- 0
Önmagát megalázó, elkeseredett lépésnek, kétségbeesett próbálkozásnak tartják politológusok a Lendvai Ildikó által kedden bejelentett visszaléptetéseket. Boros Bánk Levente szerint ez akár fel is robbanthatja az MSZP-t. Zárug Péter Farkas úgy látja, az LMP vezetésén múlik, hogy beengedi-e a pártba a környékén felbukkanó „liberális hiénákat”.
Önmagát alázza meg, végső elkeseredésében fordult az LMP felé a Magyar Szocialista Párt – így reagált a Magyar Nemzet Online-nak Boros Bánk Levente politológus azokra a hírekre, melyek szerint a választások első fordulójában katasztrofális vereséget szenvedett szocialista jelöltek közül néhányat – a Fidesz kétharmadának megakadályozására – visszaléptet a kormánypárt.
Boros úgy vélekedett, a magukhoz képest is katasztrofálisan szereplő szocialistáknak az LMP-re tett nyomásgyakorlása tulajdonképpen nem más, mint az LMP „eleszdéeszesítésére” tett kísérlet, mivel az újonnan a parlamentbe jutott párt stílusa egyeztethető össze leginkább az MSZP-ével, legalábbis a szocialisták ezzel számolhatnak. A szocialisták úgy gondolhatják, hogy sikerül „magukhoz édesgetni” az LMP-t, mint egykor az SZDSZ-t.
Akár fel is robbanhat az MSZP
A politológus nem számol azzal, hogy az LMP részéről ugyanígy visszalépések történnek, legfeljebb olyan formában, hogy nem kéri választóit egy konkrét jelölt támogatására. Háttéralkuk azért köttethetnek, amelyekről a nyilvánosság nem fog tudni – tette hozzá Boros. Arra a kérdésre, hogy az MSZP-s egyéni jelöltek visszahívása törésvonalat képez-e a pártban, a politológus úgy vélekedett: csak erősíti az eddig meglévő ellentéteket, de „akár fel is robbanthatja az MSZP-t”. Figyelmeztet viszont, „nem lehet tudni, hogy az MSZP-n belüli Gyurcsány-vonal mennyire erős”.
Ballib hiénák az LMP környékén
Zárug Péter Farkas az MSZP kétségbeesett próbálkozásának tartja a visszalépéseket, hogy a totálisan átalakult pártpalettán ne maradjanak teljesen egyedül. Ezért a politológus szerint olyan gesztusokkal próbálkoznak, amelyek korábban már beváltak. Csakhogy a 2010-es választások eredményei pont azt mutatják, hogy mind a társadalom, mind az átalakuló parlamenti patkó teljesen elutasítja az utódpártot. Így az LMP is következetesen ragaszkodik ehhez. Olyannyira, hogy szóvivőjük kéretlen segítségnek tartja a visszaléptetést, amely még köszönetet sem érdemel.
Az LMP „eleszdéeszesedésére” vonatkozó kérdésünkre a politológus elmondta: az egykori liberális vezetők „hiénaként” már meg is jelentek az LMP környékén, és az új párt vezetőinek bölcsességén múlik, hogy valóban fontos liberális küldetést teljesítenek-e a politikai piacon, vagy beengedve a „levitézlett volt minisztereket, egykori balliberális főgurukat”, hagyják, hogy továbbra is szitokszó legyen a liberális kifejezés a magyar társadalom többsége számára. Zárug megjegyezte: az LMP, bár korábban tiltakozott ellene, mégiscsak az SZDSZ egykori társadalmi bázisán szerveződik, ugyanakkor örvendetesnek tartja, hogy kitöltik azt a vákuumot, ami az MDF és az SZDSZ kiesésével keletkezett a centrumban.
mno.hu/ Bucsy Levente - Pálffy Lajos