- 796
Hét évtized. Pontosan ennyi idő elmúltával játszhat újra együtt világbajnokságon a legjobbakkal a Magyar jégkorong válogatott! Rendkívül rögös volt az az út amelyen együttesünk a múlt század 30-as éveinek Vb 5.,6. és 7. helyezései után ismét felkapaszkodott az immár 16 együttest számláló világelitbe.Exkluzív Svasznek interjú a Flagmagazinon!
Talán nem mindenki tudja, de a hőskorban még mindenhol nyitott jégpályákon, sőt nemegyszer természetes jégfelületen űzték ezt a rendkívül gyors és dinamikus játékot és így persze elsősorban azon nemzeteknél honosodott meg ahol a telek hidegek voltak.
Az akkori időjárási viszonyok pedig alkalmassá tették hazánkat a jeges játékok így a jégkorong űzésére is , ennek is volt köszönhető – és persze sok lelkes Magyar sportolónak – hogy az előbb említett időszakban közvetlenül a világ élvonala után helyezkedett el Nemzeti csapatunk.
Sajnos azonban következett a háború majd ami a legrosszabb a kommunista berendezkedés! Az új bolsevik hatalom ugyanis afféle „úri” sportnak bélyegezte a jégkorongot és igyekezett teljesen elsorvasztani ,miközben a Szovjetúnióban,
Csehszlovákiában virágzott , de más a szovjet blokkhoz tartozó országban is sokkal dinamikusabban fejlődött! A fejlődés legjelentősebb eleme ugyanis a fedett jégpályák építése volt mellyel jelentősen megnőtt a hokiidények
hossza és az egy évben jeges edzésekkel tölthető idő. Sajnos nálunk ez elmaradt már az említett sport- és politikai vezetés felfogása miatt is. Pedig a játék a Magyar közönség körében továbbra is rendkívül népszerü volt, a hokisok a labdarúgás után a legtöbb szurkolót tudták kicsalogatni a lelátókra és a válogatott csapat is többnyire derekasan helytállt a világbajnokságokon. Így például 1977-ben a 6. ,1978-ban az 5. helyen végeztünk a „B” VB-n, ami tekintettel arra , hogy az „A” világbajnokság mezőnye akkoriban nyolccsapatos volt igencsak előkelő helyezésnek
számított. Már már legenda, de igaz ; amikor az említett 77-es vb-n a tokiói rendezők egyike megtudta,hogy nálunk még mindig nem épült fedett jégpálya a derék japán ember felkiáltott: „ Uraim önök a világbajnokok!”
Aztán megépült az azóta leégett BS – ahol már időjárástól függetlenül lehetett jeges sportágakat űzni sőt alagsori pályáján edzeni is, a 90-es évektől pedig elkezdtek épülni vidéken is a fedett csarnokok, érkeztek hazánkba a külföldi játékosok, edzők és kezdett beindulni a hazai hokiélet.
Két fanatikus nevét kell mindenképpen megemlíteni; az Erdélyből áttelepült Kercsó Árpád Dunaújvárosban míg az egy hónapja tragikus hirtelenséggel elhunyt nagyszerű 187-szeres válogatott csatár ifj.Ocskay Gábor édesapja id.Ocskay Gábor Székesfehérvárott nevelt olyan játékosokat akik ha nem itt látják meg a napvilágot hanem mondjuk
Kanadában vagy Oroszországban ma már világszerte ünnepelt csillagai lennének az Észak-Amerikai profi bajnokságnak. Így aztán ennek köszönhetően hőseink előbb szilárdan megvetették lábukat a sportág második vonalában, majd elkezdtek kacsintgatni az „A” csoport felé.Több másodvonalbeli ezüst és bronzérem után 2008-ban vált valóra az a frenetikus bravúr melyet azóta csak „Szapporói csoda” néven emlegetünk.Ekkor a volt szovjet utódállam Ukrajnát és a házigazda Japánt is legyőzve feljutott a sportág csúcsnemzetei közé a többek között Szuper Levente,Tokaji Viktor, Ocskay Gábor ,Palkovics Krisztián,Ladányi Balázs és a Vas testvérek által fémjelzett gárda.
Most elérkezett az idő a nagy megmérettetésre , pénteken ugyanis megkezdődik a svájci VB.
A felkészülési mérkőzések remekül sikerültek hiszen a finn és a norvég gárdát is sikerült legyőzni – utóbbit kétszer is - ráadásul a norvégok elleni második meccsen már valóban „A” csoportos színvonalon is játszott Pat Cortina csapata.
Az olasz-kanadai mestert nemcsak a feljutás miatt zárta a szívébe a Magyar drukkerhad hanem azért is mert a tavalyi siker után külföldi létére megkönnyezte himnuszunkat ami örökké felejthetetlen pillanat marad annak aki látta.
Hogy igazából mire is számíthatunk Svájcban annak megértéséhez álljon itt az a beszélgetés melyet egy Szapporói hőssel Svasznek Bencével folytattunk abban az egy napban melyet itthon töltöttek a fiúk a müncheni edzőtábor és a svájci elutazás között:
FLAGMAGAZIN: Túl vagytok az edzőtáboron adódik a kérdés nagyon meghajtott benneteket a mester?
SVASZNEK BENCE: Hát bizony igencsak kemény volt , de reméljük hasznos lesz. Rengeteg taktikai variációt gyakoroltunk , a sorokat is igyekezett Pat variálni , hogy mindenki szokjon össze lehetőleg mindenkivel mert a VB-n rengeteg váratlan szituáció állhat elő és ezekre felkészültek kell hogy legyünk , mindazonáltal tudjuk , hogy nem lesz nálunk sokat a játékszer ezért nagyon sokat foglalkoztunk a korong nélküli játékkal és a várhatóan kevés gólhelyzet
kihasználása is előtérbe került.
FLAGMAGAZIN:Te személy szerint , hogy látod elkapható valamelyik riválisunk a Szlovák , Kanadai , Fehérorosz hármasból?
SVASZNEK BENCE: Nem akarom előre lelombozni az értünk szorítókat , de érzésem szerint nekünk inkább a kiesés elleni küzdelem-
sorozatban kell legyőznünk legalább két riválist és akkor sikerülhet a bennmaradás ami persze nem jelenti azt , hogy ne tennénk meg mindent azért , hogy már a csoportmérkőzések során sikerüljön a bravúr , de a realitás talaján maradva mindhárom gárda sokkal jobb nálunk!
FLAGMAGAZIN: Érdekes , hogy sokan más mezszámmal lépnek jégre a világbajnokságon mint amiben megszoktuk , Te például 3-as helyett 33-asban feszítesz majd.
SVASZNEK BENCE: Igen a Divízió I-el ellentétben itt nemcsak 31-ig lehetnek a mezszámok hanem akár 99-ig is így többen – így jómagam is - éltünk ezzel a lehetőséggel és választottunk magunknak más mezszámot ahogy az az NHL-ben és a VB más csapatainál is szokás.
FLAGMAGAZIN: Nyílván mindegy hányas mezben csak sikerüljön a bennmaradás ugye?
SVASZNEK BENCE: Így van és ahogy már mondtam és igérhetem mi a magunk részéröl mindent megteszünk,hogy felülmúljuk tavalyi Szapporói teljesítményünket mert higgyék el a szurkolók , hogy ha bennmaradunk az mindennél nagyobb bravúr lenne!
FLAGMAGAZIN: Azt hiszem minden Magyar nevében mondhatom úgy legyen!
Juhász Attila
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja
Előző cikkA fél világ Overdose-t ünnepli
Hozzászólások