- 0
A három – és hat éves kor közötti időszakban gyakrabban álmodnak rosszat a gyermekek, mint a későbbi életszakaszokban. Ennek pontos okát nem tudjuk. Az álmokban még intenzívebben jönnek elő félelmeink, nyomasztó érzéseink.
Sokszor a lidérces éjszakák hatással vannak a kisgyermekek ébrenléti idejére, mégis élettani szempontból normálisnak tekinthetők az esti felriadások.
Mit tegyünk, ha kisgyermekünk felriad éjszaka?
Fontos, hogy nyugtassuk meg, mondjuk el neki, hogy csupán álmodott, ez nem a valóság. Mondjuk el, hogy mi itt vagyunk és segítünk. Próbáljuk megtudni, mit álmodott, hogy lássuk, mi foglalkoztatja, izgatja.
Éjszakai rettegés
Létezik egy éjszakai rettegésnek nevezett jelenség, ami családon belül halmozódást mutat, de legtöbbször kinövik a kisgyermekek.
A kicsi ilyenkor sikoltozni kezd. Üveges tekintetű szemmel néznek az emberre ezek a gyerekek, de ha szólunk hozzájuk, nem válaszolnak, mert alszanak valójában. Elég nehéz felébreszteni és ilyenkor nem emlékszik, mi az, ami ennyire megrémítette.
Öleljük át, ringassuk, nyugtassuk a gyermeket, amíg meg nem nyugszik. Mondjuk el szintén, hogy csak álmodott és az nem a valóság.
Bozóky Ágnes
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja