Etruszk város volt, a mai olasz Bologna, eredeti nevén Felsina, és Veii, Tarquini, Siena települések. Villanova kultúrának nevezzük, a Veii-ből kiáradó művészeti hatást, ami a kétfülü bronzedényeken, rácsos kerék motívumban jelentkezik (=Nap szimbólum), és kacsa ábázolásban. Ugyan ilyen díszítést találtak a régészek M.o-on, a Rimaszentkirály-i lábvért lemezén ! Az etruszk civilizáció tehát, amely Itálián belül, Etrúriában (=etruszk föld), Rómától d-re jellemző, a Kárpát-med-ben is hatott ! Talán a Kárp-med-n keresztül vándoroltak az etruszkok, keletről, Itáliába? Minden esetre, a Kr.e.V.-III.sz-ban, szoros kapcsolatban álltak az etruszkok, Erdély-el, a fém-feldolgozás miatt !
Az etruszkok másik neve, rasenna, tirrén volt. Róluk kapta a nevét, a Tirrén tenger. Turusa néven, Ramszesz fáraó Egyiptomára támadtak, a ’tengeri népek’ közt. Az etruszkok testvérnépe a ’tengeri népek’ közt a sikul (=székely?), amely Szicíliát foglalta el. (Thuküdidész történetíró szerint, 300 évvel a görögök előtt költöztek be a szigetre a sikul-ok.) Rokon nép továbbá a szard-ok, kik Szardínia szigetén telepedtek le. A szigetek, az ott helyet foglaló törzsről kapták a nevüket. Tacitus írása szerint, az etruszkok a szard-okat testvéreiknek nevezték.
Siena is etruszk város volt, amikor a rómaiak elfoglalták, újra alapították a települést. A legenda szerint, Senius, Rémus fiának a neve volt az eredeti neve a városnak. Romolus a menekülő fiú után a legjobb lovasait küldte. Ennek emlékére, ma is rendeznek lóversenyeket, a város címerében pedig, a farkassal látható az ikerpár, Romolus és Rémus. A szkíták, hunok, avarok, magyarok is rendeztek lovas versenyeket, minden ünnepükön.
Az Itália-i félsziget más lakói, etruszkokon kívül, a siculus-ok, illyr, földművelő latinok, pásztorkodó szabinok. A szabin és latin nép, Kr.e.2000 érkeztek Itáliába, az Alpokon túlról. A rómaiak, saját legendájuk szerint, Aeneas-tól származtak, aki a Trója-i háborúban harcolt, onnan hajózott Latinum partjára, ahol feleségül vette a latin királylányt. 300 év múlva, Romolus alapítota meg Rómát. Romulus, és ikertestvére : Rémus édesanyja, egy Veszta istennőnek szolgáló SZŰZ (!) papnő. Amulius király, a nagybátyja adta őt a papnők közé, hogy kötelező szüzessége miatt, ne születhessen utóda, aki majd Amulius trónját igényelné. De Mars istentől, ikreket hoz a világra a lány, Romolus-t és Rémus-t. Romulus lett Róma királya, mert előbb látta meg testvérénél a sast, s ez feljogosította őt, a megállapodásuk szerint, az uralkodásra. Megkezdte Róma falának építését, de Rémus, sértődöttségében lerombolta azt, és fivérét megölte. Feltünő ebben a mítoszban, hogy a madár nézés, madár röptéből, viselkedéséből való jóslás, etruszk szokás volt. Az egyik fiútestvér, féltékenységében, megöli a másikat, akárcsak a Bibliában, Káin, Ábelt. Rémus nevét pedig, ha megfordítjuk, Sumér-t kapunk. Romulus, miután meghalt, Mars kocsiján ment az égbe, mint Illés próféta az Ó-Szövetségben, fénylő szekéren.
Rémus-szal, együtt uralkodott a szabin király, Titus Tatius. Aztán felváltva választottak királyt, a szabinok a rómaiak közül, a rómaiak, a szabinok közül. Kr.e.700 körül tiltotta be a király, az emberáldozatot a vallásban, sor került földosztásra, kiépítették az Ostia kikötőt…
D-Itáliába, görögök költöztek be, Szicíliából, (Szicília, eredetileg, a görög telepesek előtt, kár, és föníciai, sikul gyarmat volt.) Ez, az etruszk megjelenéssel, Kr.e.1200-800 egyidőben, történt. Kr.e.6-400 tehető, az etruszk kultúra fénykora.
Kr.e.700-tól, a görögök kezébe kerültek át a kereskedelmi útvonalak. Ischia szigeten pl, fönícia-i feliratos edényt, szíriai pecséthengert, egyiptomi jellegű skarabeus bogár amulettet tártak fel a régészek, ez kiterjedt kereskedelmet feltételez.
A 47 latin város szövetségében, Kr.e.534-ben, ifj.Tarquinius tette Rómát, vezetővé. Circeii, Signia települések voltak az elsők, ahová rómaiak települtek be. Ezek a városok, a hódítás előtt, a hernicus és volscus nemzeté voltak.
Etruszk lázadás tört ki, a rómaiak ellen, túlzott térfoglalásuk miatt, Kr.e.509-ben. Porsenna etruszk király, elfoglalta Rómát, Publius Valerius hadvezér, templomot ígért Castor és Pollux római iker isteneknek (csillagjegyek) ha megsegítik őt a csatában, az etruszkok ellen. Meg is jelentek a fivérek, a harctéren, élő mivoltukban ! Ez a legenda, kísértetiesen hasonlít arra a magyar hiedelemre, miszerint, ha bajban lenne a magyar nép, a hadakozó magyarok, a Tejútról, megjelenik Csaba királyfi, és segítséget nyújt. Szent László király is, megelevenedve, kardot rántott övéiért.
A d-Itáliában élő görögök, Kr.e.500 körül, már Galliá-val, Hispániával is kereskedtek. Minden kereskedelmi útvonalat, amit a föníciaiak birtokoltak, a görögök uraltak eztán.
Az etruszk királyokat elűzték a Róma-iak, akik nem engedték, hogy városuk irányítását az etruszkok szerezzék meg. 2 választott Consul uralkodott a király helyett. Szükség esetén, fél évre, diktátort is kineveztek. A hivatalnokok fizettek a címükért, ezért a gazdagok, könnyen felvásárolták az állami funkciókat.
A római állam hivatalos megnevezése Senatus Populus Que Romae=SPQR. Róma a tanítómestere, az etruszkok ellen fordult, Kr.e.396-ban, megtámadta az etruszk várost, Veii-t. Kr.e.387-ben, Itáliára törtek a gallok, velük együtt harcoltak (!) a latinok, és szabinok, az etruszkok ellen.
Claudius, római császár, még beszélte az etruszk nyelvet, amely aztán beolvadt a latinba, a nemzettel együtt !
Pap Nóra
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja