- 0
Népies neve: bocfa, csete, fái bodza, fekete bodza. A növény leírása: a bodzafélék (Caprifoliaceae) családjába tartozik, mindenfelé elterjedt, de főleg cserjések, lomberdők területén él. Cserje vagy néha fa.
A népi gyógyászatban a bodza volt „a szegényember patikája”: ennek főzetével kezelték a székrekedést, a szemgyulladást, a gümőkórt (TBC), de használták vértisztítónak, fájdalomcsillapítónak, hánytatónak, vizelethajtónak, köptetőnek, hámosítónak is. Mindehhez kellő elővigyázat kellett, mert a virágok és a terméshús kivételével a növény minden része mérgező.
A szintetikus festékek feltalálása előtt fontos festőnövény is volt: a bogyóból különböző adalékanyagokkal barna, kék, ibolya, bíbor és fakókék, a levelekből pedig zöld festékanyagot készítettek.
Erős szagú levét a legyek, egerek távol tartására permetezték.
Európa néhány országában a palacsintatésztába mártott és forró olajban kirántott bodzavirágzat a különleges csemegék közé tartozik. Ha a virágját borba áztatják, annak muskotályszerű ízt kölcsönöz. A bodza bogyójából bort és pálinkát is készítenek – a pálinka készítése igen munkaigényes és legalább 50 kg bogyó szükséges 1 l pálinkához, ezért ritka és nagyon drága is.- A bodzából házilag pezsgő is készíthető. A citromból készült limonádé ízesíthető 1-2 darab bodzavirágzattal.
A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz.
A bodza bogyó tartalmaz A-, B-, és C-vitamint — C-vitamin tartalma duplája a citrusfélékének! De tartalmaz még folsavat, pantoténsavat, ásványi anyagokat és mikroelemeket: vasat, káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, valamint flavonoidokat, illóolajat és antociánokat (szambucint) (ez utóbbiaktól fekete a bodzabogyó).
Gyógyhatása:
- lázcsillapító,
- izzasztó,
- köhögéscsillapító
- vizelethajtó,
- emésztéskönnyítő,
- enyhe hashajtó,
- érerősítő.
A növény gyógyászati felhasználása:
Lázcsillapító, izzasztó hatása miatt kitűnő szer a meghűléses megbetegedéseknél és az influenzánál. A meghűléses betegségeknél előforduló izomfájdalmak és emésztési zavarok gyógyítására használt teakeverékek egyik alkotóeleme.
Mivel fokozza más köptetők hatását, ezért fontos, hogy köhögést gyógyító teakeverékek része legyen. Részben erősíti ezen teakombinációk gyulladásgátló hatását is. Enyhe hashajtó kisgyerekeknél és szoptatós, áldott állapotban lévő nőknél.
Mivel vizelethajtó, ez a tulajdonsága felhasználható magas vérnyomásnál, lábduzzanatoknál.
Termésének fájdalomcsillapító hatása van, más gyógynövényekkel kombinálva (borsmenta, kakukkfű) migrénes fejfájások ellen használják.
Szemcseppként és szemvízként alkalmazható a virág forrázata, ennek erősebb változata (1 evőkanálnyi 1 dl vízbe) toroköblítő.
Egy magasabb szinten energiája hűtő és harmonizáló, ezért csökkenti a lázat, méregtelenítő és vértisztító hatású. Ne felejtsük el, hogy a lázat 39 C felett érdemes csökkenteni, pl. fekete bodza virág - hársfa virág keverékkel, 1:1 arányban.
Elkészítése: 2 teáskanál drogból 150 ml forrásban lévő vízzel forrázatot készítünk és napjában többször, főleg a nap második felében egy-két csészével fogyasztunk.
Ellenjavallat: Szívgyengítő hatása miatt virágteája mindennapi fogyasztásra nem alkalmas idős embereknél.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Fekete_bodza
http://bodza.lap.hu/
http://www.bebilap.hu/csecsemogondozas/gyogynoveny/bodza.htm