- 805
A nagypolitikától való távolságtartásukat hangsúlyozzák a polgármesterjelöltek a pécsi időközi választás kampányhajrájában. Pedig a baloldal egyik utolsó vidéki fellegvára a tét, s a voksolás egyben főpróbája az - MSZP-SZDSZ-MDF összeállítású - olajfa-koalíciónak is.
Május 10. után Pécset egy pártonkívüli jelölt vezeti majd - legalábbis ez a benyomása a látogatónak, ha a Tasnádi Péter halála miatt kiírt időközi polgármester-választáson induló fideszes Páva Zsolt és a szocialista Szili Katalin kampányanyagait kézbe veszi. A legtöbbön egyetlen pártlogó sem szerénykedik, és hiányoznak a narancs/vörös színek is. Az ország legnépszerűbb formációját képviselő Páva plakátjai kékben pompáznak, a legkedveltebb szocialista politikus, Szili szórólapjai a nemzeti trikolórt idézik. Annál többet vallanak az indulók a Pécshez fűződő bensőséges viszonyukról.
E furcsa szemérmesség igazi harcot takar. Pécsett ugyanis összeállt az országos politikában sokat emlegetett olajfa-koalíció: múlt pénteken a helyi MDF bejelentette, hogy Szilit támogatja, s így tett a pécsi SZDSZ is. Elmúlt tehát az az idő, amikor a liberálisok makacskodása miatt esett el a mostani szocialista polgármesterjelölt a köztársasági elnöki poszttól. Ami azért is érdekes, mert ezzel az országos politikában piacpártiságát hangsúlyozó SZDSZ helyben a szocialista balszárny prominensét támogatja.
A kulisszák mögött tehát a - minden párt által európai parlamenti választási erőfelmérőnek tartott - voksolás előrevetíti, mi várható a következő országgyűlési megmérettetésen a kispártok részéről, ha jelöltjeik nem jutnak ki június 7-én Brüsszelbe. Túlélésüket ez esetben a szocialistákkal való nyílt összebútorozás biztosíthatja. Az eszmei muníciót már biztosította is Herényi Károly. A magát szintén meggyőződéses kapitalistának valló MDF elnökhelyettese leszögezte: azért álltak Szili mellé, mert vállalta javaslataik képviseletét. Minden feltétel adott hát egy jövőbeni, természetesen szigorúan "programalapú" országos együttműködéshez.
Fent és lent
Pécsett mégsem a nagypolitikai számítások állnak a kampány középpontjában; a jelöltek a közterek, közparkok megújításáról, az utak rendbetételéről és az Európai Kulturális Főváros (EKF) program megmentéséről beszélnek. Szili Katalin hátránnyal indul, hiszen párttársai tíz éve vezetik a várost, s a korszak végére sűrűsödtek a botrányok. Ráadásul a házelnök kampánya bukdácsolva indult: a politikus februárban indítványozta egy helyi költségvetési tanács felállítását - noha ez a testület fideszes kezdeményezésre már tavaly év végén létrejött. Később a Magyar Rádióban a kopogtatócédula-gyűjtés állását firtató kérdésre azt mondta: "Ezzel nagyon jól áll a kampánystáb ott lent." A "fentiek", azaz fővárosiak lenéző magatartására érzékeny pécsieknek nem tetszett a megfogalmazás. Szili ráadásul feladta a magas labdát a "Budapesten élő politikus ejtőernyőzéséről" beszélő helyi ellenzékieknek, akik már eleve bírálták a házelnöki rezidencia és állami autó mellé 2002 óta felvett 24 milliós költségtérítéséért.
Mára összeszedte magát a Baja Ferenc miniszterelnökségi államtitkár vezette szocialista kampánystáb: Szili Katalin köré különbejáratú "civil" mozgalom szerveződött Helló Pécs! néven, s a házelnök rendületlenül rója az utcákat, piacokat, beszél összefogásról, a város megújításáról. Mindezt nem eredménytelenül: információink szerint a pártok által készített felmérések a két jelölt fej fej melletti népszerűségét mutatják. Bár 2006-ban Tasnádi Péter csak 287 szavazattal győzte le Páva Zsoltot, s az azóta történtek aligha erősítik a szocialistákat, Szili "csodafegyver" lehet.
Szocialista Kertváros
A helyi bennfentesek szerint másnak esélye sem lett volna a korábbi években megosztottságáról hírhedt, mostanára azonban bizonyításvágytól fűtött jobboldal ellen. Különösen nem Tóth Bertalan alpolgármesternek, aki a helyzetet felmérve félreállt, s inkább a 3. választókerületre összpontosít - ez Toller László hajdani körzete, ahol június 7-én időközi országgyűlési választást tartanak. Erre mindenképpen hatással lesz a májusi voksolás: a polgármesteri győzelem növelheti a Fidesz esélyét a kerület elhappolására (a párt egy erős helyi civilszervezet emberét, Kővári Jánost indítja). Ez azonban jelenleg a "lehetetlen" kategóriájába tartozik. A Kertváros - amely, nevével ellentétben, javarészt hatalmas lakótelep - az ország öt legbaloldalibb körzetének egyike. Toller 2006-ban több mint tízezer szavazattal verte meg a fideszes Ternák Gábort (összesen 34 ezren szavaztak akkor).
Június 7. egyelőre beláthatatlanul messzinek tűnik, a május 10-re gyúró polgármesterjelöltek a kampányukkal vannak elfoglalva. Ahogy az 1994 óta pécsi egyéni képviselő Szili Katalin a presztízsét kockáztatja az esetleges vereséggel, úgy Páva Zsoltnak is van vesztenivalója. A fideszes politikus egyszer már vezette a várost 1994 és 1998 között, s 2006-ban hiába próbálkozott az egyéni országgyűlési mandátum és a polgármesterség megszerzésével. Ennek ellenére elfogadottsága, ismertsége jó: a felmérések szerint még a szocialista hívek egy része is rokonszenvezik vele; ez is a magyarázata a hiányzó Fidesz-logóknak. Győzelme esetén helyben megpróbálná megvalósítani az elszámoltatással kapcsolatos, országosan is elhangzó jobboldali ígéreteket. Programjának hangsúlyos eleme az előző szocialista városvezetések gyanús ügyeinek kivizsgáltatása, amiből akad bőven (például a város közétkeztetési feladatait egy börtönviselt szocialista önkormányzati képviselő tulajdonában álló cég végzi).
Alacsony részvétel
Akadt viszont olyan ügy, melyben változott a helyi Fidesz álláspontja. Mint megírtuk, a párt eleinte nem ellenezte, hogy a Zsolnay-gyárat egy máltai strandra bejegyzett, a Tóth Bertalanféle ifjúszoci körhöz köthető offshore cég leányvállalata szerezze meg a porcelánrajongó Matyi Dezsővel, az Alexandra-könyvesbirodalom pécsi fejével szemben (Heti Válasz, 2009. február 26.). A jobboldali önkormányzati képviselők véleménye csak a városba látogató Orbán Viktor szavai után változott meg. A pártelnök március elején arról beszélt: "legalábbis gyanús", ha egy Máltán bejegyzett cégnek adják el a részvényeket. "Pontosítsunk: azt kértük, hogy a választás előtt már ne döntsünk stratégiai kérdésekben, így a Zsolnay-gyár ügyében sem. A baloldal ezt megígérte, aztán a döntést mégis áterőltették a közgyűlésen. Mi sosem voltunk elutasítóak egy átlátható, kellő garanciákat felmutató külső tulajdonos ellen. Legjobbnak mégis azt tartanánk, ha Herend mintájára az állam is szerepet vállalna a porcelánmanufaktúra megmentésében. És persze, ha egy pécsi lokálpatrióta üzletember is érdeklődik, akkor vele is tárgyalni kell" - mondja Páva Zsolt a Heti Válasznak (azok után, hogy a "máltai" befektető végül visszalépett).
Egyelőre tehát sem a Zsolnay sorsát, sem a választás végeredményét nem lehet megjósolni. Biztosnak egyelőre csak az alacsony részvétel tűnik (40 százalék feletti már jónak számítana). A helyi közélet ismerői szerint a majdani győztes legfeljebb néhány száz szavazattal előzheti meg vetélytársát.
"Ez Pécsről szól"
- Nem láttuk szórólapjain az MSZP betűszót. Miért? - kérdezzük Szili Katalintól.
- Habitusomból fakadóan törekszem a párthatárok átlépésére. Ezt mutatja, hogy az MDF-től az SZDSZ-en át a Helló Pécs! mozgalomig egy széles összefogás támogat engem.
- Tíz évig az ön pártjához tartozó politikusok vezették a várost; ettől nem lehet elvonatkoztatni.
- Minden döntéshez közük van azoknak, akik hosszú évek óta irányítják Pécset - akár a közgyűlésben ültek, akár tisztséget töltöttek be. Ezzel együtt magam is kritikával illetek néhány korábbi döntést.
- Például?
- Két éve nyilatkoztam: nem szabad megengedni, hogy a kultúrfőváros ügyét kizárólag épületekre szűkítsük le. Ha ez így alakul, mindenki azt gondolja: ha a beruházások csúsznak, akkor az EKF is csúszik. Másik téma a tubesi lokátor. A városnak már korábban világossá kellett volna tennie: nem lesz radar Pécsett. Ebben hajlandó vagyok akár ütközni is a honvédelmi tárca vezetőjével.
- A Bajnai-csomag nem hat majd a választók döntésére?
- Ez a választás Pécsről szól. Érthető, hogy nagy a várakozás, mert nem akármilyen történetről beszélünk. Egyik jelölt polgármester volt egy cikluson át, én hét év házelnökség után térek haza.
- Eddig nem volt itthon?
- A politikai szerepvállalásra értettem; amúgy mindig is együtt lélegeztem ezzel a várossal, itt lakom, ideköt minden. Voltak konfliktusaim az előző városvezetéssel, ezt sosem rejtettem véka alá. Remélem, hogy Pécs új lendületet kaphat megválasztásomat követően.
- Kampánytéma lett a képviselői költségtérítése. Hamarosan népszavazás is lesz ebben az ügyben.
- Helyeslem a referendumot, ugyanis minden ciklus elején javasoltam a kérdés rendezését. Különös, hogy pont azok kritizálnak most, akik nem akarják rendbe tenni az ügyet. Kicsinyes támadásnak tartom az egészet, nem óhajtok ilyen mélységekig lemenni. Nem fogok egyik szavammal összefogást hirdetni, a másikkal pocskondiázni.
"Nincsenek szerepeim"
- Miért nem szerepel Fidesz-logó a plakátjain? - faggatjuk Páva Zsoltot.
- A 2006-os polgármesteri kampányban sikeres együttműködést indítottunk el a legkülönfélébb közösségekkel. Ez a koalíció túlmutatott a szűk politika határain; ezt folytatjuk most is, így kevésbé van szükség klasszikus pártkampányra.
- A Bajnai-kormány megszorításokat tervez. Pécsről szól majd a választás, vagy a szavazók az országos politikáról mondanak ítéletet?
- Sem eltúlozni, sem lebecsülni nem szabad a nagypolitika történéseit, de tény, hogy mindez Pécsett talán kevésbé hat, mint Budapesten.
- Ellenfele a legnépszerűbb szocialista politikus. Nem tart tőle?
- Kampányomat nem befolyásolja a vetélytársam. Szili Katalin egyszerre próbál országos és pécsi szerepet eljátszani. Nekem nincsenek szerepeim: itt születtem, itt alapítottam családot, itt dolgozom. Mindenekelőtt pécsi polgár vagyok - nem az országos politika levezetőpályájaként tekintek a polgármesterségre. Ráadásul tíz évig a házelnök párttársai irányították a várost, a választók pedig a szavazás napján nem tesznek zárójelbe egy ilyen hosszú időszakot. Mindenki tisztában van például az EKF-projekt helyzetével, a tubesi radarral kapcsolatos ellentmondásos MSZP-s állásponttal. A szocialisták még ajándéknak tekinthetnék jelenlegi támogatottságukat: a város vezetői ehhez képest hihetetlen arroganciával kezelik az eltérő véleményeket.
- Ha megválasztanák, a város lényegében irányíthatatlanná válna, hiszen a testület továbbra is baloldali többségű.
- A törvény szerint a polgármester a kezdeményező, a közgyűlés elé kerülő napirendi pontokra ő tesz javaslatot - viszonylag széles a mozgástere. Ráadásul 1994 és 1998 között már irányítottam a várost kisebbségi helyzetből, tudom, hogyan kell együttműködni. És ne felejtse, hogy mindössze 18 hónap választ el minket az újabb önkormányzati választástól. Addig mindössze egy költségvetést kell készíteni és a testülettel elfogadtatni.
hetivalasz.hu, Ablonczy Bálint
Hozzászólások