- 0
Blamázs – a néhány hét múlva megnyíló milánói világkiállítás kapcsán ezt a szót lehet leggyakrabban olvasni a sajtóban.
A magyarban éppúgy, mint az olaszban. Csakhogy egészen más okból. Míg Budapesten épp újabb gellert kapott a több mint egy éve húzódó, egyre méltatlanabb stílusú vita arról, hogy büszkének kell-e lennünk az ősmagyar sámándob és életfa szimbolikáját felhasználó furcsa pavilonépületünkre, eközben az olaszok azt tartják blamázsnak, hogy nem készültek el a beruházással.
Száznegyven ország képviselteti magát a május elsején megnyíló és húszmillió látogatót váró EXPO 2015-ön, ebből 54 külön erre a célra felhúzott épülettel (köztük mi, magyarok is), de ezekből csak harminc lesz kész. A jelek szerint az olaszok hibájából. A rendezők hiába sprintelnek most a végén, és dolgozik már hetek óta 6500 munkás a világkiállítás területén, a blamázs elkerülhetetlennek tűnik.
Az utak egyelőre nincsenek lebetonozva, miközben (bár a világkiállítás egyik témája épp a környezet fenntarthatósága) a növényeket speciális vegyszerekkel próbálják virágzásra és növekedésre bírni. Korrupció és maffia – így szól az olasz média ítélete.
A blamázsnak ez az oka. A jelek szerint az európai mértékkel még mindig elképesztő mélységű olasz „kenőpénzkultúra” újabb látványos és most majd az egész világ által megtapasztalható élménye lesz az idei világkiállítás. A sajtóban maffiaszakértők fejtegetik, hogy már 2009-ben, amikor elkezdődtek az előkészületek, jelentős szervezett bűnözői csoportok költöztek az északi Milánóba a déli maffiaterületekről. Szicília és Calabria maffiózói ugyanis megszagolták az állami milliárdokat.
A lenyúlás pedig elképzelhetetlen méreteket öltött. Nemcsak a beékelődő kenőpénzes alvállalkozói csoportok miatt emelkedtek meg körülbelül ötven százalékkal a költségek, hanem a maffia miatt lelassult a beruházás tempója is. Amikor például az épületek alapozása zajlott, akkor a szemét és törmelékszállításban érdekelt alvilág fél éven keresztül az expóépületek alagsorát használta szemétlerakónak. Kiderült, hogy fél éven át lefizették az őröket, aztán pedig tönkretették a videofigyelő rendszert, hogy a szemetet és még ki tudja mit szállító teherautók zavartalanul tudjanak bejönni a világkiállítás területére, és tudják beleönteni a mocskukat a földből kivájt épületalapok lyukaiba.
A világkiállítási épületek alatt most ott rohad a szemét! Az olasz pavilon végül forintban számolva húszmilliárd helyett harmincmilliárdba került. A rendőrség világkiállítási menedzsereket tartóztatott le (mire az újak munkába álltak, megint lassult egy kicsit a beruházás), rács mögé dugtak helyi politikusokat, sőt, voltak olyan projektek is, melyek azért nem valósultak meg egyáltalán, mert a kivitelezéssel megbízott cég teljes vezérkara bilincsbe verve távozott. Míg Budapesten a magyar pavilon tervezői a múlt héten nyilatkozatban határolódtak el a saját koncepciójuk megvalósult verziójától, vállalhatatlannak minősítve a kivitelezett épületet, közben Milánóban egymilliárd forintért rendeltek olyan takaróvásznakat, melyek majd elrejtik a látogatók elől a be nem fejezett beruházásokat.
Frei Tamás - metropol.hu
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!