- 0
A mítoszok minden nép legelső és leglényegesebb, egyben legszentebb hagyományait jelentik.
A mítoszok minden nép legelső és leglényegesebb, egyben legszentebb hagyományait jelentik.
Így a mitológiával, a mítoszok értelmével, megértésével való foglalkozás nem mellékes tudomány. Mitológiánk nélkül nem érthető meg például a népművészetünk sem, ahogy népünk eredeti mentalitása, világlátása sem.
Minden ősi hitrendszer a megalkotójának képét tükrözi. Mitológiánkban tehát a magyarság archaikus szellemiségét, lelkiségét szemlélhetjük. Campbell helyesen mondja, hogy a mitológia jelképrendszere a lélekből ered és a lélekre utal vissza, „a tudatkitárulás különböző fokozatait képviseli (…) a szuperelmének nevezett jelenség felé.” A „szuperelme” vagy helyesebben Világlélek a természetfeletti (vagy metafizikai) világban lakozó időtlen Istennel, illetve isteni Tudattal (Értelemmel) azonos. A mitológia tehát a magasabb, metafizikai világ megnyilatkozása, ezért benne isteni tudás, szent tanítás rejlik.
A Magyar mitológia egy három és fél évtizedes kutatómunka sűrítménye, összegzése, amit szeretettel ajánlok minden kedves érdeklődő figyelmébe.
Bíró Lajos
Az író e könyvében a több évtizednyi magyar mitológiai kutatásainak esszenciáját, letisztult sűrítményét foglalta össze. Ma divatos idegen kifejezéssel élve egy „Best of” Bíró Lajos-mű született, amiből minden érdeklődő megismerheti ősvallásunk lényegét.
*
A magyar népmese és mitológia varázslatos világa