- 0
Magyarországnak az a nagy problémája, hogy kétharmados kormánytöbbség van a parlamentben – Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum alapítója nem cáfolt közlése szerint ezt mondta neki André Goodfriend, az Egyesült Államok korábbi ideiglenes ügyvivője.
Mély igazságot rejtenek Goodfriend további szavai, amelyek szerint egyenlőbb parlamenti felállás esetén nem lenne ennyi probléma, s az ellenzék magatartása is más lenne.
Amiről az új nagykövet megérkezésével a rivaldafényből visszalépett diplomata beszélt, az persze nem elsősorban Magyarország, hanem Amerika problémája. Ma már jól látszik, hogy a 2010-es politikai fordulat elsősorban Washingtonnak jelent nehezen kezelhető, új helyzetet. Egyszerűen elveszítették érdemi befolyásukat azok a hazai politikai szereplők, amelyek az Egyesült Államok érdekkijáróiként évtizedeken át ügyeltek arra, hogy a stratégiai döntéseknél a tengerentúli hatalom szempontjai is megjelenjenek.
A Fidesz-KDNP újabb kétharmados győzelme és a geopolitikai változások nyomán Amerika térségünkre irányuló fokozódó érdeklődése generálta azokat a szokatlan lépéseket, amelyek révén André Goodfriend egy időre mintha átvette volna a magyar balliberális ellenzék szerepét, nyíltan bátorítva a kormányellenes civil mozgolódásokat. A nagyhatalmi erődemonstráció egyik fejezete bizonyosan lezárult: Amerika megmutatta, hogy a tavalyi választásokat zsinórban megnyerő kormányerő megszorongatása nem esik nehezére, ám nincs jele annak, hogy céljai eléréséhez közelebb jutott volna Magyarországon. Az Orbán-kormány a kiszólásai ellenére belesimul ugyan az Oroszország elleni szankciós politika uniós konszenzusába, az energiaellátás ügyében és a szabad kereskedelmi tárgyalásokkal összefüggő több kényes kérdésben, így a génmódosított termékek tilalmában nem látszik elmozdulni a washingtoni érdekek irányában. Nincs ezen mit csodálkozni. Értelmesebb például az orosz gázszállítás újabb útvonalait keresnünk, mint az olcsón és könnyen elérhető amerikai palagázban reménykednünk, mint az '56-os szabadságharcosok a közelgő nyugati fegyveres beavatkozásban.
Amerika az Európai Unióhoz képest mintha fáziskésésben is lenne: Brüsszel és a befolyásos tagországok vezetői jórészt tudomásul vették a 2010-es magyar fordulat közjogi, gazdaságpolitikai következményeit, Angela Merkel mai látogatása ezt is kifejezheti. Mindez nyilván annak is köszönhető, hogy az unióban megvannak azok a mechanizmusok, amelyek rendezni tudják az egyes államok és a központ konfliktusait. Az Egyesült Államok esetében ilyen fórumok nincsenek, a jogállamiság tengerentúli és európai felfogásának különbözősége teszi lehetetlenné például a kitiltási ügyhöz hasonló viták feloldását. A kényszerítő erővel bíró EU-s intézményi eljárások helyét pedig nem tudja elfoglalni az Amerikából pénzelt és vezérelt nemzetközi szervezetek mégoly kitartó és kellemetlen nyomásgyakorlása.
André Goodfriend ellenzékre vonatkozó állításával nehéz vitatkozni: az újabb kétharmados kormánygyőzelem a közjogi súlytalansággal a teljes politikai felelőtlenség állapotában tartja a balliberális tábort. Valóban, kiegyensúlyozottabb és számára biztatóbb kilátásokat felvillantó helyzetben talán az ellenzék sem a radikalizálódást, a Nyugatnak való folytonos panaszkodást, a rendszertagadás csapdáját választaná. Az ellenzék és Amerika itteni problémáinak megoldását azonban nem kellene a mai kormányon és a támogatóin számon kérni. A kétszeri kétharmadot nem a lottón nyerték.
Szerető Szabolcs - mno.hu
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!