- 0
Nem verték nagydobra. Azóta próbálok rájönni, hogy miért. A kormány? A sajtó? A dohánylobbi? Vagy csak egyszerűen az érdektelenség az oka?
Vajon miért nem tudunk széles körben az Európai Unió illetékes minisztereinek múlt heti döntéséről? Az Európa-szerte mérföldkőnek tekintett dohánykereskedelmi reguláról. Hiszen hetek óta másról sincs szó Magyarországon, mint a nemzeti dohányboltokról és a cigarettakereskedelmi koncessziókról. A reformról, amely épp azt a célt szolgálhatja, amit az elmúlt napokban agyonhallgatott uniós döntés is. Behozandó a lemaradást, én most sorba veszem.
A brüsszeli parlament jóváhagyására váró új szabályok értelmében Európában a cigaretták csomagolásának első és hátoldalát 65 százalékban képes és szöveges figyelmeztetés borítja majd. Ez valamivel kevesebb, mint a megcélzott 70 százalék, de jóval több, mint a dohánylobbi 40 százalékos ajánlata.
Európában súlyos vereséget szenvedtek a nagy nemzetközi dohánycégek. Ez szerintem jó hír. Sokkal nagyobbat, mint például Amerikában. Ott ugyanis, amikor 2009-ben hasonló vita zajlott, meg tudták a kongresszusban akadályozni, hogy betiltsák a mentolos cigarettákat. Európában ez sem sikerült. A 65 százalékos figyelmeztető felirat kötelező bevezetése mellett ugyanis a mi kontinensünkön betiltják az ízesített cigaretták forgalmazását, például a mentolos dohányter-mékekét is. Az unió vezetői szerint ez azért fontos, mert a fiatalok, azon belül is a lányok rászoktatásának egyik megkönnyítője, hogy a dohánycégek ízesített cigarettákkal csábítgathatják őket.
Jegyzem meg, Brüsszelben a döntés utáni egyetlen lényeges kritika a kelet-európai országok lobbizásával kapcsolatban hangzott el. Hogy a lengyelek vezetésével a mi térségünk kiharcolta a vékony női cigaretták forgalmazásának további engedélyezését, pedig a nyugati országok ezeket is be szerették volna tiltani. Én például kíváncsi lennék ez ügyben a magyar kormány álláspontjára. Hogy mi kit támogattunk? A lengyeleket, a vékony cigarettákat vagy az egészséget?
A nyugati álláspont szerint ugyanis a női dohányzás visszaszorítását akadályozza a vékony, elegáns cigaretták létezése. Ahogy az unió egészségügyi biztosa, Tonio Borg fogalmaz: „A dohány nézzen ki dohánynak, ne parfümnek vagy cukros dobozkának. És olyan is legyen az íze, mint a dohánynak!”
A lengyelek (nagy mennyiségben termesztenek dohányt) megfúrták a „parfümcsomagolás” betiltását, de legalább nem tudták megakadályozni az ízesítés kiirtását Európából. Amerikában ugyanis a dohánylobbi elérte, hogy maradhasson a fiatalokat vonzó mentolos cigaretta, hiszen a mentol önmagában nem ártalmas. Teszünk mentolt a teánkba is, akkor a mentateát is betiltják majd? Ott körülbelül ezen a színvonalon zajlott a vita.
Európában ez az érvelés nem jött be. Itt fontosabb volt a dohányzás miatt elhunyt évi 700 ezer ember élete, és persze azok a milliárdok, amelyeket a kezelésükre költünk.
Az európai kormányoknak három évük lesz bevezetni az új szabályokat. A brüsszeli parlament döntése után persze azonnal is megtehetik. Már csak ezért is érdemes lesz figyelni a nemzeti dohányboltok kínálatát Magyarországon.
Kapcsolódó anyagok:
- Háromezer engedélyt adtak ki eddig
- Érvénytelenítené a trafikpályázatokat az MSZP
- Új felhívás a „régi” trafikosoknak
Frei Tamás - metropol.hu