- 0
„A nemed a te dolgod. Nekem csak tisztelnem kell” – közli tíz ország magyarországi nagykövete az Amnesty International kampányában a homofóbellenes világnapon.
Orbán Viktort is megkérdezte a témáról az Index.
A miniszterelnök szerint a jelenlegi helyzet ideális, egyik tábor sem viszi túlzásba a nyomulást. Persze a Jobbik már hetekkel ezelőtt bedobta a homoszexuális-témát. A párt betiltaná a melegfelvonulást, aztán javítottak: csak világörökségi területeken nem lehetne felvonulni. Az azonos neműek jogaiért indított demonstráción biztosan lesz vallásgyalázás, öncélú magamutogatás, és lesznek, akik emiatt majd ordenáré módon tiltakoznak. És borítékolható, hogy a média sokat fog tudósítani az események utóhatásairól.A lényeg mellett pedig megint elmegyünk. A melegjogokért vívott küzdelem nem az utcán folyik, hanem a médiában. A külföldi kereskedelmi tévék élen járnak a másság elfogadtatásában.
A tévéből ömlenek ránk a homoszexuális témájú filmek, és a mindennapi életről szóló alkotásokban is rendre megjelennek a meleg karakterek. Neil Patrick Harris homoszexuális színész az HBO 2013-ban készült dokumentumfilmjében mondta, hogy a melegek ma már egyre több csatát nyernek meg. A homoszexuálisokat már nem lehet sztereotípiák alapján beskatulyázni. A másság a tévén keresztül jelenik meg leginkább. A televíziók műsoraiban a lehető legmanipulatívabb módon kaptak helyet a melegtémák. Míg a Pride magamutogató extravaganciája általában bumeránghatású, addig a televízió észrevétlenül hozza be és fogadtatja el velünk a homoszexualitást. Úgy teszi mindennapi jelenséggé, hogy azonos nemű párok gyermeket fogadnak örökbe, hogy az erről folytatandó társadalmi vitát figyelmen kívül hagyja.
A hazai tévécsatornák műsorát véletlenszerű módon böngészve sem nehéz melegfilmekbe botlani. Ha a késő esti kínálatot nézzük, elég szivárványos a kép, egyszersmind homogén. Az HBO különböző csatornáin időnként ugyanabban az időpontban vetítenek filmeket az azonos neműek szerelméről. A Love Story és a Kék lagúna már maradinak hat. Itt van azonban a Túl a csillogáson, a homoszexuális zongoraművész, Liberace és a hányatott sorsú sofőr viharos szerelme. Soderbergh egyébként remek rendezése teljes természetességgel kezeli az intim jeleneteket. Az olyan sztárok megnyerése a filmnek, mint Michael Douglas és Matt Damon, csak növeli a néző érdeklődését. A film szexuális tartalma miatt valószínűleg nem ezt torrentelnék a legtöbben a KDNP-ben. Pedig itt már rég túl vagyunk a tabudöntésen, a simogatás a jakuzziban magától értetődő. Sokszor ismételt alkotás az Igaz szívvel is Mark Ruffalóval és Julia Robertsszel. A film a 80-as évek floridai homoszexuális szubkultúrájáról és a rettegett betegséggel, az AIDS-szel való szembenézésről szól.Nem aratott azonban közönségsikert az HBO azon sorozata, amely a Szex és New York mintájára három homoszexuális férfi életét követte a melegközösségeiről híres San Franciscóban. A Keresem című sorozatot a második évad után elkaszálták. Talán még az amerikai közönség sem volt fogékony a férfiromantikára vagy a szereplők által gyakran emlegetett hármas szexre.
De a dramatizálásnál és a sokszor szájbarágós, didaktikus emberjogi aktivista filmeknél sokkal többet tesz a melegtematika érvényesítésért a vígjáték műfaja. Ha nevetsz valamin, akkor elfogadtad. A Comedy Centralon a Modern család című vígjátéksorozat (sitcom) most tart a hatodik évadánál. Már az alapállás is az egymás elfogadásra épül. A nagycsalád minden tagja szenved valamitől, az idős apa igyekszik elfogadtatni környezetével és családtagjaival a bombázó, ám évtizedekkel fiatalabb és bevándorló feleségét. A lány a lúzer, tekintély nélküli férje miatt kerül kellemetlen szituációkba. A fiú pedig homoszexuális partnerét és az új helyzetet szeretné elfogadtatni: a frissen adoptált vietnami kislányt. Te is más vagy, fogadd el a másságot! – hirdeti a tévéműsor. Lelki válság nincs, konfliktus nem bontakozik ki, de minek is: a kislány cuki, a melegpár pedig a forgatókönyvíróknak köszönhetően belerázódik a gyereknevelésbe. Nincs itt semmi probléma, jót szórakozunk az egészen. És a sorozat eléri célját, a melegpár esetlen szimpatikussága, az ízléses humor és ami a legfontosabb: az azonos neműek önkritikára való képessége, gyakran önironikus „buzizása” rokonszenvet és egyúttal elfogadást ébreszt a nézőben.
Ha a szőrős férfimellkasok után tényleg valami másra vágynánk, még véletlenül se próbálkozzunk a Csajok című sorozattal, mert a legutóbbi részben a főhős apja harmincévi házasság után bejelentette a feleségének, hogy a férfiakat szereti. Persze ezen is nevethetünk, hiszen a szerzők szerint a hagyományos család és a heteroszexualitás úgyis csak illúzió. A melegtéma elől tehát egy kereskedelmi tévében nem lehet többé kitérni. Felesleges a távirányító után nyúlni, mert az HBO2-n épp a Mielőtt meghaltam megy, amelyben nagy átéléssel Jared Leto alakít egy transzvesztita AIDS-est, amelyért Oscar-díj járt.
Talán ennyi példa elég ahhoz, hogy érthető legyen, nem az Andrássy úton végigvonuló kamionok befolyásolják a közízlést. A homoszexuális propaganda ügyes eszközökkel, minőségi tartalommal évtizedekkel ezelőtt hídfőállásokat foglalt el a nyilvánosságban. Gyakorlati ellenállás nélkül. A Pride esetleges betiltása vagy megzavarása ezen már nem segít. A homofóbellenes világnap pedig nem oszt, nem szoroz.
www.napigazdasag.hu - Szikszai Péter
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!