Ma 2024 március 28. Gedeon, Johanna napja van. Holnap Aguszta napja lesz.

A Fradi dicső múltja, 68. rész - 1970

Megint elérte a futballreform Magyarországot. Ebben az esetben ez azt jelentette, hogy hét esztendő múltán ismét rájöttek, hogy hazánknak az a jobb, ha őszi-tavaszi rendszerben játszik, mint az UEFA kontinentális országainak a zöme.

Így az aktuálisan legjobb csapataink kapnak esélyt az európai kupákban indulni, nem pedig az előző évben jó helyezést elérők. Az átállás persze azt jelentette, hogy 1970 tavaszán ismételten csak egyidényes bajnokságot írtak ki.

A bajnoki tabella persze nem olyan egyszerű, mert egy kis csavart azért vittek a lebonyolításba. A mezőnyt két csoportra osztották, ahogy mondták, két egyenlő erős csoportra. Elképzelhető, milyen lobbizás mehetett a csoportok elkészültekor. A csoportokon belül oda-visszavágós rendszerben játszottak, majd a csoportok azonos helyezettjei vívták egymással a helyosztókat, így az első helyezettek a bajnoki döntőt.

15. helyértSZEOL - Rába ETO0:2 és 3:1

Látható, hogy a Fradi jól szerepelt a csoportmérkőzéseken, megnyerte a csoportját. A két vereséget már a végén szenvedte el, amikor az gyakorlatilag már nem számított. Következett a döntő az Újpesti Dózsa ellen, ugyancsak oda-vissza.

A Megyeri úton úgy nyert 3:2-re a Dózsa, hogy a 86. percig 2:1-re a Fradi vezetett. Ez a mérkőzés 1970. június 6-án volt. A visszavágóra három (?) héttel később került sor, addig a csapat barátságos nemzetközi és MNK meccseket játszott. A visszavágón pedig 1:1 lett a Népstadionban, ahol a 72. percig sikerült vezetni, akkor egyenlített a Dózsa, amely eredményt megőrzött és lett az egyidényes bajnokság bajnoka.

Az előbb említettem az MNK-át, mint felkészülési mérkőzést a bajnoki döntőre. Cegléden 3:0-ra nyert a Fradi a helyi MEDOSZ ellen. AZ elvesztett bajnoki döntő után négy nappal azonban Komlón 2:0-ra kikapott a Bányásztól és ezzel ebben az évben is dicstelenül hamar búcsúzott a kupától.

Az előző őszi gyenge nemzetközi kupaszereplés miatt a tavaszra már nem maradt feladat.

Volt viszont az a két barátságos nemzetközi mérkőzés, amellyel ugyancsak a bajnoki döntő visszavágójára hangolt a csapat. Június 19-én a Népstadionban nyertek 2:0-ra a Wiener SC ellen, majd másnap visszavágót adtak Bécsben, amit ugyancsak megnyertek, ezúttal 4:3-ra.