Az Index pénteken hosszú interjút közölt Mészáros Lőrinccel, a beszélgetés melletti összesítésből pedig az is kiderül, a nagyvállalkozó, illetve cégcsoportja milyen karitatív tevékenységet folytatott az elmúlt években. Az interjúban egyébként az üzletember beszélt arról, hogy a balliberális erők hadjárata a személye ellen milyen csúsztatásokon alapul, illetve arról is, hogy miért vannak a baloldalon rossz véleménnyel a cégcsoportjáról.
Az Index összesítéséből kiderül: összesen kétmilliárd-hatszázötvenmillió forintot fordított jótékonyságra Mészáros Lőrinc és cégcsoportja. Hogy milyen ügyekben nyújtottak anyagi segítséget, arról keretes írásunkban olvashatnak.
Természetesen tisztában vagyok az engem ért támadások valódi céljával
– Egy óriási vállalatcsoportot működtetünk, csaknem harmincezer alkalmazottal a gazdaság szinte minden szegmensében, vagyis a magánszférában mi vagyunk a legnagyobb foglalkoztatók – hangsúlyozta az Indexnek adott interjúban Mészáros Lőrinc annak kapcsán, hogy A 100 leggazdagabb magyar listájának az élére került. Az üzletember elmondta, hogy aki egy kicsit is járatos az üzleti életben, az tudja, ezek vagyonbecslések, nem készpénzállományról van szó. Megjegyezte: a cégei valódi értékét pedig nem elsősorban pénzben, hanem értékteremtő képességben méri.
Mészáros Lőrinc arról is beszélt az Indexnek, hogy a személyét ért támadások mögött azt látja, sokaknak nem tetszik az elkötelezett jobboldali kiállása, és a baloldal a Mészáros Csoporton és más jobboldalhoz kötődő gazdasági szereplőkön keresztül támadja a kormányt.
Arra a kérdésre, hogy miért vélekednek egyesek negatívan a cégbirodalmáról, Mészáros Lőrinc elmondta: Magyarországon vannak politikai erők, amelyek a multinacionális tőke érdekeinek érvényesítésében érdekeltek, a balliberális kormányok idején pedig a külföldi tulajdonban lévő vállalatokat „hozták helyzetbe”. Ebből a helyzetből kellett felállni 2010-től, felvenni a versenyt a külföldi cégekkel.
A kritikák kapcsán Mészáros Lőrinc kiemelte, hogy a jellemzően nyílt közbeszerzési eljárásokon elnyert pénzekre fogják rá a baloldali megmondóemberek, hogy ez közpénz felhasználásából származik, azonban a hivatalos statisztikák azt mutatják, hogy tavaly a cégcsoport részesedése hazai építőiparban felhasznált források tekintetében alig hét százalék volt.
– Erre még kis túlzással sem lehet azt mondani, hogy Mészáros mindent visz – hangsúlyozta.
Fekete-Győr András azon javaslata, hogy egy felcsúti per keretében kell felelősségre vonni a jobboldalhoz köthető üzleti köröket, a magyar történelem egy sötét korszakára emlékeztetik Mészáros Lőrincet, aki sajnálatosnak tartja, hogy egy fiatal politikai generációnak három évtizeddel a szabadság újbóli elnyerését követően ez lebeg a szeme előtt.
– Természetesen tisztában vagyok az engem ért támadások valódi céljával, csak itt szeretném felhívni a figyelmet, hogy az ilyen típusú fenyegetésekkel azt a közösséget is támadják, amelyet mi úgy hívunk, Mészáros Csoport.
Mint említettem, csaknem harmincezer dolgozó tagja ennek a közösségnek, ennyi családnak nyújtunk tisztes megélhetést, munkán alapuló biztonságot – jegyezte meg Mészáros Lőrinc.
Arra a kérdésre, hogy mire számít a 2022-es országgyűlési választáson, Mészáros Lőrinc elmondta, hogy amióta visszavonult a közélettől, azóta politikai kérdésekkel nem foglalkozik, de köztudottak a politikai nézetei, mint ahogyan az is, szurkol, hogy a jelenlegi nemzetépítő politikai közösség folytathassa a munkát.