellen irányult.

Hangsúlyozta: a Fidesz önként vállalta, hogy nem gyakorolja jogait ez alatt az időszak alatt és az EP-választások után visszatérnek arra, hogy a két szervezet viszonyát vizsgálják. A Fidesz tagsága ezzel nem szűnik meg, csupán "befagyasztásra kerül" - mondta a képviselő.

Szájer József szólt arról is, hogy a néppárt annak idején, 2000-ben ezt az eljárást alkalmazta Ausztria esetében is, és Wolfgang Schüssel akkori kancellár, aki akkor a vizsgálat tárgya volt, most az EPP háromtagú vizsgálóbizottságának egyik tagja lesz. Az Osztrák Néppárt is önként vállalta az említett esetben, hogy nem gyakorolja jogait egy ideig - jegyezte meg. 

Ellenzéki pártok a Fidesz vereségeként értékelték az EPP ülésén történteket

Orbán Viktor miniszterelnök az EPP ülése után tartott sajtótájékoztatóján bejelentette: a Fidesz egyoldalúan felfüggeszti jogainak a gyakorlását az EPP-ben az EPP által felkért háromtagú bizottság jelentésének elkészültéig. "Minket nem lehet kizárni és felfüggeszteni sem, négy választást nyertünk meg a magyar polgárok akaratából. A kormányfő, a Fidesz elnöke úgy fogalmazott: "A legutóbbi három európai parlamenti választáson 47, 56 és 52 százalékot kaptunk. Nyilván egy ilyen párt nem engedi meg magának, hogy felfüggesszék vagy kizárják, mert akkor inkább feláll és távozik."

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke, frakcióvezetője Facebook-posztjában úgy reagált: a Fidesz elveszítette érdekérvényesítő képességét, "Magyarország viszont nem veszítheti el!". Hozzátette: "mostantól nekünk kell megvédenünk Magyarország érdekeit az Európai Unióban, mert Orbán Viktor erre már nem képes." Kitért arra is, hogy az MSZP aláírásgyűjtést kezdeményez az ország európai uniós tagságáért.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik elnökhelyettese közleményében azt írta: pártjuk sajnálattal értesült a Fidesz "országvesztő hazárdjátékának újabb epizódjáról". Még ha az Európai Néppárt meg engedte is a Fidesznek, hogy "szégyenteljes helyzetét valamiként szépítendő, önként beleegyezhessen" tagsági jogainak felfüggesztésébe, a jobbikos politikus értékelése szerint egyértelmű, hogy a Fidesz megtette első konkrét lépését az Európai Unió elhagyására.

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) európai parlamenti képviselője szerda este Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: Orbán Viktor miniszterelnököt és a Fideszt gyakorlatilag "kitették" az Európai Néppártból. "Megpróbálhatják bebizonyítani ennek az ellenkezőjét, de a valóságban ez történt" - tette hozzá.

A DK EP-választási listáját vezető Dobrev Klára azt mondta: "bármit is próbál elmagyarázni Orbán, ez bizony hatalmas nagy kudarc". Dobrev Klára szerint arra is fel kell készülni, hogy Orbán Viktor megpróbálhatja kivezetni Magyarországot az Európai Unióból, ezért a DK aláírásgyűjtést indít ennek megakadályozásáért.

Demeter Márta és Keresztes László Lóránt, az LMP társelnökei az MTI-hez eljuttatott közleményükben úgy vélekedtek: a Fidesz számtalanszor bizonyította, hogy nem hajlandó és nem is képes a magyar emberek képviseletére az Európai Parlamentben. Az EPP pedig azt bizonyította, hogy "ugyan megrémült attól, hogy az EP-kampányát alááshatja a Fidesz negatív megítélése, de még a saját belső problémáinak megoldására is képtelen, miközben éveken át elnézte, és ezzel legitimálta a Fidesz elfogadhatatlan intézkedéseit" - írták a képviselők, hozzátéve: "mindezzel csak még egyértelműbbé vált, hogy nem lehet az Európai Néppártra bízni Európát".

Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője Facebook-posztjában azt írta: ami most történik, "nem Orbán terve", az ő terve az EPP jobbra húzására megbukott. Úgy fogalmazott: "Orbán blöffjátéka véget ért", lenézte és alábecsülte azokat a kereszténydemokrata értékeket valóban komolyan vevő pártokat (a "hasznos idiótákat"), akik ma "ritka nagy pofont" osztottak ki neki.

A Magyar Liberális Párt közleményében sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az EPP megfutamodott, és nem zárta ki a Fideszt a pártcsaládból. A párt szerint a Fidesz "kiebrudalásával" Magyarország pozíciója jelentősen rosszabb lesz az új uniós költségvetés kialakításánál. A Fidesz tagságának felfüggesztésével Magyarország gyengébb és kiszolgáltatottabb ország lesz - tették hozzá.

MTI - ]]>www.magyarhirlap.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Emberi kapcsolatok (36) Rejtőzködő magyarország (168) Vetítő (30) Heti lámpás (312) Nézőpont (1) Irodalmi kávéház (537) Tereb (146) Szépségápolás (15) Mozi világ (440) Autómánia (61) Flag gondolja (36) Tv fotel (65) Sport (729) Alámerült atlantiszom (142) Gasztronómia (539) Kultúra (7) Mozaik (83) Egészség (50) Titkok és talányok (12) Mondom a magamét (7546) Belföld (10) Történelem (18) Jobbegyenes (2788) Nagyvilág (1310) Életmód (1) Politika (1582) Gazdaság (705)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>