- 0
Miért pont Ő tetszik neked? Miért nem valaki más? Milyen lesz a kapcsolatotok? Egyáltalán honnan tudhatod, hogy Ő az Igazi?
Meglátsz egy szimpatikus embert. Épp nem jársz együtt senkivel sem, épp ezért a jóképű férfire/csinos nőre, mint esetleges partnerre tekintesz. Tetszik a szeme színe, az öltözködési stílusa, a hangja vagy esetleg a mozdulatai. Ha semmi akadály nem merül fel, ő is vonzónak talál Téged. És jó esetben a bimbózó románcnak folytatása is lesz.
De miért pont Ő tetszik neked? Miért nem valaki más? Milyen lesz a kapcsolatotok? Egyáltalán honnan tudhatod, hogy Ő az Igazi?
Helen Fisher Te vagy az én párom című könyve alapján válaszolhatjuk meg ezen kérdéseket.
1. Ismerd meg és szeresd önmagad!
Ahhoz, hogy az ember a párkapcsolatait, illetve a leendő- és expartnereit elemezgesse, első lépésben el kell merülnie az önismeretben. Az ember viszont egyedi és megismételhetetlen. Épp ezért felmerül a kérdés, hogy hogy képes Fisher mindenkinek párválasztási tanácsokat adni.
Az írónő elmélete szerint a személyiség két részből áll: karakterből és temperamentumból. A karaktert a minket körülvevő környezet és kapcsolataink határozzák meg. A temperamentum viszont megváltoztathatatlan, velünk született. Ez határozza meg, mennyire vagyunk újítóak, kíváncsiak, beszédesek, szexre éhesek, vagy gondoskodóak. Épp ezért kell az embereket temperamentumuk szerint kategorizálni - hogy könnyebben felismerjék a rájuk jellemző tulajdonságokat.
De lehet-e szűk csoportokba sorolni minket? Lehet hát! Viselkedésünket négy személyiségtípus határozza meg: a felfedező kíváncsi, újító, kreatív; az építő hagyományőrző, gondoskodó, szabályokat kedvelő; az irányító rendszeres, logikus és hősies míg a tárgyaló érzelmes, beszélgetős, emberközpontú.
Természetesen ennél sokkal árnyaltabb képet ad Fisher az egyes személyiségtípusok jellemzőiről és tulajdonságairól: egy teszt segítségével állapíthatjuk meg, mi melyik kategóriába is tartozunk, majd utána olvashatjuk el az egyes típusokra jellemző viselkedéseket a magánéletben (úgy "általában"), illetve a párkapcsolatban is.
Az emberek személyiségét viszont nem kizárólag egy típus jellemzi: lehet, hogy az eredmény szerint én főleg felfedező vagyok, de építőként és irányítóként is majdnem ugyanannyi pontot értem el a tesztben, tárgyalóként viszont kevesebbet. Ebben az esetben sem kizárólag a felfedező tulajdonságai jellemzőek rám, hiszen tárgyaló is vagyok, csak kisebb mértékben.
2. Az udvarlás háttere
Az első 150 oldal alatt megismerhettük a saját személyiségtípus(ai)nkat. A kötet következő részében már maga a párkeresés kerül az előtérbe. Először az, hogy az egyes típusok mit várnak el egy párkapcsolattól: például a felfedező játszótársat keres: olyat, aki elkíséri a hirtelen jött párizsi útjára, akivel kipróbálhatja az újdonságokat.
Ezután Fisher bemutatja az egyes személyiségtípusok kapcsolatait: vajon hogy jön ki egymással a felfedező és a tárgyaló? Harmonikus viszonyuk lesz, vagy az egymás agyára fognak menni? Később pedig az emberek általános flörtölési, udvarlási és tartós párkapcsolati szokásokat írja le.
3. A Nagy "Ő" megtalálása
Ez mind jó és szép, de hol fogok párra lelni? Egy: egyáltalán nem kell azon görcsölni, hogy 'Fú, én mindenáron be akarok csajozni/pasizni.' Tudom, könnyű mondani, de ez a legfontosabb dolog.
Kettő: Fisher sok embernek segített a kérdőív kitöltésével, és elemzésével. A teszt online elérhető a chemistry.com-on - eredetileg innen indult ki az egész elmélet ötlete és kivitelezése, hiszen muszáj alátámasztani a hipotézist valamilyen kézzel fogható és tudományos dologgal.
Naná, hogy kipróbáltam a társkeresőt, már a kíváncsiságom kielégítése végett is :) A tesztkérdések nagyjából megfelelnek a könyvben találhatókkal, bár online sokkal interaktívabb az egész. Ha kitöltöttük a temperamentumunkra jellemző kérdéseket, demográfiai adatokat fog tőlünk kérdezni a társkereső (mint várható). Ezek után pedig a partnereink felé irányuló elvárásainkat kell rögzíteni Ha kész vagyunk mindennel, a személyiségtípusaink, elvárásaink szerint kidobja a hozzánk illő partnereket. Egy a gond: mind amerikaiak.
Összegzés:
Érdekes könyv volt. Az érdeklődő, az önmagával vívódó és a párkereső is megtalálhatja benne azt a részt, ami neki szól. Nekem tetszett és jónak, átfogónak, kigondoltnak tűnt Fisher elmélete. A legjobb az volt benne, hogy sok, de mégis pont elég példával illusztrálta az egyes típusok viselkedését, illetve hogy a saját tapasztalatait is beleírta.
Könyv adatai:
- Címe: Helen Fisher: Te vagy az én párom
- Kiadó: Nyitott Könyvműhely Kiadó Bt.
- Oldalszám: 310
- Borító: puhatáblás, ragasztókötött
- ISBN: 9789639725843
- Megjelenés: 2009
- Oldalszám: 310
- Borító: puhatáblás, ragasztókötött
- ISBN: 9789639725843
- Megjelenés: 2009
Natasha
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja