- 0
Fokozott érdeklődés mellett mutatták be csütörtökön este a brüsszeli sajtóklubban Hans Niehus festményeit, melyekből a meghirdetett tárlatot eredetileg két nappal korábban, február 10-én kellett volna ünnepélyesen megnyitni az Európai Parlamentben (EP).
CSAK NEM A MERKEL-DEKOLTÁZS OKOZTA A KITILTÁST?
Erre azonban nem kerülhetett sor, mondta megnyitó beszédében a népszerű rendezésszervező, Frank Schwalba-Hoth, korábbi európai parlamenti képviselő, aki mellett megjelent a festő és felesége is.
A megnyitó előtti percekben ugyanis odament hozzájuk két marcona őr és közölte, az EP egyik kvesztora azt minden ok nélkül letiltotta.
Mint Schwalba-Hoth elmondta, a letiltások egyre szaporodnak az EP-ben, ahol 16 helyen állíthatók ki tárlatok. Eddig már tíz alkalommal cenzúrázták az „ellentmondásosnak” nevezett kiállítási tárgyakat. Ezért, tette hozzá, az Európai Parlament épületeiben egyre gyengébb a tárlatok minősége, ugyanis sok művész már öncenzúrát gyakorol, és eleve nem ajánlja fel a kvesztoroknak engedélyezésre az „ellentmondásos” alkotásokat, melyek a legizgalmasabbak lennének.
A mostani tiltás oka a megjelentek egyöntetű véleménye szerint Angela Merkel német kancellárt mély dekoltázzsal ábrázoló festmény lehet.
Lapunk azon kérdésére, hogy miért festett a valóságosnál vélhetően ideálisabb képet a kancellár asszonyról, Hans Niehus azzal az irónikus válasszal felelt, hogy „így Merkel a festményt megvásárolja”.
A festményeibe politikát kever alkotó háláját fejezte ki, hogy a brüsszeli sajtóklub felajánlotta, azonnal helyt ad 25 akvarelljének és az esti tárlatról annak megnyitása előtt néhány órával küldte ki a meghívókat.
Niehus a düsseldorfi állami művészeti akadémián tanult és jelenleg Kölnben tanít képzőművészetet. Több gyerekmesét tartalmazó kötetet is illusztrált.
Képeivel azt akarja kifejezni, hogy a közszemlére kitett művészeti alkotásokkal milyen módon lehet manipulálni az embereket.
Lapunk megkérdezte a kiállítás egyik látogatóját, egy európai parlamenti képviselőt, hogy mi a véleménye a rendszeres cenzúrázás gyakorlatáról egy olyan Európai Unióban, amely más esetekben fennen hangoztatja a művészetek szabadságát és arról, hogy milyen az a művészet, amely csak abban az esetben elfogadható, ha nem vezet „ellentmondásokhoz”. A magát megnevezni nem kívánó képviselő azt mondta: „jó reggelt azoknak, akik nem látják, hogy a gondolatrendőrséget már az egész unió területén gyakorlatilag megvalósították”.
Lovas István
(Magyar Nemzet, 2014-02-15)
forrás: Lovas István facebook oldala
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!