- 0
„...rég megszűntnek vélt betegségek ütik fel újra a fejüket. Mint Kaliforniában nemrégiben a kanyaró. Vagy Ausztráliában a szamárköhögés.”
„Elég hülye emberek vannak” – a közelmúltban ilyen nyers hangvételben tette helyre a gyerekoltás-ellenes szülői mozgalmat egy kaliforniai orvos-kutató. A közelmúlt idén januárt jelent, amikor tucatszám betegedtek meg kanyaróban kaliforniai gyerekek. A nyugati világban egyre több helyen lazítanak a kötelező védőoltások rendszerén, és egyre több helyen engedik meg a törvények, hogy a szülők lelkiismereti okokra hivatkozva ne oltassák be a gyerekeiket.
Az ausztrál kormány ezen a héten elég durván arcul csapta ezeket a szülőket, és lényegében mintha az oltás olyan ügy lenne, mint a dohányzás, a passzív dohányosok, akarom mondani, a gyerekeiket beoltók pártját fogta. Ők ugyanis mindent megtesznek, hogy a gyerekeik ne betegedjenek meg, beoltatják őket, mégis egyre gyakrabban kanyaró-, rubeola- és szamárköhögés-járványok veszik őket körbe. Az oltásellenes mozgalmak ugyanis kezdik elérni a kritikus mértéket (Ausztráliában tízből egy gyerek már nincs beoltva), és – részben ezért is – rég megszűntnek vélt betegségek ütik fel újra a fejüket. Mint Kaliforniában nemrégiben a kanyaró. Vagy Ausztráliában a szamárköhögés.
Kinek van igaza? A „dohányosnak”, vagyis annak a szülőnek, aki a saját felelősségére akar úgy dönteni, ahogy neki tetszik? És esetleg azzal a gondolatkörrel ért egyet, amely a tiszta, fejlett, higiénikus nyugati világban kisebb rizikót lát az oltás elhagyásában, mint az oltási betegségekben, vagy a gyerek immunrendszerének legyengülésében? Az ilyen szülők szempontja a fontosabb, az ő döntési szabadságuk? Vagy a „passzív dohányosoké”, tehát azoké, akik nem akarnak járványok között gyerekeket nevelni, ezért beoltatják a csemetéiket, mégis egyre többször kell félniük, mert az óvodában vagy az iskolában a be nem oltott gyerekek miatt veszélyes betegségek jelennek meg?
Kaliforniában a kanyarójárvány idején kimutatták, hogy a szülők egymást hergelik bele az oltásellenességbe, összejárnak, közös baráti társasághoz tartoznak. Vagyis ha véletlenül valamelyikük gyereke megbetegszik, akkor abban a csoportban nagy lendülettel indul el a járvány.
Miközben Magyarországon az oltásellenes mozgalom épphogy csak éledezik, Ausztráliában már fellépnek ellene.
Az ausztrál kormány e heti döntése kimondja, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint józan érvekkel nem indokolható a kanyaró, mumpsz, rubeola, gyermekbénulás és tetanusz elleni oltások elhagyása. Amelyik szülő ennek dacára nem oltatja be a gyerekét, vagyis „dohányzik”, és veszélybe sodorja a passzívakat, akik nem szeretnék járványnak kitenni a gyereküket, nos, az a szülő fizessen.
Pontosabban, mostantól kezdve kizárják az Ausztráliában igencsak nagyvonalú gyermektámogatási rendszerből, valamint a családi adókedvezményekből. Jövedelem- és családmérettől függően ez Ausztráliában a középosztálybeliek esetében forintban számolva évi minimum félmillió, de bizonyos esetekben akár hárommillió forintos mínuszt is okozhat a családi kasszában. Érdekes, vitatható, provokatív döntés, de mindenképpen ráirányítja a figyelmet a problémára, mint ahogy az ausztrálok anno ráirányították a passzív dohányzásra is. Ők voltak azok, akik a rákbetegségek riasztó fotóival illusztrált cigarettacsomagolással először „háborították fel” a világot.
Frei Tamás - metropol.hu
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!