- 0
A téma felkent szakértői váltig állítják: a magyar futball fénykora nem az ötvenes évtizedre esett, hanem a negyvenes évekre, amikor összeért labdarúgásunk két legsikeresebb, legtöbb világklasszist felvonultató generációja: az 1938-as és az 1954-es vb-ezüstérmet kiharcoló héroszok nemzedéke.
Ekkor kezdődött el minden idők legnagyobb magyar labdarúgója, Puskás Ferenc nemzetközi pályafutása, 1945. augusztus 20-án, az Üllői úton, a Magyarország–Ausztria nemzetek közötti mérkőzéssel. Csütörtökön ünnepeljük a hetvenedik évfordulóját.
1945 augusztusa a magyar történelem képlékeny időszaka. A második világháború (európai) befejezését követő hónapokban látszólag még nem dőlt el, merre indul el hazánk fejlődése: a demokratikus, polgári úton vagy a diktatórikus egypártrendszer irányába. Az embereket azonban a politikánál sokkal jobban érdekelte a futball. Nem lehetett tovább halogatni az első, háború utáni nemzetek közötti válogatott mérkőzés megrendezését. És ki legyen a játszótárs a nagy újrakezdésnél? Ki más, mint az ősi ellenfél, a szomszéd, a Duna-menti futballkultúra másik bölcsője, Ausztria.
A lövő mozdulat már az 1940-es években is tökéletes - Fotó: Fortepan
Augusztus 19-én játszotta a magyar válogatott 245. mérkőzését, a 83., Ausztria elleni összecsapást. Az osztrákok – jellemző ez a korabeli viszonyokra – teherautóval érkeztek Bécsből. Negyvenezren zsúfolódtak be az öreg Üllői úti, falelátós stadionba, s az egyik újonc magyar, Lakat Károly visszaemlékezéséből tudjuk: kis híján lekéste a kezdést, mert „a Körút és az Üllői út sarkánál fürtökben lógtak az emberek a villamosok lépcsőjén, lehetetlenség volt felszállni. Néhány szurkoló megismert bennünket, s ez volt a szerencsénk, átadták helyüket a lépcsőn, mondván, ők ráérnek később is kiérni.”
Lakat mellett Illovszky Rudolf és a Fradi őserejű csatára, Mike István is akkor öltötte fel először a nemzeti mezt, ugyanakkor még ott volt a kezdő tizenegyben az 1938-as világbajnokság ezüstérmes válogatottjának két oszlopa, Bíró Sándor (most csapatkapitány) és Zsengellér Gyula.
A mérkőzést Rudas és Zsengellér góljaival 2-0-ra a mieink nyerték meg, s mi sem jellemzőbb a magyar futball negyvenes évtizedbeli krőzusi gazdagságára, hogy ugyanazon a napon Bécsben összecsapott a két ország B válogatottja, s Magyarország 6-3-ra győzött Deák „Bamba” és Nyers István (az Inter későbbi legendája) 2-2, továbbá Sipos Vilmos és Hidegkuti Nándor góljaival. Az Aranycsapat genezise szempontjából érdekes adalék, hogy Hidegkuti mellett Zakariás József is ekkor debütált a válogatottban.
Másnap – egyedülálló kuriózumként – újból megmérkőzött az Üllői úton a két nagyválogatott. Gallowich Tibor szövetségi kapitány – gyakorló sportújságíró, a Népsport szerkesztőbizottságának tagja – változtatott az előző napi tizenegyen, és az alábbi összeállításban küldte pályára a csapatot: Csikós – Balogh II, Szűcs, Bíró – Kirádi, Lakat – Szabó, Szusza, Zsengellér, Puskás, Vincze II. Barcs Sándor kisgazda politikus, az MLSZ és az UEFA későbbi elnöke köszöntője után elkezdődött a mérkőzés. És most idézzük fel a Népsport tudósítását. „A 12. percben (…) Lakat előrevágott labdáját Szusza kapja. Az összekötő Zsengellérnek ad, az kicselezi Sestát, egészen az alapvonalig fut, ott hátragurítja a labdát. Puskás jól érkezik, és közelről élesen a hálóba vágja. Védhetetlen volt. 1-0.”
Szepesi György, a legendás rádióriporter így eleveníti fel a történelmi gólt. „Akkor nyolc év után játszottunk újra az osztrákokkal, én az első 15 percet, majd az utolsó 15 percet közvetítettem, viaszlemezre. Amilyen szerencsém volt, mint aztán egész pályafutásom során, a 12. percben Zsengellér felnézett, látta, hogy Puskás üresen van, és odakiáltotta neki, hogy „Öcsi, rúgd be!” Öcsi megkapta, és be is gurította az osztrák kapus mellett, én pedig felkiáltottam: gól! Ez volt Puskás első gólja a válogatottban, és az én életem első válogatott gólja, amit közvetítettem.”
A 19. percben már 3-0-ra vezettünk, Szusza kettő, Zsengellér és Vincze II egy-egy gólt szerzett Öcsi nyitótalálata mellett, a vége 5-2 lett. A másnapi Népsport mindössze egyetlen mondatot szentelt a későbbi Száguldó Őrnagynak: „A Szusza–Zsengellér–Puskás belsőhármas jobban muzsikált, mint egy nappal korábban a Szusza–Mike–Zsengellér trió…” A mérkőzés legjobbjának Lakatot tartották a remekül irányító Zsengellér mellett, az, hogy a 18 éves Puskás góllal mutatkozott be élete első válogatott mérkőzésén, a világ legtermészetesebb dolga volt – nem ezt hívják a bőség zavarának? (Akkor ki gondolta volna, hogy további 83 remekbe szabott Puskás-gól következik 84 válogatott találkozón?)
Ha már a bőség zavaránál tartunk: augusztus 20-án is volt egy Ausztria–Magyarország B-válogatott meccs Bécsben, amelyet 5-0-ra nyertünk meg. Góllövők: Keszthelyi Mihály (3) és Nyers Pista (2), a balösszekötőt Kubala Lászlónak hívták…
Ch. Gáll András - www.napigazdasag.hu
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!