A Fradi dicső kupamúltja, 1. rész - 1910-es évek

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

A Magyar Kupa kiírása az 1909. augusztus 13-ai MLSZ ülésen történt meg, évek alatt eljutva az ötlettől a megvalósulásig. 1909 őszén gyűjtést indítottak a kupa elkészítéséhez szükséges összeg előteremtésére.

Az első mérkőzést 1909. november 21-én játszotta le a Litográfia FC és a Vivó AC, a végeredmény 2-1 a Litográfia FC javára.

MAGYAR KUPA 1909/10:

A Fradi első Magyar Kupa mérkőzését 1910. május 22-én vasárnap délután fél hatkor a Millenárison játszotta le a negyeddöntőben: Ferencváros – NSC: 4-0.
Idézet a tudósításból:

”A mérkőzés elé nagy érdeklődéssel tekintettek a sportkörök, mert sokan meglepetésre számítottak. Az FTC azonban oly döntő fölényt mutatott ma is, hogy az NSC csak védelemre játszhatott. Állandó fölény mellett 1-0-ra végződik a félidő, melyben Burián egynéhányszor ügyesen védi kapuját. A II. félidőben az FTC mindvégig uralja a helyzetet. Három gólt Schlosser, egyet Bródy révén éri el. A játék végig fair volt.”

Következő mérkőzésünk, a kupa első örökrangadója volt az MTK ellen 1910. június 12.-én a Margitszigeten. A mérkőzésen büntetőből sem tudtunk betalálni, a végeredmény: MTK – FTC: 4-0, így nem jutottunk be a döntőbe. Csapatunk így állt fel: Fritz - Manglitz, Rumbold - Weinber, Bródy, Gorszky - Pápai, Kucsera, Koródy, Schlosser, Szeitler.

MAGYAR KUPA 1910/11:

Az újonnan felépült legnagyobb pesti pályára az Üllői úti FTC sporttelepre írták ki a döntőt. Alaposan elhúzódott a kupasorozat, már 1912-őt írtak…
A negyeddöntőben a BTC csapatát vertük 4-1-re, majd az elődöntőben újra az MTK csapata volt az ellenfél és újabb vereség következett: MTK – FTC: 1-0. Az MTK csapata nyerte a kupát Kertész II. góljával. Ez a gól volt az első kupadöntős gól az Üllői úton.

MAGYAR KUPA 1911/12:

Az 1911/12-es kupakiírás nem a kupa elkészülte, hanem az MTK – FTC ellentéte miatt vált emlékezetessé. A döntő színhelyének kijelölése miatt kisebb háború tört ki, aminek következtében a döntő végül elmaradt. A negyeddöntőben a MAC csapatát vertük minimális különbséggel, míg az elődöntőben a 33 FC csapatát vertük gólzáporos mérkőzésen 6-3-ra. A döntőt 1913. december 15-én játszottuk volna, de nem álltunk ki, így a kupát játék nélkül az MTK nyerte.

MAGYAR KUPA 1912/13:

Az FTC először nyeri meg a kupát! Az FTC és a BAK csapata is 1-0-s győzelemmel jutott a döntőbe, igaz a Fradinak örök riválisát kellett legyőzni…

„Egészen más tartalmat és miliőt képzeltünk az Üllői úti döntőnek. Sajnos az FTC – BAK (2-1) meccs nívója nem mozgott magasabb régiókban, a látogatottság pedig egyszerűen meglepő volt. Alig 6,000 főnyi közönsége volt a döntőnek. A nagy hőség és a szezonvégi fásultság vagy a botrányokon való elkeseredés szülte, nem tudni, de a kupadöntő küzdelmére igen sokan az elmaradhatatlanok közül sem voltak kíváncsiak. Nagyobbára színtelen, egyhangú játék, a bíró egymásra halmozott tévedése és a szerencsésebb csapat fölülkerekedése jellemezte a mérkőzést.”

A döntőt 1913. június 1-jén rendezték, csapatunk a Fritz – Rumbold, Payer – Weinber, Medgyessy, Blum – Weisz, Tóth, Pataki, Schlosser, Borbás összetételben lépett pályára, góljainkat Tóth „Potya” és Schlosser szerezték.

Maga a kupa még sehol nem volt, ekkor már ugyan javult a helyzet, hiszen a Magyar Kupa alap 7,043 korona volt. Végre hozzáfogtak a tervezéshez. A Magyar Kupa vándordíj tervezetére a Szövetség pályázatot írt ki…majd 1913 decemberében két mondat jelent meg a kupával kapcsolatban:

„A Magyar Kupa előbb-utóbb mégis csak elkészül. A Szövetség megbízta Opré Dezső elnököt, hogy lépjen érintkezésbe az Iparművészeti Múzeummal a Magyar Kupa tervezetének elkészítése céljából.”

A komoly tett után vidám sorok a Sporthírlap karácsonyi számából:

„A kupa készül, immár megígérték
E díjban szörnyű nagy lehet az érték
,mert képzeljék csak el, urak és ladyk
Még nincs is készen, s már többen is védik.”

A kupa azonban nem készült el. 1914 októberében már nem csak arról jelent meg hír, hogy a kupa terveiről a tárgyalások megszakadtak, hanem hivatalosan közölték:

”A Szövetség tekintettel a megcsappant jövedelemre a Magyar Kupa alapból 4,000 Korona kölcsönt vett…”

Az 1913/14 évi kiírásban nem indultunk, a kupát az MTK csapata nyerte negyedszer.

Forrás: Nagy Béla - Magyar Kupa Krónika