- 0
Az várható volt, hogy Ajka, mint régi szocialista-kommunista fellegvár a baloldalé lesz, de a tapolcai fölényes jobbos siker kissé meglepő.
Hetekig lázban égett az ország a veszprémi 3-as időközi választás miatt. A tapolcaiak utoljára talán akkor izgultak ennyire, amikor Tóth Vera a Megasztár döntőjében énekelt és győzött. A politikai megasztárok versenyében a voksolás lezajlott, mindenki vesztett, csak a Jobbik nyert.
Azóta a politikusok és a politológusok magyaráznak, az elemzők elemeznek. Abban azonban minden politikai szakértő egyetért, hogy a Tapolcai-medence kialakulása a neogén elejére tehető, amikor is az alapvetően horizontális eltolódásokat függőleges mozgások, valamint a kompressziós erőteret a miocén közepén tágulás váltotta fel.(Bocsánat, egyértelmű plágium, egy netes szakdolgozatból loptam, a továbbiakban BoPl).
Néhányan már azt is felvetették, hogy nemcsak a kompressziós, hanem a centrális erőtérnek is vége és ez utóbbi ugye nem egészen geodéziai, hanem politikai fogalom.
BoPl: Kb. 14 millió éve a Tapolcai-medence rövid időre szárazulattá vált, de a szarmata korszakban ismét előrenyomult a tenger, szarmata mészkő rakódott le, melynek az országban itt található a legösszefüggőbb előfordulása.
Az várható volt, hogy Ajka, mint régi szocialista-kommunista fellegvár a baloldalé lesz (az is lett), de a tapolcai fölényes jobbos siker kissé meglepő, különösen arányaiban. Lehet, hogy a szarmata mészkő mellett a jobbikos építkezésnek, házról-házra járásnak lett meg az eredménye, és most itt található az országban a legösszefüggőbb előfordulása.
BoPl: A Tapolcai-medencében szintén fluviolakusztrikus környezetben indult meg a vulkánosság kb. 6 millió évvel ezelőtt. Ekkor, a pannon végi újabb kéregmozgások hatására hasadékok mentén tört felszínre a magma. A terület vulkanizmusa freatomagmás, Surtsey típusú kitörésekkel kezdődött, amit a magma mocsári környezettel és a medence alatt kis mélységben fekvő karszt- és hasadékvízzel való érintkezése váltott ki. Ennek bizonyítéka a tanúhegyek tufáiban lévő vulkáni üvegszilánkok mikrorepedéses szerkezete, ami a külső víz hatására történt hirtelen hűlés eredménye.
Mielőtt a fluviolakusztrikus kéregmozgások freatomágnás rejtelmeibe mélyebben belemennénk, bár ez sem lebecsülendő, a Surtsey típusú kitörésekkel kapcsolatban rögtön megjegyezhetjük, hogy szégyenteljes volt a választási törvénnyel kapcsolatos összes baloldali, Brüsszelig is eljutó kesergés. Ha a pártok ideges képviselő nem is, de azért a szakma, ha van még ilyen, beláthatta volna, hogy a választási törvény módosítása egyfajta jogos és régen várt racionalizálás volt. (Nem látta be.) És aztán megint kiderült a régi, nem biztos, hogy dakota bölcsesség, hogy a puding próbája az evés. Veszprémben a baloldali jelölt nyert, Tapolcán a jobbikos. Most hamut szórhatna a fejére az összes fanyalgó és bojkottal tiltakozó nagy baloldali véleménycézár, és bocsánatot kérhetne, de még erre sem képes.
BoPl: A vulkáni központok piroklasztitjában talált járulékos litikus anyagok, és azok mennyisége a robbanások mélységére, maar-diatréma jellegű vulkanizmusra utalnak. A maar kráterek peremén 4-5 m vastag tufagyűrű keletkezett. Később, a víz „eltűnése” után a kitörések enyhébbek lettek, az intenzív robbanásos vulkáni tevékenységet effúzív kitörések váltották fel.
Mielőtt a szépséges, de a kormány bírálatában már fájóan hadaró hiperaktív LMP-s Szél Benadett a litikus maar-diatréma zöldpárti elemzésébe belemenne, jelzem, hogy minden nagyképű magabiztosság ellenére pártja alig veri a lécet, rendre hozza azt, ami 2018-ban semmire sem lesz elég.
BoPl: A tufagyűrű mintegy gátat képezve megakadályozta a bazaltos láva szétterülését, így gyakran lávatavak jöttek létre. A tanúhegyek tetején lévő salakkúpok és lávafröccskúpok arra engednek következtetni, hogy a vulkánosság enyhébb, Stromboli vagy Hawaii típusú kitörésekkel zárult, majd a későbbi erózió hatására alakult ki a tanúhegyek mai formája.
Ez a beszéd. Legalább kialakultak a tanúhegyek, még ha salakkúpok és lávafröccsök árán is.
Mégis becsülendő ez a sok lávakúp, huszonketten indultak. Ebből tizenkilencnek semmi esélye sem volt. A baloldal nagyot bukott, magabiztos várakozásai ellenére nem tudott érdemben beleszólni a küzdelembe. Majd talán elemzik.
A Fidesz is vereséget szenvedett, immáron harmadszor, ezt aztán tényleg elemezni kellene. Legalább annyira, hogy Stromboli vagy Hawai típusú kitörés volt-e a tapolcai vulkanizmus.
Ahogy elnézem a tapolcai tufagyűrük piroklasztitját, nem is lenne ez annyira haszontalan.