Ma 2024 december 10. Judit napja van. Holnap Árpád napja lesz.
0f0b7d89e93519a00ff4ecd26ab20c83.jpg

Tamáska Péter: Inkább színes, mint barna

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Stephan Courtois A kommunizmus fekete könyvében megjegyzi, hogy a nyelv manipulálása, a szavak értelmének és a valóságnak a szétválasztása tipikus lenini örökség.

A jobboldalhoz tartozás a nyugati szóhasználat szerint könnyen szélsőséget takarhat, egy demokráciában csak a baloldal és a jobbközép különböző változatai felelnek meg a politikai korrektségnek. Hogy a demokrácia így csak olyan féldemokrácia, amelynek komolyságából hiányzik a játékra, az igazi megmérettetésre való hajlam, mit sem számít.

Aki mondjuk Putyin tekintélyelvű Oroszországa vagy a bevándorlásellenes Pegida mozgalom iránt megértést tanúsít, az rögtön megkapja, hogy mit sem tanult a nácizmusnak adott világtörténelmi leckéből.

Pedig Clint Eastwood - aki végül lemondott tervezett Putyin-filmjének forgatásáról - Münchenben, Az amerikai mesterlövész című filmjének bemutatóján arról beszélt, hogy „bizonyos kultúrákban diktátor szükségeltetik”, hogy a rendszer működőképes maradjon, és utalt Irak és Líbia végzetes szétesésére zsarnokaik bukásával.

Mit kezdjünk Európa legdemokratikusabb államának, a Német Szövetségi Köztársaságnak a hagyományaival? Demokrácia és piacgazdaság, emberi jogok érvényesülése, európai integráció, posztnacionális és transzatlanti kapcsolatok; az égnek ezeket a nyugati adományait frázisok tömege lepi el.

A szociális piacgazdaságnak az a paradicsoma, amelyet az MDF Antall Józseffel az élen meghirdetett, már régen nem létezik. Kritikusak lettünk, és van, aki úgy tekint a németekre, hogy irányvesztettek ők is; az NDK doktríner antifasizmusa találkozott - mint ezt az állam két legfőbb posztjának birtokosa is jelzi - az önfeladás nyugati, posztnacionális eszméjével. A német nagyvárosok utcáin tomboló baloldali csoportok mintha 1968, a diáklázadások filmhíradóiból lépnének elő: Németország olyan színes, mint még soha - üvöltik szadomazo performance-aikon. S hogy: Inkább színes, mint barna!

Az egyetemeken rettenetesen megnőtt a bölcsészek száma - szemben a mérnöki és természettudományos szakok stagnáló, nem egyszer csökkenő hallgatói létszámával -, és a fölös szociológusokat, pszichológusokat, politológusokat és más humán szakmák piacnak nem kellő diplomásait sem a média, sem a közoktatás, sem az állami és magánbürokrácia nem képes felszívni. Az utcai rendzavarásokban és kocsmai filozofálgatásban jártas „intelligens proletárok” már az 1848-as forradalmak idején feltűntek, és szociológiára hajló titkosrendőrök a hivatásos forradalmárokkal együtt a negyedik rend, a proletariátus mellett az ötödik nagy (és veszélyes) társadalmi rétegként határozták meg őket. Később az „ötödik rendnek” komoly szerepe volt a szocialista mozgalmakban és a bolsevik elit létrejöttében, amely jó néhány kifizetetlen társadalmi számlát rendezett a cárizmussal szemben anélkül, hogy országa jólétére tekintettel lett volna. A mai fiatal baloldal kísérlete, hogy a pénzvilág oldalán kivegye részét az európai kártyák újraosztásából, persze sokkal furcsább jelszavakkal folyik, mint amilyeneket a bolsevikok használtak.

A nemi identitás választásának szabadsága és a bevándorlók szépsége. Az ördög a nacionalista. S közben - mint Brémában - a szocialisták és a zöldek a szalafistákat támogatják, és furcsa kapcsolatokat tartanak fenn a várost rettegésben tartó libanoni bűnözőcsoporttal, a Miri-Klánnal. Balról sok minden megengedett, s a rendőrök hallgatnak. És senkit sem érdekel Berlinben, hogy fanatikus moszlimok kiirtják az asszír keresztényeket, akiknek ősei - ha a feljegyzések nem hazudnak - ’31-ben celebráltak a világon először keresztény misét, s a mise Krisztus nyelvén, arámiul folyt.

Klaus Schröder, a politikai tudományok professzora - akinek az NDK államtörténetéről írott könyve több kiadást megért - nemrég ismertette társadalmi mélyfúrása gyakran paradoxonnak ható kitételeit.

„Általánosságban elmondható, hogy a (német) társadalom s pártjai is balra mozdultak el.” A korszellem Willy Brandt idején is ez volt, aztán Helmuth Kohl alatt a jobbra tolódásnak kedvezett (de Kohl nem hajtotta végre az „ellenreformációt”, azaz a hatvannyolcas szellemiség visszaszorítását), és most Merkel alatt, bár a jobbközépre szavaztak, az emberekben egyre jobban kitapintható egy balos érzület. A lakosság tizenhét százaléka hajlik a szélsőbal eszméinek elfogadására, legtöbben – huszonnyolc százalék – közülük a volt NDK déli területét magába foglaló középnémet régióban élnek. Az állam „egyeduralmát” leépíteni vágyók aránya negyvenhat százalék, s a megkérdezettek mintegy hatvan százaléka úgy látja, hogy Németország nem demokrácia. S bár - jegyzi meg Schröder - 2000 óta érezhetően megnőtt a szélsőbalos csoportok „nácik” és rendőrség elleni erőszakos támadásainak száma (amelyeket a médiumok részben elhallgatnak), igazi veszélyt nem jelentenek az állam számára, és a vágyott „forradalom” lényegében megreked a verbalitás szintjén.

Azaz egyetlen radikális csoport sem olyan radikális, mint amilyennek szeretné láttatni magát. „Színesnek lenni” most - szeszély és ízlés dolga. S ahogy Frank Zappa énekelte egykoron, nem a lábujjad csúnya, hanem a tudatod.

Tamáska Péter – magyarhirlap.hu

Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: ]]>https://www.facebook.com/flagmagazin]]>
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

]]>www.flagmagazin.hu]]>]]>
]]>

 

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Gasztronómia (539) Történelem (18) Életmód (1) Irodalmi kávéház (543) Jobbegyenes (2895) Alámerült atlantiszom (142) Egészség (50) Sport (729) Nagyvilág (1310) Titkok és talányok (12) Tv fotel (65) Politika (1582) Rejtőzködő magyarország (168) Tereb (146) Flag gondolja (38) Emberi kapcsolatok (36) Heti lámpás (339) Autómánia (61) Vetítő (30) Gazdaság (722) Mozaik (83) Nézőpont (1) Szépségápolás (15) Mondom a magamét (8012) Mozi világ (440) Belföld (11) Kultúra (9)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>