- 0
Mert mészárlás ez, nem holmi nemes vadászat...
Az I. Világháború előtt a délnyugat-afrikai területek Németországhoz tartoztak. Ez a mai Namíbia földje. Itt éltek (többek között) a hererók, akik megelégelve a gyarmatosítók agresszivitását, 1904-ben felkeltek az elnyomók ellen.
1904-1907 között: 65 ezer halott. 2009: 91 ezer halott. Helyszín: Namíbia.
Megjegyezzük, hogy ekkor már délebbre túl vagyunk az angol-búr háborún. A britek Dél-Afrikát gyarmatosították, de már itt találták a holland telepesek leszármazottait, a búrokat. A kegyetlen háborúban az angolok „feltalálták” a koncentrációs tábort, ahova a búrok gyermekeit és asszonyait zárták. Az igazsághoz tartozik, hogy a búrok sem bántak kesztyűs kézzel az őslakos feketékkel.
A németek ekkor még nem tanulták el a koncentrációs táborok hatékony szisztémáját, bár az angoloknak mint a totalitariánus német, mind a szovjet rezsim tökéletes tanítványának bizonyult néhány évtizeddel később. De vissza Namíbiához.
Németországból küldtek egy tábornokot, hogy verje le a lázadást. Ám a tábornok inkább ki akarta irtani az egész törzset. 65 ezer ember halt meg...
Ugorjunk az időben. 2009, de még mindig Namíbia. Ott ilyenkor tél van. S a parton gyülekeznek a fókák. Mi sem egyszerűbb, mint megtizedelni őket. Természetesen szigorú kvóták szerint.
Míg 2000-ben a namíbiai kormány 67 ezer fóka (javarészt fókabébi) mészárlását engedélyezte, az idén, július 1-én kezdő vadászszezonban már a namíbiai fókapopuláció mintegy tizedét, 85 ezer fókabébit és 6 ezer felnőtt állatot akarnak lemészárolni.
Mert mészárlás ez, nem holmi nemes vadászat... Bunkósbottal agyonverik az állatokat. Ez a legolcsóbb... Még egy párhuzam: Néhány éve, amikor Ruandában (szintén Afrika) a hutuk és a tuszik estek egymásnak. Pár hónap alatt meghalt 800 ezer ember. Szakértők szerint a bozótvágó kések hatékonyabbak és gyorsabbak voltak, mint a náci gázkamrák...
Genocídium (népirtás) Ruandában, a hererók földjén, vagy éppen a fókák között. A bunkósbot hatékonyabb, mint a puska... És olcsóbb...
Az Európai Unió idén májusban betiltotta a fókavadászatból származó termékek kereskedelmét. De a világ más tájain sokaknak nincsenek ilyen aggályaik. Mi lesz a bunkósbottal agyonvert namíbiai fókákból?
A szőrméjüket egy ausztrál cég vásárolja meg, a hímek heréi pedig Kínába kerülnek, ahol gyógyszerként használják. Természetvédő szervezetek most pénzt gyűjtenek, hogy a szőrme kereskedő céget ki tudják vásárolni tulajdonosaiktól. A cég ára csekély 14,2 millió dollár. Sok jóravaló ember van, aki adakozik jótékony célokra, de ebben az esetben nem értem a célt. Egyértelmű, hogy ha sikerülne a céget felvásárolni, természetvédő tulajdonosai beszüntetnék a tevékenységét. De mi akadályozná meg a meggazdagodott ex-tulajdonosokat, hogy ne hozzanak létre egy új céget?
Mert a fókamészárlás úgy tűnik, nagyon jó üzlet. S valószínűleg nem a brutális fókavadászok keresnek rengeteg pénzt.
Ui: Bár sok országban léteznek ilyen-olyan állatvédelmi törvények, globálisan nem szabályozza semmi, hogyan is kellene az embernek viszonyulnia az állatokhoz. Ezért is zajlik a Tíz millió aláírás az állatokért kampány. Még 2 esztendeig gyűjtjük az aláírásokat, melyhez on-line is lehet csatlakozni hogy létrejöhessen az Állati Jogok Egyetemes nyilatkozata.
De a fókákat addig is agyonverik...
Tíz millió aláírás az állatokért:
Nawesh
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja