Ma 2024 július 24. Kinga, Kincső napja van. Holnap Kristóf, Jakab napja lesz.
Vörös narkó: így finanszírozta a Kádár-rendszert a kábítószer

Vörös narkó: így finanszírozta a Kádár-rendszert a kábítószer

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Kiderült a súlyos titok!

Megdöbbentő tényeket mutatott be a magyar szocialista rendszer titkos drogügyleteiről az a dokumentumfilm, amelyet január 8-án este láthattunk a Duna TV-n. A magyar kommunista titkosszolgálat közreműködésével zajló kábítószer-kereskedelem jelentős összegekkel járult hozzá a Kádár-rezsim működéséhez.

 

Sajátos módon küzdöttek az „amerikai imperializmus” ellen Kádárék: Magyarország a szocializmus idején többek között azért is lehetett a legvidámabb barakk, mert évente több tonna drogot csempészett az USA-ba a kolumbiai drogkartell segítségével. Az üzlet jelentős bevételhez juttatta a magyar elvtársakat, a hipnotikus hatású metakvalon nevű szert pedig a tengerentúlon olyanok használták, mint Hugh Hefner, a Wall Street farkasa, Jordan Belfort vagy éppen Roman Polanski. 

A Duna TV-n debütáló Vörös narkó című dokumentumfilm szerint 

a metakvalon előállításával az Újpesten működő, akkor állami Chinoin gyógyszergyárat bízták meg Kádárék, terjesztésében pedig részt vett a Los Angeles-i magyar maffia is. 

A bevételt pedig a költségvetési hiány betömködésére, jóléti kiadások finanszírozására és szállodák építésére használták fel. A Jamrik Levente által írt és rendezett, a Nemzeti Filmalap által is támogatott film tényanyaga Orbán-Schwarzkopf Balázs történész kutatásain alapul, kiegészülve Mező Gábor és Dezső András oknyomozó újságírók tevékenységével, valamint a készítők felvették a kapcsolatot számos egykori érintettel is. A filmben megszólal például Gyepes-Gilbert Ottó, az egyik kaliforniai magyar bűnbanda volt tagja is, akit tevékenységéért kilenc évre ítéltek az Egyesült Államokban.   

Mint a filmből kiderül, a történet jóval túlmutat önmagán, hiszen Magyarország már a két világháború közötti időszakban is az elsők között volt az orvosi morfin előállításában, amelyet a második világháború után a berendezkedő Rákosi, majd Kádár-rezsimek elkezdek illegálisan teríteni világszerte a Malév és a Mahart segítségével. Amikor azonban a Budapest–Frakfurt–Párizs repülőjárat egyik, morfiummal megtömött gépe 1964-ben lezuhant Párizs mellett, és a francia hatóságok vizsgálódni kezdtek, a morfiumvonalat elbukta a magyar kommunista vezetés. Így új szer után kellett nézniük, ez lett az Amerikában akkor már elterjedt metakvalon. 

A biznisz egészen az 1980-as évekig zajlott, amikor az amerikai kábítószerellenes hivatal, a DEA a szálak felgöngyölítése után válaszút elé állította és megzsarolta Kádárékat.

Borítókép: Jelenet a Vörös narkó című filmből (Forrás: MTVA)

]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Belföld (11) Irodalmi kávéház (537) Sport (729) Életmód (1) Heti lámpás (322) Emberi kapcsolatok (36) Mozi világ (440) Politika (1582) Történelem (18) Szépségápolás (15) Autómánia (61) Tereb (146) Gasztronómia (539) Kultúra (9) Mondom a magamét (7731) Flag gondolja (36) Nagyvilág (1310) Tv fotel (65) Titkok és talányok (12) Egészség (50) Rejtőzködő magyarország (168) Nézőpont (1) Alámerült atlantiszom (142) Jobbegyenes (2825) Gazdaság (713) Mozaik (83) Vetítő (30)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>