- 0
Az időnként fogcsikorgató hideg ellenére a Némethy-lovasíjász csapat kemény magja vasszorgalommal edz pomázi bázisukon, a Magyar Várban. Az edzéseket - a kétszeres Lovasíjász Európa-bajnok - Némethy Christoph lovas és íjászedző vezeti
A tanítványok fejlődésével, előre haladásával csökkent a gyalogos, és nőtt a lovas edzések száma. Kedden, csütörtökön és szombaton lovas, szombaton délelőtt gyalogos edzést tartanak a reményteljes tagság számára.
A lovas íjászat tanulása során a speciális íjászat és a lovaglás külön tananyag. E kettő tudás összeötvözésével alakul ki a lovasíjász. A mai magyar lovasíjászat sport, harcművészet, de egyben hagyomány őrzés is. A látható markáns eltérések ellenére, edzés módszertananának egyes elemei sokban hasonlítanak a modern lovas és íjász sport- szakágak és más küzdő sportok gyakorlatához.
Pogány Marci a közeljövő bajnoka
A mai magyar lovas íjászat több forrásra vezethető vissza. Íjaink külalakját régészek rekonstruálták. Kézzel fogható alakjában Fábián Gyula alkotta meg, a rugalmas rétegeket képező szálerősítésű műgyanta alkalmazását angol hosszúíj-készítők vezették be, és mai modern anyagokból a sorozat gyártását itthon Kassai Lajos kezdte el. Rajta kívül tucatnyi műhelyben gyártanak történelmi íjakat, van, ahol szigorúan egyenként, az íjász karjához, kezéhez „szabva”, és van komoly mennyiségeket gyártó kapacitás is. Sőt van gyártó, aki a leghagyományosabb anyagokból - mint őseink-, szaruval és állati inakból készült rosttal megerősített fából, halenyvvel ragasztva készíti íjait.
Gábor bátyánk épp megszégyeníti a fiatalokat
Elkészítése rendkívül munkaigényes és rendkivüli szakmai tudást igényel, ezért sajnos az ára is rendkívüli. A mai modern anyagokból készült íj mellet egy ilyen„ősi” íj birtoklása sok íjász és lovasíjász legfőbb vágyai közé tartozik.
Pogány István
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja