Ma 2025 április 27. Zita napja van. Holnap Valéria napja lesz.
Az AfD kiszabadulhat a karanténból

Az AfD kiszabadulhat a karanténból

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Mind több német politikus ismeri fel, hogy a radikális jobboldal elszigetelése egyre tarthatatlanabb

Nem túlzás azt állítani, hogy a februári Bundestag-választások egyik legnagyobb nyertese a radikális jobboldalt képviselő AfD lehet, mert a párt kitörhet abból a karanténból, amely megalakulása óta körbevette. Az elmúlt években az AfD elszigetelését követelő pártok a lapunknak nyilatkozó Prőhle Gergely korábbi berlini nagykövet, az NKE Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének programigazgatója szerint kénytelenek tudomásul venni a politikai realitásokat, a választók akaratát, illetve felelősségvállalásra próbálják kényszeríteni a pártot.

Komoly vitát robbantott ki egy héttel ezelőtt a kereszténydemokrata CDU parlamenti frakcióvezető-helyettese, Jens Spahn, aki szerint az AfD-t a jövőben úgy kell kezelni, mint az összes többi Bundestag-pártot, amely azt is jelentheti, hogy az együttműködés a jövőben a parlamenti munka egyes területein sem zárható ki. Spahnt ugyan saját pártjában is sokan bírálták kijelentése miatt, ugyanakkor többen is egyetértettek vele.

Olyan befolyásos személyiség, mint a Bundestag új, szintén a CDU-t képviselő elnöke, Julia Klöckner – aki a választások után az AfD társelnökével, Alice Weidellel külön is egyeztettetett – arra szólította fel a parlament pártjait, hogy keressenek megoldást az AfD „kezelésére”, és ennek részeként azt a döntést is szorgalmazta, hogy a Bundatag második legnagyobb frakciójával rendelkező párt „parlamenti erejének megfelelő” tisztségekhez juthasson-e, és egyúttal jelezte, hogy kész a közvetítésre.

– Semmiképp sem nevezném ezt érdemi elmozdulásnak a korábbi CDU-állásponthoz képest. Abból a tanácstalanságból próbálnak kitörni a kereszténydemokrata politikusok, amely azért alakult ki, mert a választások óta is tovább nőtt az AfD népszerűsége. Az egy régi gondolat, amelyet most CDU-politikusok is megfogalmaznak, hogy a parlamentális szabályoknak megfelelően az AfD-nek ugyanolyan pozíciókat kell biztosítani, amely a többi pártot is megilleti. Nem szabad, hogy felelősség nélkül, a kocsmai politizálás szabályait követve járjanak el, hanem felelősséget kell rájuk róni, amely bizottsági elnöki vagy parlamenti alelnöki pozícióban is megjelenhet – jelentette ki a Magyar Hírlapnak Prőhle Gergely.

A merészebbek már azt is feltételezik, hogy mindez akár egy koalícióhoz is elvezethet.

– Legkevésbé sem arról van szó, hogy koalíciós partnerként tekintenek a CDU-nál az AfD-re, hanem hogy kikerülhet a párt a parlamenti szempontból valóban abszurd karanténból, amelyben eddig volt, és még van is.

A karantén mellett ugyan a baloldali pártok kitartanának, ám már korántsem annyira egyértelműen, mint az elmúlt években. A CDU leendő koalíciós partnere, a szociáldemokrata SPD persze elsőre határozottan elutasította az AfD-vel való, esetleges együttműködést, ám a párt frakcióvezető-helyettese, Dirk Wiese úgy fogalmazott, hogy az új kormány megalakulása után az AfD parlamenti szerepvállalásával kapcsolatban a CDU-val egyeztetve fognak szavazni.

– Annak semmi esélyét nem látom, hogy a CDU bármilyen koalíciót kössön az AfD-vel. Azt elképzelhetőnek tartom, hogy az AfD bizonyos CDU-s kezdeményezéseket megszavazzon. A baloldali pártok, elsősorban a zöldek, de a szociáldemokraták részéről is vannak olyan aggodalmak, hogy mindenféle megengedő magatartás a kereszténydemokraták részéről az AfD irányába, arrafelé viheti a pártstruktúrát, hogy előbb-utóbb a két párt koalícióképes lesz. Ettől pedig azért tartanak, mert egy tartós jobboldali tömb jöhetne létre, amely nyilvánvalóan egyik baloldali pártnak sem érdeke.

A változás talán azért is tűnhet meglepőnek, mert a februári választást követően ennek még semmi nyoma nem volt.

– A korábban tízszázalékos pártból durván húszszázalékos párt lett, amelynek a népszerűsége egyes felmérések szerint jelenleg már meg is előzi a CDU-t, és 25-26 százalékos támogatottságot is mérnek neki. Ez az eredmény, illetve hogy az egyik keleti tartományban, Szász-Anhaltban hamarosan választások lesznek, arra ösztökéli a kereszténydemokrata politikusokat, hogy valamilyen megoldásokat találjanak. Az AfD összetétele, zűrzavarossága, mozgalmi jellege, egyes politikusainak vállalhatatlan megnyilvánulása semmit nem változott, ahogy abban sincs változás, hogy a pártelnök, Alice Weidel legintenzívebben a kereszténydemokrata kancellárjelöltet, Friedrich Merzet támadja, amely jól jelzi, hogy a CDU rovására is növelni akarják a támogatottságukat. Ez természetesen lehet előnyös az AfD számára, de semmiképpen nem egy jövőbeli harmonikus együttműködés záloga.

Sütő-Nagy Zsolt

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Egészség (50) Sport (729) Heti lámpás (375) Rejtőzködő magyarország (168) Tereb (146) Mondom a magamét (8294) Alámerült atlantiszom (142) Flag gondolja (38) Mozi világ (440) Titkok és talányok (12) Gasztronómia (539) Politika (1582) Belföld (11) Mozaik (83) Életmód (1) Szépségápolás (15) Történelem (19) Tv fotel (65) Jobbegyenes (2966) Autómánia (61) Nagyvilág (1310) Nézőpont (1) Irodalmi kávéház (543) Gazdaság (735) Emberi kapcsolatok (36) Vetítő (30) Kultúra (9)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>