Ma 2024 március 28. Gedeon, Johanna napja van. Holnap Aguszta napja lesz.
fc575037172dae5c69b16bfdbecf81d5.jpg

Mesebeli Afrika - Sierra leonei ex-lázadók mint békefenntartók

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Miközben a Libéria és Sierra Leone országát évtizedes polgárháborúba döntő (persze nem egyszemélyben, de az egyik fő felelős egyértelműen) Charles Taylor egykori államelnök és hadúr tárgyalása jelenleg is folyamatban van a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) előtt, addig a világ messze egyik legszegényebb országa, Sierra Leone minden téren a fejlődés útjára lépett.

Persze, nem európai viszonylatban vagy óriási dolgokban kell gondolkodni, hiszen például infrastruktúra konkrétan nem létezik, de az ország ásványkincseinek köszönhetően nem kell csalogatni a befektetőket, a társadalom kezd végleg stabilizálódni a polgárháborús sebekből és történt már egy-két olyan intézkedés, ami határozottan pozitív – gondoljunk például az öt éven aluli gyermekek és az anyák számára történő ingyenes egészségügyről. Ez pedig azok számára, akik látták az iszonyú háború képsorait, a borzalmakat…igazán örömteli.

A mostani posztban pedig a fejlődés olyan szegletéről lesz szó, amely néhány éve még teljesen elképzelhetetlen lett volna: egykoron közel 20 ezer ENSZ békefenntartó próbálta őrizni a békét ebben a kis nyugat-afrikai országban, ma pedig az a cél, hogy minél több sierra leonei katona vehessen részt külföldi békefenntartó missziókban. A jelenlegi helyzet szerint ma már mindösszesen csak 70 ENSZ katona tartózkodik az országban, akik egy 510 fős egység kiképzésén munkálkodnak, amely bevethető lenne a világ minden részén, miközben 130 sierra leonei katona már most is szolgálatot teljesít Szudán darfúri régiójában. Sajnálatos, hogy Freetown egyébként már 4 katonáját el is veszítette a misszióban, még a nyáron egy közúti balesetben. A kiképzést tehát az ENSZ békefenntartói illetve a világszervezettel szerződésben álló magánvállalatok hajták végre és egyben az ENSZ a finanszírozója is ennek a feladatnak, ezzel jelentős terhet levéve a kormány válláról.

]]>sierra leone soldiers]]>

A helyekért amúgy a hatalmas munkanélküliséggel küzdő országban óriási a tolongás, nem csoda, a szedett-vedett sierra leonei hadseregben nagyjából 10-15 ezer forintot lehet havonta keresni, míg egy sierra leonei békefenntartó akár 250 ezer forintot is kaphat, szóval másik dimenzióról van szó. A most kiképzés alatt álló katonák között egyébként nem meglepő módon rengeteg olyat találunk, aki a polgárháborúban is aktív résztvevő volt valamelyik oldalon, de ezúttal már nyoma sincs az akkori bekokainozott, vad őrjöngésnek, egykori lázadó és kormánykatona most vállvetve igyekszik végrehajtani a feladatokat.

Mindeközben egyébként a sierra leonei hadsereg reformja is zajlik külföldi (főleg amerikai és brit) segítséggel, a cél az össze-visszaság megszüntetése és a jelenlegi 17-18 ezer fős állomány leépítése, hogy létrejöjjön az a modern, 8500 fős haderő, amely napjainkra már fel is állt nagyjából. Ezenkívül megszületett a sierra leonei haditengerészet intézménye is, amely már 2009-ben is több tucat engedély nélküli hajót fogott el az ország partszakaszain.

 

]]>www.mindennapiafrika.info]]> - A Flag Polgári Műhely partnere 

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Sport (729) Titkok és talányok (12) Mondom a magamét (7501) Belföld (10) Gazdaság (702) Történelem (17) Jobbegyenes (2778) Mozaik (83) Gasztronómia (539) Mozi világ (440) Életmód (1) Egészség (50) Heti lámpás (310) Flag gondolja (36) Alámerült atlantiszom (142) Autómánia (61) Politika (1582) Vetítő (30) Nagyvilág (1309) Nézőpont (1) Tv fotel (65) Irodalmi kávéház (537) Kultúra (6) Szépségápolás (15) Emberi kapcsolatok (36) Rejtőzködő magyarország (168) Tereb (146)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>