- 0
A pillanat drámai: egy harminc év körüli asszonyka a könnyeivel küszködik Bangkokban, a királyi palota épületegyüttesében, a Wat Phra Kaeo-templom bejáratánál.
Itt őrzik a híres-nevezetes Smaragd Buddhát, amelyre évszázadokkal ezelőtt bukkantak rá, amikor egy régi pagodába villám csapott. A hetvenöt centiméter magas, törékeny szobornak nagy természeti erőt tulajdonítanak: amíg ugyanis a Smaragd Buddha Thaiföldön marad, a királyság megőrzi szabadságát. A templomba csak lábbeli nélkül szabad belépni, és tilos a fényképezés. Az asszonyka szomorúságát az okozza, hogy miközben ő Buddha szépségében gyönyörködött, valaki ellopta a cipők halmazából a rózsaszín lábbelijét.
Ki gondolná, hogy éppen ezen a szent helyen vetemedik valaki erre az aljas tettre. A helyzet szülte a döntését, vagy tudatosan készült a merényletre – egyre megy. „A tolvaj hazug, az áruló tejtestvére – írja Pilinszky János. – Bűnében a nihilizmus vétke lappang. A tolvaj hiszi, hogy titokban cselekszik. Hiszi, hogy a világ csak kulissza, s mögéje kerülve a semmi szabadságát élvezheti.” A legtöbb tolvaj eladja a lelkiismeretét, és a bevételből él tovább. Ezért aztán nem is figyelmezteti senki a belső hangra, hogy talán valaki figyeli őt. Egyesek szerint lelkiismeretesen élni olyan, mintha az ember állandóan behúzott kézifékkel autózna. De hát, a lelkiismeret hangjai nélkül az életet nem lehet egyensúlyban tartani. A tolvaj erre képtelen: „a kapzsiság bűnébe vakult ember legtisztább típusa”.
Luther Mártonnál olvashatjuk a máig érvényes igazságot: „Nagyon általános, elterjedt bűn ez – mármint a lopás –, de alig figyelnek rá, és alig törődnek vele, s ezért olyan mértéktelenül történik, hogy ha mindenkit felakasztanának, aki tolvaj, akkor hamar pusztává lenne a világ.” Tudniillik a kicsinyes tolvajok mellett az élet számtalan területén találkozhatunk a csalók, a hamisítók, a ravaszkodók, a rablók nagy számával. Sokan állítják: az erkölcs magánügy. Nem az! Az erkölcs, éppen azért, mert az ember közösségi lény, közügynek tekinthető. A jogrend az erkölcsi törvényre épült. Az ember cselekedeteinek erkölcsi értékét az szabja meg, hogy mennyiben igazodik az örök erkölcsi törvényhez, a tízparancsolathoz. Szeretném azt mondani az asszonykának: minél tovább rágódunk a balszerencsénken, annál nagyobb lesz a hatalma, hogy ártson nekünk.
Kő András - magyarhirlap.hu
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!