- 0
Az amerikaiak 74 százaléka továbbra is hisz egy felhők fölött lakozó fantázialény (vö. "isten") létezésében, a hiszékenyek száma azonban 8 százalékkal csökkent a legutóbbi, hasonló felmérések (2005, 2006, 2009) alkalmával mért adatokhoz képest.
A tengerentúli agyakban mutatkozó - finoman szólva - "zavart" mi sem illusztrálja jobban, mint hogy a megkérdezett felnőttek 47 százaléka ugyanakkor elfogadja Darwin törzsfejlődés-elméletét, amelynek legutóbb még csak 42 százalékuk adott hitelt.
A Harris Közvélemény-kutató Intézet 2013. november 13-16-i, 2250 személyt megkérdező felméréséből az is kiderül, hogy noha az amerikaiak nagy többsége hisz istenben, a kreacionista tanokra csak 36 százalékuk vevő, és csak 29 százalékuk gondolja azt, hogy isten jelenleg is ellenőrzése alatt tartja a Földön történteket.
A csodákban hívők száma szintén csökkent, 79-ről 72 százalékra, de például 68 százalékuk még mindig istennek tartja Jézust, legutóbb 72 százalék hitte ezt. A Szűztől való születés dogmáját 57 százalékuk osztja 60 helyett, mint legutóbb, miközben 70 százalékról 65-re csökkent azok aránya, akik biztosra veszik Jézus feltámadását.
A megkérdezettek 64 százaléka hisz a lélek halál utáni túlélésében a korábbi 69 százalékkal szemben, 68 százalékuk a mennyország létezésében, legutóbb 75% volt az arány, 58 százalékuk pedig a pokol és az ördög valóságában, ami 4 százalékos csökkenést mutat a legutóbbi felméréshez viszonyítva.
Ami az egyéb hiedelmeket illeti, az adatok így alakulnak: a szellemekben 42, az UFO-kban 36, az asztrológiában 29, a boszorkányokban 26, a reinkarnációban pedig az amerikaiak 24 százaléka hisz.
A felmérés felfedte, hogy az idősebbek hiszékenyebbek, mint a fiatalabbak, mert míg az előbbi korosztály 83 százaléka meg van győződve isten létezéséről, addig a fiatalok között már csak 64 százalék ez az arány.
Ami vallásosságuk intenzitását illeti, majdnem minden ötödik amerikai mondja magát "nagyon" vallásosnak (egészen pontosan a 19 százalékuk), 40 százalékuk pedig "némiképpen", ami 2007-hez képest 9 pontos esést mutat.
Óvatos optimizmusra adhat viszont okot az amerikaiak elmeállapotát illetően az a tény, hogy immár 23 százalékuk egyáltalán nem vallásos, és különösen biztató a tendencia, hiszen 2007-hez képest a vallástalanok száma csaknem megduplázódott (12 százalékról).
A YouGov 1000 fős mintán végzett 2013. július 8-9-i felmérése szerint az amerikaiak 62 százaléka azt hiszi, hogy isten teremtette az embert. 37 százalékuk azt mondta, hogy a teremtésre -10 ezer éven belül került sor, miközben 25 százalékuk szerint isten irányította az evolúciós folyamatot (2004-ben 2 százalékkal többen voltak), 22 százalékuk viszont nem ért egyet ezzel. Az isten segítsége nélküli evolúció híveinek száma 8 százalékkal nőtt 2004-hez képest, amikor csak 13 százalék képviselte ezt az álláspontot. A törzsfejlődés darwini elméletében való általános hit ugyanakkor 6 százalékkal nőtt.
Nem véletlen, hogy az amerikaiak 40 százaléka támogatja a kreacionizmus (vagy bújtatott változata: az intelligens tervezés) iskolai oktatását, 32 százalékuk viszont ellenzi ezt.
Legtöbb amerikai ugyan hisz istenben, a mindennapi életvitelében azonban nem mindig hajlandó követni isten instrukcióit, legalábbis egy új felmérés szerint, amely az amerikaiak 76 százalékát találta igazi hívőnek.
A YouGov.com 2013. október 17-18-i, 764 felnőttet megszólító felmérése szerint a megkérdezettek 38 százaléka azt mondta, hogy néha isten vezérli a tetteiben. Amint az várható volt, a republikánusok 42 százaléka valamivel hajlamosabb isten instrukcióihoz tartani magát, mint a demokraták (40 százalék).
A különböző keresztény felekezetek hívei közül a leginkább fundamentalistáknak számító pünkösdisták (evangelikálok) hajlandók leginkább istenes életet élni (65 százalékuk).
A lakosság faji /műveltségi megoszlását híven tükrözi a felmérésnek az az adatsora, amely szerint Délen a lakosság 44 százaléka, Nyugaton 41 százaléka, Közép-Nyugaton 32 százaléka, Észak-Keleten pedig 30 százaléka hiszi azt, hogy isten irányítja a tetteit.
Noha a válaszadók háromnegyede hisz istenben, csak 31 százalékuk mondja azt, hogy fantázialényük teljesen ellenőrzése alatt tartja az időjárást és a természeti katasztrófákat, míg a PRRI (Public Religion Research Institute) egy 2011-es felmérése idején még 38 százalék gondolta ugyanezt.
Az angyalok nem csak karácsonykor énekelnek. A legtöbb amerikai számára egész évben jelen vannak. Az AP-Gfk 2011. december 8-12-i, ezer fős mintavétellel elvégzett felmérése szerint 77 százalékuk valóban létező lényeknek tekinti őket. A keresztények körében 88 százalékos, a hetente templomba járók körében 94 százalékos, a fundamentalista (pünkösdista/evangelikál) szekták hívei körében pedig 95 százalékos az angyalhívők aránya. Érdekes módon az angyalok létezésében még a legkevésbé vallásosak is hisznek, így például a nem keresztények többsége, a templomba sohasem járók 40 százaléka. Mondani sem kell, hogy inkább a nők, és inkább a 30 éven felüliek hisznek az angyalokban.
Egy 2006-os AP-AOL felmérés azt mutatta, hogy akkor még az amerikaiak 81 százaléka hitt az angyalokban.
Korábbi felmérések azt mutatták, hogy a publikum könnyebben hisz isten létezésében, de sokkal kevésbé más, nem evilági lények létezésében. Egy 2011. májusi Gallup felmérés szerint a felnőttek 92 százaléka hitt istenben, viszont egy 2007-es AP-Ipsos felmérés szerint csak 34 százalékuk a szellemekben vagy az UFO-kban.
Nem mintha lényegüket tekintve különbség lenne közöttük ...
antidogma.hu