- 0
A jelenleg is zajló wimbledoni tenisztorna kétségkívül a világ legismertebb és legnagyobb hagyománnyal bíró teniszversenye, a Grand Slam-tornák (Australian Open, Roland Garros, US Open) közül eme füves borítású, zöld és lila színéről ismert pályán nyerni a legnagyobb dicsőség egy versenyző számára.
Az első wimbledoni teniszversenyre 1877-ben került sor, de a szebbik nem tagjai csak hét évvel később mérhették össze tudásukat. Ugyan a technikai fejlődés itt is utat tört magának (sólyomszem, zárható tető), a The Championships néven is ismert torna több szempontból hűen ragaszkodik a hagyományokhoz, a játékosoknak például a mai napig kötelező a fehér dressz viselete. Kevéssé ismert tények Wimbledonról.
VI. György is beállt a sorba
Bár a királyi család tagjai manapság a centerpálya számukra elkülönített lelátójáról szeretik kémlelni a golyóbis legjobb teniszezőinek összecsapását, korábban ez nem volt mindig így. York hercege 1926-ban úgy döntött, hogy megméreti magát a férfiak páros versenyén. A későbbi VI. György partnere a Királyi Légierő teniszbajnokságának győztese, Sir Louis Greig volt. Száz évvel ezelőtt Arthur Gore és Herbert Roper Barrett a Towerbe való bebörtönzésüket kockáztatták volna meg „szemtelen” játékukkal, a felvilágosodott korban ez azonban fel sem merült, miként már az első fordulóban könnyedén játszva, három laza szettben (6-1, 6-3, 6-2) legyőzték királyi riválisaikat.
Monoton sport a tenisz
Az 1877-ben rendezett első bajnokságot egy 27 éves helyi földmérő, Spencer Gore nyerte. A döntő mérkőzés meglehetősen idegtépő lehetett neki és ellenfele számára, az eső miatt ugyanis több nappal kellett elhalasztani a férfi egyes fináléját, amit Gore alig 50 perc leforgása alatt, 200 néző szeme láttára nyert meg. Az első wimbledoni győztest azonban nem nyűgözte le a sport, ő inkább a krikettért rajongott, mint fogalmazott: „A tenisz egy kicsit unalmas, nem értem igazán”.
Páholyból figyeltek a győztesek
A címvédő régebben sokkal könnyebben tudott újrázni, mint ma, 1922-ig ugyanis az volt a szabály, hogy a torna előző kiírásának bajnoka automatikusan helyet kapott a fináléban. A mai nyerteseknek összehasonlíthatatlanul nehezebb ismételni, mint az 1877 és 1921 között regnáló bajnokoknak: 2011 wimbledoni győzteseinek, a szerb Novak Djokovicsnak és a már kiesett cseh Petra Kvitovának hét győztes mérkőzést kell (vagy kellett volna) vívnia ehhez.
folytatjuk - mult-kor.hu