- 0
A letűnt idők rettegett rasszista szervezete ma állami engedélyhez folyamodik, hogy békés tüntetést tarthasson a konföderációs zászló mellett. Az egykor hatmillió tagot számláló Ku-Klux-Klan 100-200 fős demonstrációra készül Dél-Karolinában.
Tüntetést szervez a Ku-Klux-Klan (KKK) július 18-án Dél-Karolina állam parlamentjénél, írja a charlestoni The Post and Courier. A hírhedt szervezet a konföderációs zászló eltüntetése ellen tiltakozik; a június 17-i rasszista gyilkosságot követően az állam kormányzója ugyanis annak levételét kérte. A „zászlóvita” oka, hogy a lobogót a rabszolgatartó déli államok hadseregei használtak az amerikai polgárháborúban (1861−1865), így az a feketék elnyomásának szimbólumává vált.
A kérdés akkor került napirendre, amikor néhány hete egy fehér férfi kilenc fekete hívőt lőtt le egy charlestoni templomban. A merényletben életét vesztette Clementa Pinckney dél-karolinai demokrata szenátor és testvére is, temetésükön Barack Obama amerikai elnök is elmondta: a konföderációs zászló eltávolítása egyet jelentene a rabszolgaság és az emberi jogok megsértése okozta sérelmek elismerésével.
A Hűséges Fehér Lovagok nevű szervezet múlt héten nyújtotta be a kérelmét a demonstráció megtartására, amelyhez pódiumot és hangosbeszélőt is kértek az állami parlamenttől. „Dél-Karolina állam gyülekezési helyet biztosít a parlamentnél, amennyiben azt előzetesen nem foglalták még le” – közölték a helyi állami szervek, bár Nikki Haley republikánus kormányzó nemtetszését fejezte ki az ügyben. A KKK, amely hivatalos kérelmet nyújtott be a 100-200 fős demonstráció megszervezésére, korántsem ezekkel a módszerekkel harcolt emberi jogi elképzelései mellett korábban.
„A Ku-Klux-Klan egy olyan emberi jogi szervezet, amely elkötelezett a fehér kultúra és történelem iránt” – mondta Robert Jones, a szervezet Nagy Sárkánynak nevezett parancsnoka. Az 1865 karácsonyán alapított szervezet a két világháború között élte virágkorát, akkor 3-6 millió tagot számlált. Bár a polgárjogi mozgalmak megjelenésével megszűnni látszott, a 1960-as évek fekete lázadásai alatt ugyancsak felélénkült tevékenysége.
A ma létező szervezet 150 kisebb-nagyobb csoportban 5-8000 taggal van jelen az Egyesült Államokban, jellemzően a déli államokban. Az Obama iránt érzett ellenszenv egyébként kissé előtérbe hozta a KKK-t, amely múlt hónapban Texas, Louisiana, Illinois és Pennsylvania államokban is plakátkampányt indított. Ma elsősorban a bevándorlók ellen „küzdenek”.
Zetelaki Réka - www.napigazdasag.hu
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!