Ma 2024 október 16. Gál napja van. Holnap Hedvig napja lesz.
73ffb66db4c70d7781d29599c113b55a.jpg

„Orbánnak nincs baloldali kihívója” – interjú Tőkéczki Lászlóval

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

„Gyurcsány Ferencet nagyon nem kedvelem, ugyanakkor politikailag ő a legtehetségesebb azok közül, akik a baloldalon mozognak. Amikor Bajnai Gordon megszólal, szerintem az emberek többsége elaludna. Mesterházy Attila pedig nem okos, de tehetséges bürokrata és hatalomtechnikus”

– vélekedett a lapunknak adott interjúban Tőkéczki László történész, politológus.

Tőkéczki László: az MSZP csupán káderbaloldal, amely jogfolytonossággal bírva birtokolt csomó pénzt, médiafelületet és egyebet

„A nyugati nagytőke egyre nagyobb erővel avatkozik be a magyar választási mozgalmakba”(Fotó: Hegedüs Róbert)

„A nyugati nagytőke egyre nagyobb erővel avatkozik be a magyar választási mozgalmakba” (Fotó: Hegedüs Róbert) - See more at: ]]>http://www.magyarhirlap.hu/nem-vonz-tomegeket-a-baloldali-partok-ures-mo...]]>

– Továbbra sem állt elő Orbán Viktor baloldali kihívója. Rosszul látjuk?

– A baloldalon valóban nincs személyes kihívója a miniszterelnöknek. Ennyiben a német és a magyar politikai helyzet hasonlít, hiszen ott sem volt Angela Merkelnek igazi kihívója. Ám a magyar társadalom jelentős része sajnos meglehetősen nehéz helyzetben van, s ez komoly szerepet játszik majd a tavaszi választásokon. Még az is fontos kérdés, melyik párt hogyan tudja mozgósítani azokat a híveket, akik határozott meggyőződésűek, és a bizonytalanok közül kiket tud elvinni az urnákhoz. Tehát vannak bizonytalan mozzanatok, de ami az utóbbi időben a bajai videóval vagy az október 23-i baloldali tüntetéssel kapcsolatban történt, az jelentősen csökkentette az ellenzék esélyét. Probléma azonban, hogy az igazán nagy csökkenést annak kellene eredményeznie, ami valóban fenyegető.

– Mire gondol?

– Arra, amit már Bajnai Gordon és Mesterházy Attila is mondott. Vagy­is ha ők hatalomra kerülnek, akkor többek között kivezetik, illetve csökkentik a multicégeket terhelő adókat, megnyirbálják a családtámogatásokat. Ezekre az ügyekre azok a társadalmi csoportok érzékenyek, amelyek közvetlenül érintettek. A mozgósításnak egyebek mellett az lenne a szerepe, hogy a többi társadalmi csoportban is tudatosuljon, melyek az igazán fontos és a kevésbé lényeges ügyek.

– Tetten érhető-e még az MSZP mozgósítási ereje?

– Részben igen. Másrészt azonban az egyébként kicsi bajai körzetnél láttuk, jelentős cigány népességet nem tudtak magukhoz vonzani a baloldal pártjai. S ez változást mutat, ha az elmúlt két évtizedet nézzük. A szocialista szavazók jelentős része viszont nyugdíjas, azaz olyan, akinek sok szabadideje van, márpedig az elkötelezettek mozgósítha­tóak. Ezért is meglepett, hogy október 23-án mindösszesen tíz-tizenötezer embert tudtak összetoborozni, ami arra is utal, hogy a mondanivalójuk nem vonz nagy tömegeket. A mostani helyzetükben is folyamatosan ideo­logikus elemeket tolnak előtérbe. A fasizmusról, a rasszizmusról, az antiszemitizmusról, az általuk vélelmezett demokratikus értékekről beszélnek állandóan, ami az emberek nagy részét, negyedszázad elteltével, már nem igazán érdekli. Mindazonáltal Magyarországon a politikát a választók legfeljebb negyven százaléka követi, a többiek nem ebben élnek, éppen ezért a reakcióik kiszámíthatatlanok.

– Mindeközben már Gyurcsány Ferenc tematizál leginkább a bal­oldalon.

– Ez a baloldal újabb ellentmondása, és azon a térfélen ettől szenvednek is. Gyurcsány Ferencet nagyon nem kedvelem, ugyanakkor politikai­lag ő a legtehetségesebb azok közül, akik a baloldalon mozognak. Amikor megszólal Bajnai Gordon, szerintem az emberek többsége elaludna, ha egyáltalán figyelne rá. Úgy vélem, Mesterházy Attila nem okos ember, de tehetséges bürokrata és hatalomtechnikus. Ha igazán okos lenne, már régen meg tudott volna fogalmazni olyan üzeneteket, amelyek azt jeleznék, hogy az MSZP valóban baloldali párt. Nem véletlen, hogy velük szemben Szili Katalinnak teljesen igaza van, amikor felveti, ugyan, mitől baloldali a szocialista párt. Az MSZP csupán káderbaloldal, amely történelmi jogfolytonossággal bírva technikailag birtokolt csomó pénzt, médiafelületet és egyebet, mindezt pedig sokáig ügyesen használta. S ha megnézem a többi baloldali vagy balliberális szónokot, Kónya Pétert, Juhász Pétert vagy Kuncze Gábort, az az érzésem, mintha ezek az emberek idegen bolygón élnének, és nem a mai magyar valóságban.

– Október 23-án a baloldali demonstráción a PM-es Szabó Tímea volt az egyetlen szónok, aki korábban nem volt MSZP-s vagy SZDSZ-es állami vezető. Ő a szociális problémákról beszélt. Ez sem lehet érdemi baloldali mondanivaló?

– Az országban vannak például igazán nyomorúságos körülmények között élő kiskorúak, főleg a cigányság egy részének gyermekei, de ez már így volt tíz-húsz évvel ezelőtt, és sajnos jelen pillanatban is az látszik, hogy öt év múlva sem lesz lényegesen más a helyzet.

– Szociális, valamint közbiztonsági kérdéseket a Jobbik is feszeget. Mire számíthat Vona Gábor pártja jövő tavasszal?

– A jobbikos politikusok jó része nem érti a magyar történelmet sem, részben műveletlenségből. Közben a legprimitívebb módon akarnak apellálni az emberek ösztöneire. Azt, hogy a cigányság egy része problémát jelent a magyar társadalomban, mindenki tudja, még azok is, akik életformaszerűen élnek „jogvédésből”. De az a vád egyszerűen nevetséges, hogy cigány származású honfitársaink a magyar társadalom minden problémájának az okozói. A jobbikosoknak ezt azonban nem igazán érdemes elmagyarázni, mert egytényezős politizálást folytatnak.

– Még egy karakteres témája van azért a Jobbiknak, mégpedig az elszámoltatás kérdése.

– Annyiban igazuk van, hogy az elszámoltatás sajnos elmaradt az elmúlt negyedszázadban. Két évtizeddel ezelőtt még nagyon aktuális, fontos erkölcsi megújulási mozzanata lehetett volna a magyar társadalomnak, de ma már nem az.

– A 2014-es voksolás egyik újdonsága lesz, hogy újraszabták a választókerületek határait. Mit eredményezhet ez?

– A társadalom áttekinthetetlenül bonyolult viszonylatai mellett ez a másik nagy bizonytalansági tényező. Hiszen 1990 óta még sosem szavaztak ilyen keretrendszerben a magyar választók. Az új választókerületi beosztás szinte biztosan baloldali többségű körzeteket is eredményez, mint ahogy valószínűleg jóval több jobboldali többségűt is. És lesznek billegő körzetek.

– Mire számít jövőre?

– A mostani helyzetet tekintve azt mondom, valószínűleg marad a Fidesz-kormány. A nyugati nagytőke és a balliberális politika azonban egyre nagyobb erővel fog beavatkozni a magyar választási mozgalmakba, úgyhogy óriási jelentősége lesz annak, hogyan tudja ellensúlyozni mindezt a kormánypárt.

– Mesterházy Attila helyett a végén más miniszterelnök-jelöltet ránthatnak elő a kalapból. Gyurcsány Ferenc is ezt ígérte.

– Szerintem Gyurcsány jelöltje Kuncze Gábor. Mesterházy Attila túl fiatal még, így vele és a körébe tartozókkal kapcsolatban ott a kétely, hogy vajon tényleg liberálisok-e, vagy – ne adj’ isten – valamelyikük­ben elkezd a szociális érzék pislákolni. Szerintem akár még az is felmerülhet nyugati körökben, hogy a fiatal szocialisták közül egyik-másik adott esetben a saját hatalma érdekében nem vesz majd figyelembe mindent úgy, ahogy elvárnák.

magyarhirlap.hu  - Zsebők Csaba

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Belföld (11) Vetítő (30) Emberi kapcsolatok (36) Gasztronómia (539) Gazdaság (718) Politika (1582) Tv fotel (65) Irodalmi kávéház (537) Rejtőzködő magyarország (168) Jobbegyenes (2859) Heti lámpás (329) Szépségápolás (15) Életmód (1) Egészség (50) Sport (729) Alámerült atlantiszom (142) Mozi világ (440) Titkok és talányok (12) Történelem (18) Autómánia (61) Mondom a magamét (7886) Flag gondolja (36) Nagyvilág (1310) Nézőpont (1) Mozaik (83) Tereb (146) Kultúra (9)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>