- 0
Kezdeném az első hallásra nekünk, laikusoknak nem túl sokat jelentő számmal. A Föld légkörének szén-dioxid-koncentrációja egymillió részecskére számítva elérte a négyszázat.
Mérték, számolták, nincs tévedés. Azt viszont már mi is értjük, amikor a tudósok ehhez hozzáteszik: az elmúlt hárommillió évben ez a szám ilyen magas még sosem volt. Innentől kezdve pedig már inkább az a kérdés, hogy akkor mi is a teendő.
Figyelve az éghajlatváltozás körüli nemzetközi vitát, úgy tűnik, hogy egyre hangosabbak a B terv támogatói. Az „A” lenne a szennyezés csökkentése. A „B” viszont a szerviz. Megjavítani a Földet, technikai, mérnöki megoldásokkal. Geoengineering – mostanság ez a legújabb, a magyarban egyelőre frappáns fordítással nem is rendelkező kulcsszó.
A geoengineering hívei úgy gondolják, hogy nem a károsanyag-kibocsátás csökkentésére kellene koncentrálni, mert józanul gondolkodva erre úgysincs lehetőség. A világ annyira sokféle, annyi ellentétes érdek ütközik, hogy mire például az ipari fejlődés kezdő, legszennyezőbb stádiumában tartó Kína egyetért majd bármiben is mondjuk Amerikával, és aztán velük a németek, addigra felforr a Föld, és már rég elindulnak a visszafordíthatatlan folyamatok.
Éppen most, amikor az elhúzódó gazdasági válság miatt amúgy is elszegényedéssel, társadalmi szétszakadással küzd a nyugati világ, kivetni extra adót a környezetszennyezőbb autókra? Átnevelni az embereket extra költségen, büntetőjárulékokkal, ha a lakásukban nem cserélik le környezetkímélőbb technikákra a fűtési rendszert?
Ugyan már – mondják a B terv szószólói. Ne ezekkel a reménytelen, sehová sem vezető vitákkal húzzuk az időt, hanem „szereljük meg” a Földet. A megoldások egy része a tudományos-fantasztikus regények oldalaira kívánkozik. Tükörfelhők fellövése például a világűrbe a napfény visszaverésére. Viszont egyre több olyan okos ötlet is felbukkan, amely egyáltalán nem költséges, és szinte azonnal megvalósítható lenne. A kötelezően hófehérre festett háztetőktől kezdve (a világ sok pontján jelentősen csökkentenék a légkondicionálók használatát, mert visszatükrözik a napfényt) egészen az úgynevezett biomassza faszénszerű állapotba hozataláig. Nagyon leegyszerűsítve, el kellene ásni a szén-dioxidot, nem pedig a légterünkbe engedni.
Az ellenzők persze azonnal hangosan kiabálni kezdtek, hogy micsoda őrület ez… Újfajta óriásipart (szén-dioxid-temetés) kiépíteni egy már létező másik világipar szennyezésének az eltüntetésére, ahelyett, hogy a Föld légkörét bemocskoló hagyományos ipar változna meg.
De felmerült az óceánok fenekére vastartalmú iszapréteg lebocsátása is éppúgy (a tengervíz így jobban magába szívná a szén-dioxidot), mint a sarkvidékek permetezése szulfát-
részecskékkel.
Olyan ez, mondják egyre hangosabban a B terv hívei, mint az orvosság. Ahogy az embert képes meggyógyítani az orvos, úgy lesz képes a Földet is a műszaki doki. Lowell Wood amerikai asztrofizikus, a geoengineering pápája mondta a minap: a minket körülvevő mikrokörnyezetet már rég átalakítottuk műszakilag, az autóktól kezdve a telefonig, a házakig, szinte minden mesterséges. Miért ne tehetnénk ezt meg a Földdel is?
Lenne miről beszélgetni vele…
Kapcsolódó anyagok:
- Hidrogénalapú üzemanyagot készítettek
- Egyre öregebb gépeket használnak a háztartások
- Csökkent a Budapest Airport szén-dioxid-kibocsátása
- Megújuló energia: merre tovább Magyarország?
Frei Tamás - metropol.hu