Ma 2024 március 28. Gedeon, Johanna napja van. Holnap Aguszta napja lesz.

A Fradi dicső múltja, 73.rész – 1974-75

Feledhető hazai, dicsőséges nemzetközi teljesítmény. Talán ezek jellemzik legjobban ezt a szezont.  A bajnokságban nem hogy előre nem sikerült lépni, hanem az első kettőtől jócskán elmaradva egyet vissza, azaz bronzérmes lett a Fradi.

15. Pécsi MSC28681426-4020

A figyelemes olvasó egyből azt kérdezheti, mire fel a páratlan létszám? Ennek oka abszolút magyaros. Szezon közben, az őszi idény végén egyesült két csapat, az MTK-ból és a Vörös Meteor Egyetértésből lett MTK-VM. Az MTK-án ez a vérfrissítés sem sokat segített, hiszen a tabellából látható, nem sokkal kerülte el a kiesés régióit. A Fradi pedig túl sok meccset adott döntetlenre. Lehet, ezzel is “áldozott a nemzetközi szereplés oltárán”.

Az MNK-nak címvédőként vágott neki a Fradi, ám meglepően rövidre sikerült a fellépése, mindössze egyetlen meccsre. 1974. november 20-án a Vasas Izzó ellen csupán 1:1-re futotta, majd a 11-es rúgások után kiesett.

És akkor jöjjön az, amiről ez a szezon örökre emlékezetes marad, a nemzetközi szereplés. Az előző évi MNK győzelem a KEK-sorozatban való indulást ért. Már csak ez előző “eredménytelenségek” miatt is, ezt a menetelést részletesebben idézzük.

1974. július 23-án Zürichben volt a sorsolás, a KEK-ben 31 csapat indult. Az FTC első ellenfele a walesi Cardiff City volt.

1. 1974. szeptember 18. Üllői út, 25.000 néző: FTC – Cardiff City 2:0

Összeállításunk: Géczi – Viczkó, Bálint, Mucha, Megyesi – Takács, Nyilasi – Pusztai, Szabó, Kelemen, Máté
Csere: Ebedli
Edző: Dalnoki Jenő

Az új stadionban ez volt az első nemzetközi kupamérkőzés, egyben a Ferencváros történelmében az első walesi ellenfél ellen. Nemzetközi meccsen Nyilasi Tibor avatta fel góllal a stadiont, amikor már a 14.percben jól érkezett Pusztai beadására és a kapuba gurított. Később Szabó Ferenc duplázta meg az előnyt.

2. 1974. október 2. Cardiff, 4.100 néző: Cardiff City – FTC 1:4

Összeállításunk: Géczi – Eipel, Bálint, Mucha, Megyesi – Takács, Kelemen, Ebedli – Pusztai, Szabó, Máté
Csere: Onhausz

A mérkőzés előtti nap délelőttjén a szállodában az újságírók egymásnak adták a kilincset és csak úgy sorjáztak a kérdések. Elég lesz-e a két gól előny? Védekező lesz-e a csapat felállása? Milyen eredményekkel jött a csapat? Kik az ügyeletes góllövők? Miért nem játszott az utolsó válogatott meccsen a Fradiból senki? Nem lesz-e sok az eltiltott és a sérült? Játszott-e már villanyfényes meccset a Fradi? No, ez volt az, ami még Dalnoki Jenőt is kiütötte, kihozta a sodrából, mit képzelnek ezek a derék walesiek? Aztán bevetette a hadicselt. Az egyik kérdésre válaszolva elmondta, hogy Szabó Feri az ügyeletes gólvágó, az utolsó két meccsen hatot termelt. Hallotta ezt az ellen edzője is, aki nem volt rest a meccsen két morcona testőrt állítani Ferire. Ő pedig a taktikát követve az első félidőben először el sem mozdult a tizenhatos környékéről, majd miután elaltatta a védőket, a második játékrészben kihúzódott a szélekre, sőt hátra is ment, a derék testőrei pedig követték. Ebből kifolyólag ott középen akkora rés támadt, amin 11 perc alatt három gólt szerzett a Fradi, először Onhausz átadását Takács, majd Takács labdáját Szabó, utána – nem találják ki – Szabó indítását Pusztai lőtte a hálóba. Ráadásként az utolsó percben Máté Jani is a kapuig gyalogolt.

Máris a legjobb 16 között a Fradi!

3. 1974. október 23. Liverpool, 35.000 néző: FC Liverpool – FTC 1:1

Összeállításunk: Géczi – Pataki dr., Bálint, Mucha, Megyesi – Rab, Kelemen, Takács – Pusztai, Szabó, Máté
Csere: Onhausz, Magyar

Nem akárhogy kezdődött. A Fradi-busz szervizben volt. A csapat viszont már csak babonából is, kollektíven akart a reptérre menni, ezért béreltek egy buszt. Aztán arra hiába vártak a játékosok, nem jött, mert bedöglött. Mivel a repülő, amivel utazni készültek, menetrendszerű volt, pánikszerűen autókat, taxikat kerestek és elérték a gépet. Egy valami azonban itthonmaradt, benne a kocsiban, ez pedig Dalnoki Jenő felöltője volt. Október végén Liverpoolban 8-9 fok járta, a hazaiak mégis nyugtatgatták a mestert, a kispadon ellenfél edzője még nem fázott, sőt melegük volt.

Maga a meccs valóban meleg volt. Géczi mintha le sem szállt volna a repülőről, egyfolytában repkedett, hol ide, hol oda és egy kivétellel mindig találkozott a labdával, a derék angolok nem hittek a szemüknek, már-már elönyvelték a szerény egygólos sikert. A hosszabbítás perceiben Megyesi felszabadított, a labda Máté Jani elé került, aki bedobta a híressé vált “kenguru-cselt”, összecsomózta a védőket és a kapuba helyezett. Az angolok ezt a gólt a hónap góljának választották. Géczi sem maradt elismerés nélkül, a teljesítményét az angolok egy láda whiskyvel díjazták.

4. 1974. november 5. Üllői út, 30.000 néző: FTC – FC Liverpool 0:0

Összeállításunk: Géczi – Martos, Bálint, Rab, Mucha, Megyesi – Nyilasi, Magyar – Pusztai, Kelemen, Máté
Csere: Szabó, Ebedli

A stadionban gombostűt nem lehetett leejteni, és akiknek abban a szerencsében volt részük, hogy a helyszínen élvezhették a csatát, életreszóló élménnyel gazdagodtak. Az angolok bebizonyították, hogy nem hiába tartják őket Európa egyik legjobb csapatának, mindent megtettek a győzelemért, de a Fradin nem sikerült kifogniuk. Dalnoki Jenő csak ennyit mondott a meccs után: “Erre a továbbjutásra, amelyet a csapat óriási szívvel, fegyelmezett csapatjátékkal ért el, szerte Európában fel fognak figyelni …”

Felfigyeltek, hiszen a legjobb 8 közé jutott a Ferencváros!

5. 1975. március 5. Malmö, 6.000 néző: FF Malmö – FTC 1:3

Összeállításunk: Géczi – Martos, Bálint, Mucha, Megyesi – Juhász, Nyilasi, Branikovits – Pusztai, Máté, Magyar

A svédek igazán felkészültek. Még a meccs délelőttjén is edzettek, majd videóról megtekintették a Fradi két mérkőzését (a Liverpool és a Dózsa ellenit), este pedig a pályán csodálhatták a Fradit. Már a 12. percben azt láthatták, hogy Máté egy csel után kitűnő ütemben kiugratta Nyilasit, aki 14 m-ről a hálóba lőtt. Később Máté, majd egy öngól révén már 3:0-ra vezetett a csapat, amit a svédek csak a 90. percben tudtak némiképp kozmetikázni. A svédek el voltak ragadtatva az akkor mindössze 20 éves Nyilasitól, akit olyan gondolkodó játékosnak neveztek, aki elsüllyesztette csapatuk hajóját. Dalnoki Jenő természetesen nem szállt el a sikertől, csak ennyit mondott: “Győzelem után sok mindent lehet mondani, de helyesebb tiszta vizet önteni a pohárba. Nekünk is, a svédeknek is voltak helyzeteik, mi kihasználtuk azokat, ők nem. Izgalmas, érdekes mérkőzést láthattak a szurkolók és egy olyan FTC-t, amelyet a küzdeni akarás jellemez. Új úton járunk, sok-sok lépés van mögöttünk, de még több előttünk.”

6. 1975. március 19. Üllői út, 27.600 néző: FTC – FF Malmö 1:1

Csere: Onhausz, Rab

Kemény meccs volt, amelyen félidőben még a svédek vezettek. Szinte szikrázott a pálya a belemenésektől, egy svédet ki is állítottak. Ilyen légkörben örömfociról szó sem lehetett, a csapat ismét bebizonyította, hogy a helyén van a szíve. Máté fejesgólja aztán mindenkit megnyugtatott.

Elődöntőben a Fradi!

7. 1975. április 9. Népstadion, 55.000 néző: FTC – Crvena Zvezda 2:1

Összeállításunk: Géczi – Martos, Bálint, Rab, Megyesi – Juhász, Mucha – Kelemen, Branikovits, Máté, Magyar
Csere: Onhausz, Szabó

A Crvena Zvezda a Real Madrid kiverésével jutott a legjobb négy közé, ám a Fradival nem bírtak. Branikovits első félidőben szerzett gólját még kiegyenlítették, de Magyar Pista találatára már nem volt válaszuk. Viszont bíztak a belgrádi pokol hangulatában…

8. 1975. április 23. Belgrád, 110.000 néző: Crvena Zvezda – FTC 2:2

Összeállításunk: Géczi – Martos, Bálint, Rab, Megyesi – Juhász, Onhausz, Mucha – Pusztai, Máté, Magyar
Csere: Takács, Kelemen

Soha azelőtt ennyi ember előtt nem játszott a Ferencváros, de a fiúk zöld-fehér szíve a helyén volt. Már a 7. percben lehűtötte a tomboló hazaiakat Pusztai, aki később élete góljának nevezte ezt a találatát. A belgrádiak az 50. percben egyenlítettek és ekkor elszabadult a pokol. Később, a 70. percben Bálintot, a semlegesek szerint is túlzott szigorral kiállították, majd öt perc múlva már vezettek a jugók. És még volt hátra negyed óra. És ott, akkor, abban a pokoli hangulatban, a 80. percben Máté Jani kapott egy labdát, és a 16-oson belül oly vitathatatlanul felvágták, hogy még a bíró is befújta. Bálint volt a kijelölt és kíméletlen 11-es rúgó, de Bálint már nem volt. Megyesi állt a labda mögé és a büntetőt halálos nyugalommal értékesítette, a labda szinte alig akart áthaladni a gólvonalon, de áthaladt, mert a kapus a másik oldalról tehetetlenül nézte.

Veretlenül a döntőbe jutott a Ferencváros!

9. 1975. május 14. Basel, 11.000 néző: Dinamo Kijev – FTC 3:0

Összeállításunk: Géczi – Martos, Pataki dr., Rab, Megyesi – Juhász, Nyilasi, Mucha – Szabó, Máté, Magyar

A Kijev akkor fénykorát élte, ráadásul tíz napig a helyszínen készült a mérkőzésre. A Fradi pedig… Nem elég, hogy nélkülöznie kellett Bálintot, Branikovits is sérült volt, az MLSZ-től nem kapott engedélyt a döntő előtti bajnoki elhalasztására. Négy (!) nappal a döntő előtt Békéscsabán kellett egy szikrázóan kemény, durvának is minősíthető meccset játszania, ahol Pusztai is súlyosan megsérült. A meccs is nem egyenlő erők küzdelmét hozta. Sajnos a magyar televíziónézők csak ezt láthatták, hiszen a sorozatból csupán ezt a tűzte műsorára a televízió, az idáig vezető csodás út állomásaiból egyet sem.

És, hogy a győzelem sem lett volna elérhetetlen? Ezt talán az is igazolja, hogy két hónappal a KEK-döntő után a Fradi egy spanyol tornán vett részt, ahol rajta kívül a Sevilla, a Barcelona és a Dinamo Kijev volt a meghívott. És össze is csaptak a Kijevvel, és mit tesz Isten, 2:1-re nyertek.

Ezzel együtt minden dicséret megilleti ezt a fiatal csapatot, csodás dolgot vittek véghez.