Ma 2024 december 14. Szilárda napja van. Holnap Valér napja lesz.
Gyurcsány nem vész el, csak átalakul

Gyurcsány nem vész el, csak átalakul

Flag

Szöveg méret

5
Átlag: 5 (1 szavazat)
A feleség Brüsszelben ott folytatja majd, ahol az őszödi rétor politikai tehetsége véget ér...

Ami nem sikerült a Clinton családnak, az még sikerülhet az Obama és a Gyurcsány családnak. A férj minimum vitatott megítélésű kormányzása után a feleség is a hatalom csúcsára tör.

Ismert házaspárok a nagypolitikában

A mezőny csak első látásra erős. Clintonnét 2016-ban elsöpörte a népharag, ami részben a férje neoliberális szellemű kormányzása eredményeként lazított bankügyi előírások miatt hízott ekkorára. A Bill Clinton utáni időben ugyanis megfordították az amerikai jóléti modellt: addig a középosztály mondjuk 75 egységért megvásárolt egy ingatlant, aminek az értéke idővel 100 egységre ment fel. A növekmény a középosztály zsebét gyarapította, jutott belőle új családi házra, világ körüli útra vagy a gyerekek egyetemi tandíjára.

A másodlagos jelzálogpiaci válságnak nevezett buborék ezt követően alakult ki, és a fenti példánál maradva úgy írható le, hogy a 75 egységet érő ingatlant (jelzálog-követelést) száz egységért adták el, így a haszon nem a középosztálynál, hanem a bankoknál és spekulánsoknál kötött ki, míg a túlárazott hitelt vissza kellett fizetni. Nyolcmillió amerikai veszítette el így az otthonát. Barack Obama azt ígérte, hogy javít a Clinton és Bush családok elnöksége idején lejtőre került középosztály és a hagyományosan demokrata szavazónak számító szegények helyzetén.

Azóta kiderült, hogy a helyzet csak rosszabb lett, az amerikai átlagfizetés vásárlóértéke az utóbbi negyven évben alig növekedett. Sebaj, most Michelle Obama lépne férje nyomdokaiba, és magyarul is olvasható könyvvel jelentkezik be a nagypolitikába.

Bill Clinton, Tony Blair és Gerhard Schrö­der legjobb magyar tanítványa, Gyurcsány Ferenc sem tétlenkedett. Kormányzása siralmas mérlege, a rendszerváltoztatás utáni Magyarországon sosem látott rendőri erőszak és az őszödi beszédben saját hangon elkövetett politikai harakiri sem volt elég ahhoz, hogy visszavonuljon és cudar jó könyveket írjon a baloldalról.

Idestova tíz éve, hogy egy évre visszavonult, körbenézett, és mivel nem látott magánál rátermettebb politikust, hamar reaktiválta magát. A kommunista állampárt utódpártjából 2011 októberében kiszakadással megalapította az utódpárt utódpártját, a Demokratikus Koalíciót, a DK-t. Ezt a sokak által szektának tartott pártot a nulláról hét év alatt felhozta 6-7 százalékra. Gyurcsány kicselezte és politikailag túlélte az őt félreállítani próbáló Bajnai Gordont, Mesterházy Attilát és Botka Lászlót.

Talán még sokan emlékszünk arra, hogy a napokban megjelenő könyvével szintén a visszatérését lebegtető Bajnai Gordon 2012–2013 körül mennyire kerülte volt főnökét. Mesterházy is csak ideig-óráig tudta kizárni a DK-t az összefogásból; 2013. október 23-án a Műegyetem rakparton az „Összefogást!” kiabáló tüntetők hátán végül a DK is felkapaszkodott a közös listára.

Egy 2014-es interjúban Gyurcsány Ferenc őszintén elmondta, hogy 2018-ban vagy 2022-ben még ágaskodhat a miniszterelnöki ambíciója, ám ahhoz egy legalább 20-30 százalékos párt élén kellene állnia. A DK most nem itt tart, és nagyon úgy tűnik, Gyurcsány vezetésével üvegplafonba ütközött. A kígyók nem kígyóznak a DK-s aláírásgyűjtő standok előtt.

Gőzerővel folyik a magyar Hillary felépítése

Az Apró–Gyurcsány-érdekkörnek ezért politikai-gazdasági befolyása megőrzése céljából aktiválni kellett a „másik” Gyurcsányt, Gyurcsánynét. A fanatikus DK-sokat az ő személye jobban mozgósítja, mint bármelyik korábbi másodvonalas szociból lett DK-s.

Ne legyenek kétségeink! A szemünk előtt a magyar Hillary felépítése zajlik, akinek most egy feladata van: májusban minél több szavazót el kell vonnia az egyébként is lejtmenetben lévő MSZP-től. Az előző EP-választás fővárosi eredményeit elnézve ez nem is annyira nehéz.

Öt éve az azóta már megszűnt Együtt volt a legerősebb balliberális párt, a DK akkor a második volt. A nagy cél elérése érdekében a politikai kommunikáció terén nem változtatnak a sikerrecepten. Ahogyan az eredeti Gyurcsány, úgy felesége is a kormány és Orbán Viktor legkérlelhetetlenebb politikai ellenfelének láttatja magát. Ennek érdekében a kormánnyal szemben a mindenkori legszélsőségesebb pozíciót foglalják el, amit a többi ellenzéki párt már nem tud überelni.

A jelenleg zajló kampányban a DK sokat beszél az Európai Egyesült Államokról, aminél, lássuk be, ellenzékiként nehéz nagyobbat mondani. Gyurcsányék sokadszorra hajtják az egész ellenzéket maguk előtt, amely idestova egy évtizede nem talált ki semmit ennek a taktikának a semlegesítésére és kezelésére. Ahogy a mondás tartja, sem lenyelni, sem kiköpni nem tudják, ami leginkább a hazai ellenzék politikai képességeiről állít ki bizonyítványt.

Amennyiben az ilyen kommunikációs trükkökkel idén is sikerül az öt évvel ezelőtti erősorrendet hozni, és az MSZP–Párbeszéd a mostani három helyett csak két mandátumot tud májusban szerezni, akkor Gyurcsányné szinte biztos mandátuma talán még azt is feledteti, ha a DK a jelenlegi kettő helyett csak egy EP-mandátumhoz jut.

Most is igaz: a balliberális pártok leginkább egymás rovására tudnak csak szavazatokat nyerni, mivel a 2002 és 2010 közötti rossz kormányzásuk, az elpocsékolt nyolc év emléke még mindig kísérti őket. Ezalól Gyurcsányné sem mentesül, aki 2002 után Medgyessy Péter kabinetfőnöke, majd a Nemzeti fejlesztési terv és EU-támogatások hivatalának elnökhelyettese volt.

Az uniós pénz visszatérő elem az immáron nyíltan politizáló DK-s listavezetőnél. A férjétől átvett családi cég, az Altus néhány éve sikerrel indult egy ötmillió eurós (másfél milliárd forintos) keretösszegű uniós pályázaton, és konzorciumvezetői megbízást kapott a 2014–2020 költségvetési ciklus tervezési dokumentációinak ellenőrzésére a tagországokban.

Külföldről importálják

A hiányzó hazai támogatást Most a jól fizető Brüsszel az új Moszkva. A balliberális pártok magyar társadalomnak tett ajánlata attól sem lesz vonzóbb, ha jó internacionalisták módjára továbbra is a külföldi (brüsszeli és multicéges) érdeket képviselik a jól felfogott nemzeti érdek helyett, aminek a bevándorlás lett a megtestesítője.

Gyurcsányné és Ujhelyi István fogadkozik is serényen a tévében, hogy ők bizony nem akarnak illegális (sic!) migránst az országba engedni. Ezzel a baloldali hagyomány szerint nem bontják ki az igazság minden szeletét, mivel Brüsszel már a legális és ütemezett bevándorláson mesterkedik, például a humanitárius vízum vagy az ENSZ migrációs és menekültügyi paktuma révén. Ez is haladó hagyományuk része, a hiányzó hazai támogatást a külföld elismerésével akarják pótolni.

A magyar Hillary szemünk előtti felépítésének talán mégis van egy politikai haszna: szemlélteti a 2002 és 2010 közötti évek neo­liberális megszorító politikája, valamint a 2010 utáni igazságos tehermegosztás és sikeres válságkezelés közötti különbséget. Ha maholnap kormányra kerülnének, feltehe­tően ugyanazt csinálnák, hiszen az egységesülő ellenzék mögött ugyanaz a nemzetközi érdekhálózat és „szakértői” gárda áll. A Momentum már beolvadt, következik a Márki-Zay-féle társaság.

Gyurcsány Ferenc tehát nem vész el, csak átalakul. Felesége Brüsszelben és 2022-ben – feltehetően majd az országgyűlési kampányban – ott folytatja, ahol az ő politikai tehetsége véget ér.

Kiszelly Zoltán

A szerző politológus

]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Történelem (18) Egészség (50) Sport (729) Jobbegyenes (2896) Életmód (1) Flag gondolja (38) Tv fotel (65) Irodalmi kávéház (543) Alámerült atlantiszom (142) Tereb (146) Titkok és talányok (12) Rejtőzködő magyarország (168) Gasztronómia (539) Heti lámpás (340) Mondom a magamét (8024) Kultúra (9) Belföld (11) Gazdaság (722) Nézőpont (1) Vetítő (30) Nagyvilág (1310) Mozi világ (440) Politika (1582) Szépségápolás (15) Autómánia (61) Mozaik (83) Emberi kapcsolatok (36)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>