- 0
Szeptember 21-én a budapesti Szent István-bazilikában helyezik örök nyugalomra az Aranycsapat legendás labdarúgóját, Kocsis Sándort. A Barcelonából hazaérkező hamvakat a volt csapattárs és jó barát, Puskás Ferenc urnája mellé temetik.
A Kockának becézett zseni a Ferencvárosban, a Honvédban, a Barcelonában, no és a magyar válogatottban szerepelt. Az újratemetés részleteiről Springer Miklós, a Ferencvárost alapító Springer Ferenc unokája számolt be lapunknak.
– Kinek az ötlete volt Kocsis földi maradványainak hazahozatala?
– Ballai Attiláé. A Magyar Nemzet sportújságírójának támadt az az ötlete, hogy az Aranycsapat külföldön elhunyt és ott eltemetett tagjait hazahozzuk. A kezdeményezést felkarolta a korábban szintén válogatott játékos, Kű Lajos, aki a tavasszal meghívta Budapestre a Kocsis családot Barcelonából. A fiával és a menyével folytatott beszélgetések során kiderült, hogy Kocsisnak mindig az volt a vágya, hogy ha meghal, akkor Magyarországon temessék el. Ez év szeptember 21-én lenne a 83. születésnapja, ezért aznap délután négy órakor lesz a Szent István-bazilikában a temetés.
– Ön, már csak a korából fakadóan személyesen ismerte Kocsis Sándort?
– Igen, jól ismertük egymást. Igazi fradista volt, még a kocsija is zöld-fehér volt. Akkor is megmaradt fradistának, amikor erőszakkal átvitték a Budapesti Honvédhoz. Akik látták őt játszani, sosem felejtik fejelőtudományát. Ha a csapattársak a fejére ívelték a labdát, akkor az egész biztos, hogy gól lett.
– A Ferencváros állít valamilyen emléket egykori híres játékosa tiszteletére?
– Terveink között szerepel, hogy majd az új Albert-stadionban a szektorokat korábbi legendás futballistáinkról fogjuk elnevezni. Így lelátórészt kap majd Kocsis Sándor, Sárosi György, Toldi Géza, Budai László és Dalnoki Jenő is.
– Az idén lenne százéves a klub másik nagy legendája, Sárosi György, aki Olaszországban nyugszik. Az ő hazahozatalát nem tervezik?
– Nagyon szerettük volna Sárosi Gyurka maradványait is hazahozni, de a családjától azt az információt kaptuk, hogy Gyuri a végakaratában azt kérte, hogy Genovában temessék el. Ezt a legmesszebbmenőkig tiszteletben tartjuk. De mivel a közelmúltban volt Sárosi századik születésnapja, így egy küldöttség utazott Olaszországba, ahol koszorúval jeleztük, hogy sohasem feledjük, amit a klubért és a magyar labdarúgásért tett.
Kocka még ma is csúcstartó
Kocsis Sándor (beceneve Kocka vagy Aranyfejű; született: Budapest, 1929. szeptember 21., elhunyt: Barcelona, 1979. július 22.) a magyar labdarúgás, az Aranycsapat kiemelkedő csatára volt. Zsenialitását Puskáséval említették egy lapon. Az 1952-es nyári olimpián Helsinkiben aranyat nyert a magyar csapatban.
A válogatottban 68 alkalommal 75 gól ért el (1,103 átlag), ami mostanáig csúcsteljesítmény. Kocsis pályára lépett 1953. november 25-én a Wembleyben, amikor kilencven év óta először vereséget szenvedett otthonában az angol válogatott. Az 1954-es svájci világbajnokságon 11 gólt rúgott, ezzel gólkirály lett. Az 1956-os magyar forradalom leverése idején külföldön tartózkodott, és onnan nem tért haza, 1958 és 1966 között az FC Barcelona ünnepelt játékosa volt. Ötszörös magyar és kétszeres spanyol bajnok.
(MH)