- 0
Az újkori magyar politikai életben a 2002-es választási kampány kelléktárában jelent meg a rémhírterjesztés mint befolyásoló eszköz. Jellemző az akkori helyzetre, hogy az érintettek lassan vagy sehogyan sem reagáltak a néha otromba vádakra.
Akkor hallottuk először, azóta számtalan cifrázatban, hogy Orbán Viktor felmenői közt Orsós nevű cigányok vannak. Akkor esküdött meg a neten egy fórumozó, hogy unokahúga, ángya, nénje éppen ott volt a Kútvölgyiben, amikor Lévai Anikót, Orbán Viktor felségét szétvert állkapoccsal beszállították. Amikor Lévai megjelent a Híradóban megmutatva ép arcát, a rémhír kiagyalói felháborodtak, hogy miként meri erre igénybe venni a közszolgálati televíziót. Kövér László egyik mondatából akkor gyártották Gyurcsány Ferencék a „köteles” beszédet. Aztán jött a többi: az abortusz betiltása, a kötelező egyházi esküvő, a napi ima az iskolákban. Mindegyik alaposan fel volt öltöztetve és hatásosan kicentizve, melyik társadalmi csoportra lehet vele ráijeszteni. A rémhír azért hatásos, mert bombasztikus, hihetetlen, éppen ezért ragad meg még a gyanútalanok fejében is. Különben is, az egyszerű polgár mindig keresi a titkot, a trükköt, az átverést, ami szerinte a politika világában kötelező.
Ezeknek a rémhíreknek és álhíreknek a kevergése a valós tényekkel juttatta többek közt oda a magyar választókat, hogy nem bírják elviselni az őszinteséget. Ha a kampányok idején a politikusok kendőzetlenül tárnák polgáraik elé a szikár valóságot, lehet, hogy ma nem itt tartanánk. De az államadósság helyett nem jobb arról olvasni, hogy Orbánt a 2006-os vereség után egy bécsi klinikán altatták, mert elment az esze? Hogy életben van, ez csak látszat, mert 2007-ben keringett a pletyka, hogy halálos beteg, nincs neki hátra sok, úgy fog járni, mint Antall. Ha itt valaki felhördül, ne tegye, ugyanez a rémhír terjedt Medgyessy Péter halálos kórjáról azzal a megszorítással, hogy az ő műtétjén is jelen volt unokahúg, nagybácsi, sógorasszony. A rémhírek rövidek, ütősek és gyorsan terjednek.
A médiából jól ismert a megállapítás, hogy a jó hír nem hír, kit érdekel, hogy X. Y. politikus jó családi életet él, de hintsük el, hogy a saját neméhez vonzódik, mindjárt más. Aki nem hiszi, olvassa el Hagyó Miklós volt sajtószóvivőjének a vallomását, mint igyekeztek „felépíteni” ezt a rémhírt. A 2010-es kormányváltás még meg sem történt, de a valótlan hírek már körbejárták az országot. Mostani jellemzőjük, hogy tájékozatlanabb rétegeket céloznak meg, főképp nyugdíjasokat. A svéd nyugdíjmodellről senki nem tudott semmit, de elég volt, hogy Varga Mihály egyetlen mondatából országos kampány legyen. Holott a svéd nyugdíjmodell nagyon is életképes, de ez akkor már senkit nem érdekelt.
Svéd modell itthon: elveszik a nyugdíjadat. Ez „A Fidesz elveszi” refrén köszöni, él és virul. A Fidesz az ivóvíztől kezdve a bankbetétekig úgymond mindent elvenne az emberektől. Durva hisztéria kerekedett a kétmillión felüli bankbetétek államosításáról, állítólag személyesen Orbán Viktor üzente meg a népeknek. A magyar betétek nagyrészt külföldi leánybankokban tanyáznak, de utólag ez nem számított. Mint ahogy a Kapcsolat.hu-n megjelent friss rémhírben arra buzdítja a szerző az özvegyeket, ragadjanak sodrófát, mert a hatalmi mámortól részeg fideszes képviselők most veszik el az özvegyi nyugdíjakat. A kormány azonnal cáfolta a koholmányt. De a hír már végigfutott az internetes fórumokon, a „baráti” tévécsatornákon, és benn van az özvegyek fülében.
Ennyivel csökkent a Fidesz szavazótábora. Hány szóvivő van szolgálatban?
Seszták Ágnes - mno.hu