Ma 2025 január 24. Timót napja van. Holnap Pál napja lesz.
Szégyenében lemondott az Európai Unió főkutatója

Szégyenében lemondott az Európai Unió főkutatója

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve
Nagyon-nagy lehet a baj...

Benyújtotta lemondását Mauro Ferrari, az Európai Kutatási Tanács, az unió kutatásfejlesztési szervének olasz-amerikai elnöke. Ferrari az orvostudomány, a matematika és a műszaki tudományok területén végzett kiemelkedő munkát, a szakmájában a nanomedicina – a nanotechnológia az orvostudományban – kutatások elindítójaként ismert.

A szakember lemondó levelét megszellőztette a brüsszeli sajtó, ebben az Európai Bizottság koronavírusra adott reakcióját bírálta, mondván: az unió egy csoport teljesen össze nem hangolt intézkedést hozott a járványhelyzetben, ő maga pedig hitét vesztette a rendszerben. – Az EU egyik támogatójaként érkeztem az Európai Kutatási Tanács élére, de a koronavírusra adott reakció megváltoztatta a nézeteimet, nagyon csalódott vagyok – írta, kifejtve: a járvány európai berobbanásakor kérte, hogy a kutatási tanács égisze alatt a kontinens legjobb szakemberei kezdhessék meg az oltóanyag kutatását, a kór átfogó elemzését, ám az uniós szabályok ellehetetlenítették az ambícióit.

Az Európai Kutatási Tanács ugyanis kizárólag „alulról építkező” módszerrel dolgozik, előre nem határoz meg prioritásokat, a finanszírozott projektek a beérkezett kutatói pályázatok alapján alakulnak. Ferrari az első elutasítás után Ursula von der Leyen bizottsági elnököt is tanácsokkal látta el a világjárvány kezelésére, ám szerinte ez „belső politikai vihart” kavart a bürokratikus bizottságban. – A tagállamok között nincs koordináció az egészségügyi kérdésekben, egyoldalú határlezárások vannak és a finanszírozást segítő kezdeményezések is ellenállásba ütköznek – tette hozzá ezt is Ferrari, aki távozása után az Egyesült Államokban kezd majd koronavírus-kutatásba.

A szakember – aki amerikai állampolgársággal is rendelkezik – eddig is sok időt töltött az USA-ban, még az uniós kinevezés után is a seattle-i Washington Egyetem professzora maradt, ahol rákkutatással is foglalkozott. Egyes beszámolók szerint az EU-ban rossz szemmel nézték, hogy Ferrari megosztja az idejét, túl sok időt tölt egy másik kontinensen, így amúgy is terítéken volt a menesztése.

Johannes Bahrke, az Európai Bizottság digitális gazdaságért, valamint kutatásért és innovációért felelős szóvivője elismerte, hogy Ferrari benyújtotta lemondását – írja az ]]>Origo]]>. A szóvivő azt is elmondta, az Európai Bizottság a lehető leghamarabb új vezetőt nevez ki a tanács élére, ugyanis nem kerülhet veszélybe az a több mint 50 kutatási kezdeményezés, amely jelentősen hozzájárulhat a világjárványra adott válaszhoz.

Brüsszel rosszul kezelte a válságot

Az Origo azt is felidézte, hogy a napokban elismerte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője, hogy Brüsszel rosszul kezelte a válságot. – Igen, ez az igazság: Európát eleinte részben sokkolta a láthatatlan ellenség és a példa nélküli méretű és gyorsaságú válság. A kezdeti hibákra ma is fájó visszagondolni – fogalmazott.

Brüsszel egészségügyi hivatala egyébként közel másfél hónapon át bagatellizálta a járványt, hibás jelentéseket küldött a tagállamoknak – olvasható a portálon.

Judi Tamara (Brüsszel) - ]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Vetítő (30) Történelem (19) Autómánia (61) Rejtőzködő magyarország (168) Kultúra (9) Gasztronómia (539) Egészség (50) Szépségápolás (15) Titkok és talányok (12) Jobbegyenes (2918) Sport (729) Belföld (11) Gazdaság (728) Politika (1582) Életmód (1) Irodalmi kávéház (543) Tereb (146) Alámerült atlantiszom (142) Mozaik (83) Nagyvilág (1310) Flag gondolja (38) Tv fotel (65) Nézőpont (1) Emberi kapcsolatok (36) Heti lámpás (347) Mondom a magamét (8119) Mozi világ (440)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>