- 0
Eszünkbe sem jutna, mert nekünk természetes, hogy működik. De vajon miként kommunikálnak, hogyan leveleznek egymással a szírek a polgárháború dúlta közel-keleti országban?
Hiszen a modern kori levél, az e-mail ma már szinte nem is létezik. Az internethálózat a legtöbb helyen szétesett, miközben az akadozó áramellátás miatt a számítógépek se nagyon működnek. A frontvonalak közelében és az ostromlott városokban semmiképp. A külföldi tudósítók saját generátort használnak, és persze műholdas telefonokat.
Így aztán marad a régimódi postaszolgáltatás, a papírra írt levél. De ez hogyan működik? És működik egyáltalán? Az ENSZ becslése szerint a mostanra már 220 ezer halálos áldozatot követelő őrület közepette létezik még bármi is, ami egy hagyományos, normális országban evidencia?
Hogy jön a postás, és levelet hoz?
A jelek szerint igen. A szír kormányzat, vagyis az Aszad-rezsim mindent elkövet, hogy a normalitásnak legalább ezt az utolsó álcáját működtesse. Sőt, újabban még propagandaeszközzé is változtassa. Mert hiszen ha a lázadók és az Iszlám Állam által megszállt területeken nem működik a postaszolgáltatás, Aszad ernyője alatt viszont igen, az (a szír állampropaganda szerint legalábbis) azt sugallja, hogy Aszad biztosítja a legcivilizáltabb életkörülményeket. Olyannyira így van ez, hogy nemrégiben a szír elnök komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy még a külföldről jövő vagy oda tartó levelek és csomagok is eljussanak a címzettekhez.
Azt a postát, amelyet az összetűzések miatt törölt légi járatokon küldtek, átirányítják Jordániába, az ammani reptérre, és onnan a szír hadsereg által védett konvojokkal viszik át Szíriába. Sőt, nemrégiben még új bélyegeket is kiadott a szír posta (volt rá szellemi kapacitás), melyeket szándékosan Szíriában készítettek. A híradók beszámoltak róla (ez aztán végképp a propaganda része), hogy Aszad irányítása alatt minden a legnagyobb rendben: lám-lám, működnek a nyomdák, van papír, íme a normális élet megnyugtató zakatolása, ahol 220 ezer áldozat ide vagy oda, épp az a leglényegesebb, hogy milyen is a bélyegek dizájnja.
Mondanom sem kell, hogy mindegyik új bélyegről Aszad mosolyog ránk, mert hát az általa ellenőrzött területeken júliusban elnökválasztás lesz. A bélyeg is választási kampányfelületté változott. Aszadot látni a rajzokon mint a szír egység védelmezőjét, a kisebbségi jogok garantálóját és a vallásszabadság élharcosát.
Agyrém – talán ez erre a legjobb kifejezés. De az őrületnek itt még nincs vége, mert a bélyegmánia fertőző. A lázadók által megszállt területeken (ahol nem működik a posta) újabban virtuális bélyegeket terjesztenek. Az internet ott kicsit jobban döcög, ezért a Szabad Szír Hadsereg virtuális fotó-bélyegeket jelentet meg. A Facebookon! Hogy bizonyítsa, ők is tudnak rajzolni, tervezni, bélyeget álmodni – természetesen egyelőre teljesen fölöslegesen, mert kinyomtatni képtelenek, postaszolgáltatás üzemeltetésére pedig az általuk (is) szétlőtt országrészben nincs remény.
Mindezt látva az Iszlám Állam sem volt rest. A terroristák által megszállt övezetben, Rakka városában például egy napokban közzétett videó tanulsága szerint megnyílt az első postahivatal.
Mondom, agyrém…
Frei Tamás - metropol.hu
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!